Jõgevamaa Päästeosakonna juhataja Jüri Alandi sõnul näitab tulekahjude arvu analüüs, et kõige rohkem tulekahjusid on viimasel ajal puhkenud elamutes ja enamasti hukkuvad inimesed just kodustes tuleõnnetustes.
?Halbade sündmuste ärahoidmiseks käivitasidki Päästeamet ja omavalitsused pilootprojekti ?Tuleohutu kodu?,? ütles Jüri Alandi, kes ka ise koduvisiitidel osaleb. ?Mõlemad osapooled on ka projekti rahastajad. Päästeametnikud selgitavad omavalitsustöötajate kaasabil välja riskigruppidesse kuulujad, kelle elupaikades on kõige suuremad ohutegurid tulekahju tekkimiseks. Sellised inimesed on näiteks vanurid, invaliidid ja teisedki, kellel oma igapäevaeluga toimetulekuga rohkem raskusi. Külastades nende kodusid, selgitavad päästeametnikud ja omavalitsuste sotsiaaltöötajad tuleohutuse üldisi nõudeid, annavad ülevaate põhilistest riskidest ning jagavad ka konkreetseid soovitusi ühe või teise asja kordategemiseks, et põlengut ära hoida. Ühtlasi kingime suitsuanduri ja paigaldame selle.?
Ennekõike tutvuvad päästeametnikud elamispinnaga, kuid kui pererahval huvi, vaadatakse üle ka kõrvalhooned ja muud objektid, mis kinnistul asuvad. Oma teadmiste, oskuste ja kogemuste põhjal püüavad päästjad anda parima, et säiliks inimeste vara ning, mis veel tähtsam, elu ja tervis.
Jõgevamaal tehakse tuleohutusealase nõustamise eesmärgil 180 koduvisiiti.
?Alustasime aprillis ja praeguseks oleme käinud 62 kodus,? teatas Jüri Alandi. ?Käesoleval aastal külastame Torma, Kasepää, Pala, Puurmani, Pajusi ja Pala valla majapidamisi. Nendes omavalitsustes pole oma tuletõrjekomandot, mistõttu on vajalik põhjalikum profülaktikatöö.?
Alandi sõnul võivad lisaks omavalitsuste poolt välja valitud isikutele päästeametniku oma koju konsultatsiooni andma kutsuda kõik maakonna elanikud.
?Konsulteerima tuleme meelsasti. Suitsuandurit pole küll võimalik igale perele kinkida, küll aga võime anda nõu, kust seda hädavajalikku seadet soodsalt hankida saab,” ütles Jüri Alandi.
JAAN LUKAS