Päästeameti ennetuskampaania “Tuleohutud jõulud?

Kahjutuli võib alguse saada pisiasjast

Jõuluaeg toob inimeste ellu elevust, sära ja kauneid hetki, kuid mitte ainult.
Paraku juhtub ka jõulude ja aastavahetuse perioodil traagilisi tuleõnnetusi, sest sel ajal kasutatakse tavapärasest rohkem lahtist tuld ja inimeste tähelepanu on peomeeleolus hajutatud.

Päästeameti andmetel hukkub igal aastal Eestis tuleõnnetuste tagajärjel keskmiselt 130 inimest, neist 80% hukkub kodudes ning enamus õnnetusi on põhjustatud inimeste endi hooletusest. Kahjuks tuleb tõdeda, et ka Jõgeva maakonnas juhtub suurem osa tuleõnnetusi eluhoonetes.

Külmal ja pimedal talveajal ning jõulude ja aastavahetuse melus varitseb meid hulk ohte, kuna sel ajal on lahtise tule kasutamist tavapärasest rohkem. Jõulukinkide ootusärevuses ja aastavahetuse elevuse keskel kipuvad ununema elementaarsed tuleohutusnõuded, millega käib kaasas ka kindel usk, et minuga ju tuleõnnetust ei juhtu. Ometi ei tea me seda kunagi.

Mõned soovitused, et jõuluaeg rahulikult mööduks:

· Küünlad ja kaminatuli toovad õhtutesse õdusust, kuid nende järelevalveta jätmine on lubamatu. Parim koht küünaldele on seal, kus lähedal ei ole kergesti süttivaid esemeid.

· Oluline on meeles pidada, et elektrijuhtmeid ei tohi üle koormata. Ülekoormatud ja vigased elektrijuhtmed süütavad kahjutule väga kergesti. Ka elektriküünalde vigased juhtmed võivad põhjustada tulekahju.

· Isegi käreda pakasega kütke mõõdukalt ning vastavalt küttekeha kuumataluvusele. Ülekütmine ja korrastamata kütteseadmed on külmal aastaajal sagedaseim tulekahju põhjus.

· Pärast suitsetamist kustutage hoolikalt sigaret tulekindlasse tuhatoosi või kaminasse. Voodis suitsetamine on kaasa toonud enim traagiliste tagajärgedega tuleõnnetusi.

Ka väikesest sädemest, mis on tekkinud toidu valmistamisel või küünla põletamisel võib väga kergesti alguse saada ettearvamatute tagajärgedega tuleõnnetus. Seega püüdkem jõulusaginas ja peomeeleolus tähelepanu pöörata tuleohutusele oma kodudes ning mitte kaotada valvsust!

Ning lõpetuseks, tehke oma lähedastele elu päästev jõulukingitus suitsuanduri näol!

Turvalisi ning rõõmsaid jõulupühi!

Erki Remmelkoor,
Lõuna-Eesti Päästekeskuse
ennetustöö büroo

blog comments powered by Disqus