Otsige oma helkurid välja!

Head inimesed, praegusel kaamoseajal on viimane võimalus end nähtavaks teha, otsides sahtlipõhjast või vanade talveriiete taskutest helkurid taas välja. Ja kel pole parasjagu ühtegi  käepärast, siis minge poodi ja ostke! See pole rahakotile kabelimats, kuid teil endal võib helkurit kandes viimane saamata jääda.

Ühel udusel ja vihmasel oktoobrihommikul oma maakodunt Jõgevale tööle sõites ei näinud ma ühtegi helkuriga inimest. Järgmisel hommikul hakkasin terasemalt vaatama – kas ikka tõepoolest pole ühtegi helkuriga varustatud kaaskodanikku. Ja ennäe imet! Lausa enne parkimisplatsi tuli mööda kõnniteed koolijüts, helkur küljes! Tol momendil tahtsin seda last kõvasti kallistada. Mõtteks see jäigi, sest vaene laps oleks seda kindlasti ahistamiseks pidanud, kui mingi suvaline tädi äkki kallistama kukuks.

Kui kooliõpilastele on helkuri kandmisest nii palju räägitud, et selle vajalikkus neile meelde on jäänud, siis vanemaealistes on seda harjumust väga raske juurutada!

Esmaspäeva õhtul juhtus üks raske õnnetus meie maakonnas ja teine lausa maakonna piiri lähedal – mõlemas hukkus inimene. Tabivere vallas hukkus esmaspäeva õhtul tuledeta mopeedi ning kaitsekiivrita sõitnud 24-aastane mees. Mopeedil puudusid nii esi- kui tagatuled ja juhil polnud kaitsekiivrit. Tartu vallas Lähte-Elistvere teel sai surma tumedates riietes ja ilma helkurita kõndinud vanem mees, kes lükkas enda kõrval tuledeta ja helkurita jalgratast.

Loomulikult ei märganud autojuht tumedates riietes ja ilma helkurita meest, sest oli pimestatud vastu tuleva sõiduki tuledest.

Jalakäija ei oska end kunagi autojuhi asemele panna, kui ta ise pimedas sõidukit juhtinud pole. Kui aga tal endal see kogemus olemas, siis ta teab, mis võib juhtuda.

Kallid kaasliiklejad! Demagoogilise vastuargumendina on väidetud, et ka loomad liiguvad helkurita. Ja miks tuuakse helkuri puudumine jalakäijal autojuhi süüd kergendavaks asjaoluks? Need kaks asja pole sellisel moel omavahel küll kuidagi seotud. Jah, loomale helkurit kahjuks külge ei riputa, aga jalakäija saab ise palju ära teha, et õnnetus, mis ei hüüa tulles, temast mööda läheks.

Väga sageli olen näinud päris pimedas ringi sõitmas jalgrattureid, kel pole helkureid ega rattal tulesid. Nad sõidavad ka keset sõiduteed, linnas keeravad enne ülekäigurada risti üle tee, vaatamata kordagi tagasi. Inimesed, mida te mõtlete? Kes peaks teie elust hoolima, kui te ise üldse ei hooli?

Kui te enda peale ei mõtle, siis mõelge nende peale, kelle te oma tegevuse(tuse) tõttu siia ilma maha jätate ja kes teie matusekuludega ei ole veel arvestanud.

Maanteel on autojuhil liikluseeskirja järgi kohustus hoiduda võimalikult tee parempoolse serva lähedale. Pimedas ja vihmaga sõites on aga kõige mõistlikum rikkuda liikluseeskirja ja hoida nii tee telgjoone äärde kui vähegi võimalik. Paradoks? Ma tõesti ei näe, kes võib tee servas kõndida või jalgrattaga sõita, kui tal helkurit pole. Ei aita shokireklaamid, ei aita pidev jutt helkurite vajadusest. Ei aita politseinike kontrollreidid ega trahvidki. Sõidukijuht ei taha ju õnnetust põhjustada. Ärge siis tehke temast mõrvarit!

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus