Õunal kuulutati uus kuivatikompleks avatuks

Tulundusühistu Vooremaa Viljakasvatajad kuulutas reedel avatuks oma uue kuivati Jõgeva külje all Õuna külas. See suudab kuivatada kuni 1000 tonni teravilja ööpäevas ja kuivati punkrite säilitusmaht on vähemalt 10 000 tonni.


Tulundusühistu Vooremaa Viljakasvatajad juhatuse esimees Raul Soodla rääkis avamisel, et kuivatikompleksi investeerimise mõte on pärit aastast 2016. „Finaali jõudis ehitus tänavu juulis ja häälestamist jätkus kogu koristusperioodiks,“ ütles Soodla.

Valmis ainulaadne ehitis

„Aastal 2013 panid tootjad seljad kokku ja moodustasid turundusühistu Vooremaa Viljakasvatajad. Tänaseks seitsme aastaseks saanud ühistusse kuulub viis tootjat. Selle aja sisse on mahtunud häid ja väga häid aegu, aga ka raskemaid perioode,“ vaatas tulundusühistu juhatuse liige tagasi kuivati saamisloole.
Kompleksi rajamist toetas Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond.
Ehitaja Agroekspert OÜ esindaja Urmas Nigula ütles avamisel, et niisuguse kuivati valmis saamiseks oli vaja kaks tuhat tonni betooni, üle 500 tonni terast ning 30 km kaablit. „Õiges järjekorras kokku panduna,“ täpsustas ta.
„Õunale rajatud kuivati teeb eriliseks paindlikkus. Et erinevad kultuurid saaksid siin erinevais suundades liikuda, on kuivatis üle 400 automaatikaliini. Kogu juhtimine on täisautomaatne, internetühenduse olemasolul on see kompleks juhitav kust tahes maailma otsast. Seetõttu on omakulud ka väga madalad,“ ütles ligi 13 aastat Agroeksperdis kuivateid ehitanud Nigula.
Raul Soodla kompleksi tellijana tõi esile veel ainulaadset kerget ehitist vilja vastuvõtu ja väljastamise jaoks. Uues kuivatis saab vilja kuivatada läbivoolurežiimis. Vajadusel ka portsjoni kaupa, kui vili väga märg on.
Vooremaa Viljakasvatajatele on osaühing Agroekspert ka varem ühe kuivati ehitanud, see asub samuti Jõgevamaal, Mällikveres. „Tegemist on profitööriistadega, nii toodete kvaliteet ja vastupidavus kui ka hinnaskaala on üle keskmise, aga garantiiajal ei ole me pidanud eriti midagi remontima. Suurem häälestamine toimub esimesel aastal, hiljem lihtsalt hooldame,“ ütles Urmas Nigula. „Kahte ühesugust ei ole me kunagi ehitanud, kõik kuivatid on ikka tellimustööd ja täpselt sellised, nagu tootjale vaja. Nüüd pakume juba ka väiksemaid kuivateid neile, kel põldu 300–400 hektarit,“ lisas ta.

Minister kiitis ühistegevust

Õuna kuivati avamisüritust väisas ka maaeluminister Arvo Aller. „Koht ei ole minu jaoks võõras, rõõm on siia tulla,“ ütles minister. „Suur kummardus kohalikele tootjatele, kes ühiselt tegutsevad oma toodet kokku korjates ja edasi müües, jõudu eestvedajatele, et see ei jääks viimaseks. Kõige tähtsam on tugev ühistu,“ ütles Aller oma tervituskõnes. Vooremaa viljakasvatajate juht Raul Soodla arvas seepeale, et sõna ühistu on veidi ebamäärane. „Aga sõnas ühisus on tegevus ja tulemus,“ ütles ta.
„Jõgevamaal on väga perspektiivne ja oluline teraviljakompleks valmis saanud, mis kindlasti avardab perspektiivi põllumajandusega tegelemisel. See parandab oluliselt teravilja kvaliteeti, mis välja müüakse, mis toob suurema hinna ja põllumeestele rohkem raha,“ oli ministe Arvo Aller väga rahul.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus