Paala keskus avas uksed

Laupäeval avas Põltsamaal uksed Paala keskus. Poes hakatakse pakkuma erinevaid moodsaid kütte- ja ventilatsioonilahendusi, samuti saab sealt osta sanitaartehnika komponente.


Tegelikult viskasid sellele Põltsamaa ja kogu Eesti ajaloos väga olulisele hoonele silma päris paljud. Sinna sooviti nii teha valmisriiete kauplust ja rajada siseturgu. Osaühingu Gela juhatuse liige Margo Miljand lausus, et ega ta täpselt oskagi öelda, miks välisriigis elav vanaproua, kellele hoone kuulus just nende kasuks otsustas. Ta usub, et omanikul oli tõsine soov säilitada selle ajalooliselt tähtsa hoone väärikus. Teatavasti osteti selles hoones tegutsenud kauplusest Eesti esimese rahvuslipu õmblemiseks kasutatud kangad. Rõhutades maja ajaloolist tähtsust ja väärikust palusid firma juhid Jüri Arrol sellest ka väärika maali teha.

Väärikale hoonele otsiti väärilist kasutust

Gela juhatuse liige Ulvar Lutter tõdes, et Põltsamaal nii suurt sanitaartehniliste kaupade valikut ei ole nagu nemad nüüd klientidele pakuvad. Lutter teab, et sellist kaupa tuli ikka Tartust tuua ja tema head Põltsamaa kandis tegutsevad kolleegid tegid seda siiani.

Margo Miljandi sõnul ei taha nad kuidagi alahinnata ühtegi teist sama valdkonna kaupa pakkuvat kauplust Põltsamaal ja pigem püüavad teiste kauplustega koostööd teha. Miljand kinnitas, et üle 90 protsendi nende pakutavatest kaupadest on päris kindlasti kohapeal olemas. Gela töötajad aitavad inimestel lahendada kütmisega seotud probleeme ning paigaldada vee- ja kanalisatsioonitorustikku. Margo Miljandil on hea meel selle üle, et nad on suutnud kaks siiani välisriigis töötanud inimest koju tagasi meelitada, Ulvar Lutter nende seas.

Võimalus suhelda spetsialistidega läbi skype

“Tulgu meie juurde oma murega ettevõtja või eraklient, meie eesmärgiks on, et murega ta siit lahkuda ei tohi,” rääkis Margo Miljand. Kõigepealt tuleb leida kliendile tema soovitud kaup, soovi korral see ka kohale toimetada ja paika panna. Kui keegi tahab osta endale elektriboileri ja lasta selle kodus üles panna, siis see tema kodus ka üles pannakse. Kui kusagil on tarvis ära teha suuremahuline töö, mis eeldab ka eelnevat projekteerimist, siis klient sellise teenuse ka saab.

Ulvar Lutter tõi näiteks, et kui keegi soovib endale maasoojuspumpa, siis firma koostööpartnerite abiga see kliendile leitakse ja pannakse kohapeal paika. Sama kehtib õhksoojuspumpade ja õhk-vesisoojuspumpade kohta. Praegu käivad läbirääkimised pelletikatelde osas. Õhksoojuspumba näidis on juba kohapeal olemas, maasoojuspump peaks kohale jõudma käesoleval nädalal. “Me püüame pakkuda võimalikult soodsat hinda, aga odavat Hiina kaupa meilt otsida ei tasu,” rääkis Margo Miljand. Kõige odavamate Poola ja Hiina kanalisatsioonitorude asemel saab osta mõistliku hinnaga Pipelife kanalisatsioonitorusid.

Enne seadmete paigaldamist minnakse kohapeale olukorraga tutvuma, saamaks, kui suur on köetavate ruumide kubatuur, milline on konkreetse kliendi vajadus, milline peaks olema tsirkulatsioonikiirus küttesüsteemis jne. “See pole nii lihtne nagu poest piima ostes, et võtan piimakoti ja panen selle siis külmkappi,” arutles Ulvar Lutter. Kliendile on loodud võimalus suhelda ja arutada näiteks tulevase eeldatava küttelahendusega seotud probleeme spetsialistiga ka Skype kaudu. Suurepärase kogemuse küttesüsteemiga tutvumise osas said nad siis, kui kaupluseruumides olnud vana lõhki külmunud küttesüsteemi sealt välja lõhkusid. Kui nad aga vanale katlale tule alla tegid, läks vesi mahutis kohe keema. Kogu küttesüsteem ehitati ümber, aga vana kuid oluliselt uuendatud katel jäi alles. Tänu sellele tööle said tegijad väärtuslikke kogemusi. “Ka hoone teisel korrusel tegutsev muusikakool sai meilt endale põrandakütte,” jutustasid mehed.

Moodsad seadmed hoiavad temperatuuri stabiilsena

“Meie arvates tuleks inimestel rohkem oma tervise peale mõtelda, eelkõige ikka aasta külmemal poolel. Ahiküte on küll hea lühemaks ajaks, kuid juba hommikul ärgates on tavaliselt tuba liialt jahe,” mõtiskles Margo Miljand. Selleks et ka ärgates mõnusalt soe oleks, tasuks kasutada õhksoojuspumpa. Omapärase lahendusena müüvad nad ka n-ö valmissaunasid, mis on erineva suurusega. Näiteks kahele inimesele mõeldud väikese saunaboksi võib paigaldada ka korteri pesuruumi. Saun on suurepärane abimees tervise hoidmisel. Selliste seadmete paigaldamiseks tehtav inveteering on muidugi tõsine, kuid see annab väga positiivse tulemuse tervise hoidmist silmas pidades ning mugavaid lahendusi pakkudes.

Ulvar Lutter lausus, et palju meeldivam on koju tulla, kui saad astuda mõnusalt sooja tuppa ega pea kohe kuuri puude järele minema ning ootama kuni ahi köetud ja paari tunni pärast tuba soojaks läheb.

Mehed tõdesid, et moodsate kütteseadmete osas on veel üsna palju eelarvamusi ja hirmu selle ees, et need tarbivad palju elektrit, mõtlemata sealjuures sellele, kui palju maksavad küttepuud, nende kohale toimetamine ja kui palju tuleb teha tööd küttepuude ladustamiseks, tuppa kandmiseks. Lisaks veel küttekollete puhastamine ja remontimine. Jahiseltsi liikmena tõi Margo Miljand näite, kus Põltsamaa jahimeeste majakese ahju päevad said loetud. Et ruumid olid läbinudd hiljuti remondikuuri, oleks ahju välja lõhkumise ja uue ehitamise järel oleks uuesti tulnud remondiga alustada. Selle summa eest, mis oleks kulunud vajaliku materjali ostmiseks ning uue ahju ehitamiseks, saavad jahimehed kasutada vähemalt kümne aasta vältel või kauemgi õhksoojuspumpa. Mõtted liiguvad juba selles suunas, et hakata pakkuma päikeseenergial töötavaid õhksoojuspumpasid, mis sobivad hästi näiteks kodust eemal asuvasse suvilasse kus kuigi tihti kohal ei käida.

Ventilatsiooniseadmete osas käivad läbirääkimised Riias asuva tehasega ja need on kohe jõudmas lepingu allkirjastamiseni. Juhatuse liikmetest mehed on ärikõnelused ära jaganud vastavalt võõrkeelte oskusele. Ulvar valdab rootsi keelt, Margo saab enam-vähem hakkama vene keelega, müüjad tulevad toime inglise keele rääkimisega. Tänu võõrkeelte oskusele on Gelale esitatud tellimusi ka piiri tagant.

Praegu töötab firmas viis inimest. Lisaks Ulvar Lutterile ja Margo Miljandile tegutseb veel üks kuldsete kätega ehitusmees ja kaks müüjat. Kuid juba jaanuarikuu lõpuks peaks firmas rakendust leidma kümme inimest. “Töötajaid võtame me üsna pea juurde,” kinnitasid firma juhatuse liikmed. Praegu käivad hoone hoovipoolsetes ruumides remonditööd, mille mahtu hinnates jäävad need sanitaar- ja kapitaalremondi vahepeale. Paala kaupluse ajast sinna seisma jäänud külmkamber on välja kuid mis sinna tuleb, hoitakse veel mõnda aega saladuses vihjates siiski sellele, et kõike seda tehakse kliendi heaolu silmas pidades. Miljand arvas, et ehk veebruarikuu lõpus peaks ka need ruumid avatud olema. Praeguses kaupluses on piisavalt ruumi liikumiseks ja kaupadega tutvumiseks. Margo Miljand ja Ulvar Lutter kinnitasid, et endises Paala kaupluse ruumes toimuv ei ole ühe aasta projekt ja neil on nii oma klientidele kui kõigile teistelegi inimestele veel üllatusi varuks.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus