Osavaimad politseinikud töötavad Jõgeval

Möödunud neljapäeval peeti Voore Külalistemaja territooriumil Lõuna Politseiprefektuuri kutsemeisterlikkuse võistlused, kus seitsme võistkonna hulgast osutus tugevaimaks Jõgeva meeskond koosseisus Alar Sadam ja Mikk Tehvan.

Politseinike kutsevõistlustel osales seitse kaheliikmelist Lõuna politseiprefektuuri  võistkonda. Kolmapäeval viidi läbi õigusaktide test ning laskmisvõistlus. Neljapäeval oli Voore Külalistemaja territooriumile üles seatud viis kontrollpunkti, kus võistkondadel tuli sooritada mitmesuguseid elulisi ülesandeid.

Esimeses punktis mängiti läbi situatsioon, kus võistlevad politseinikud lähevad kontrollima kahtlast autot ja kahte kodanikku, kes asuvad võõral territooriumil. Kahtlustatavaid mängisid politseikooli esimese kursuse kadetid Siim Saks ja Hannes Haav. Kadetid mängisid võõral territooriumil hulkuvaid nolke üsna tõepäraselt. Kui politseinikud “sündmuskohale” jõudsid, mängis kahtlustatavate autos vali muusika ning üks poistest kergendas mängult kuuri nurga peal põit.

Enamik politseivõistkondi jõudis üsna kärmelt järeldusele, et selliseid inimesi, kellena kahtlustatavad end esitlesid, olemas ei ole. Üsna kiiresti otsustasid politseinikud teha noormeestele ka turvakontrolli, mille käigus selgus, et ühel neist oli vöö vahele peidetud nuga ning teisel tänavakaklustes kasutatavad koodid. Lisaks oli autosse peidetud pesapallikurikas ning kindalaekas vedeles lausa tulirelv.

Eriti kiiresti jõudsid “kahtlustatavate” vahistamiseni Tartu konstaablid Kaarel Kender ja Aiki Varind, kelle kasuks rääkis veel fakt, et pärast valeandmete avalikuks tulekut ning külmrelvade leidmist väänasid Kender ja Varing kahtlustatavad pikemalt mõtlemata näoli asfaldile ja panid neil käed raudu. Kohtunike silmis oli kiire ja otsusekindel tegutsemine äärmiselt kiiduväärt. Kender ja Varing tunnistati sel alal parimaiks.  

Jõgeva politseinikud vigursõidus kiireimad

Jõgeva politseinikepaar Alar Sadam ja Mikk Tehvan täitsid ka esimese ülesande korrektselt, kuid asjaolude väljaselgitamine võttis neil veidi kauem aega. Näitlejatööd teinud kadetid Saks ja Haav jäid kõikide võistlejate tegutsemisega rahule ning lisasid, et said ka ise osatäitmise juures praktilisi oskusi juurde. Samas ei kurvastanud neid ka asjaolu, et neil päeva jooksul lausa seitse korda käed raudu pandi.

Järgmisena pidid võistkonnad läbima vigursõidu autoga Škoda Superb. Selles punktis näitasid taset Jõgeva politseinikud, olles rajal konkurentsitult kiireimad. Kui Alar Sadam käis paar päeva enne võistlusi sama autoga ka platsisõitu harjutamas, siis Mikk Tehvan polnud enne Superbi roolis istunud. Siiski suutis Tehvan läbida raja kiiremini ja puhtamalt kui Sadam.

Kolmandas punktis oli lavastatud olukord, kus politseinik peatas auto, kuna sel ei põlenud tuled. Hooletut autojuhti mängis Tartu politsei avariiteenistuse juht Tormas Tuulik. Selles punktis oli lisatud ka teisi reeglirikkumisi. Nimelt puudus Tuulikul sõiduki juhtimiseks volitus, tema load olid kehtetud, turvavöö oli lahti, ta kõneles sõidu ajal mobiiltelefoniga, auto registreerimisnumber ei vastanud passis olevale ning autol oli all ka üks naastrehv, mille kasutamine on suvisel ajal teadupärast keelatud.

Enamik võistlejatest avastas vaid mõned rikkumised, sealhulgas volikirja puudumise ja kehtetud load. Vähesed panid tähele, et juhil oli lahti turvavöö ning et mees rääkis sõidu ajal mobiiltelefoniga.

Vaid kaks võistlejat märkasid, et autol on all naastrehv ning auto vale numbrimärki ei avastanud keegi. Jõgeva meeskonna liige Alar Sadam selgitas pärast, et olukord oleks olnud reaalsem, kui nad oleksid pidanud auto ka tegelikult sõidu ajal peatama. Mängitud olukorras masin siiski seisis. Kõige tähelepanelikumad olid sel korral Tauno Säälik ja Kaspar Lehtmets, kes märkasid ka naastrehvi.  

Võitlus joobnud alaealiste ja paparatsodega”

Ennetusteenistuse rühm oli külalistemaja külje all üles seadnud eriti vahva sündmuskoha, kus võistlejail oli tarvis olukord viie minuti jooksul selgeks teha ja lahendus leida.

Nimelt pidasid sealsel haljasalal korralikku pidu kaks meest ja üks neiu. Peolaualt ei puudunud suitsukala ja muud suupisted ning ka pudelid kange alkoholiga, puu all üürgas pisike kassettmakk. Värvikas seltskond ei lasknud end häirida ka  korrakaitsjatest.

Üsna kiiresti jõudsid politseinikud järeldusele, et kaks tegelast  peoseltskonnas olid alaealised, üks neist vaid 12-aastane. Samal ajal mängis TV3 kaameramees sündmuskohal uudisenäljas operaatorit, kes tegelaste nägusid jäädvustada püüab. Võistlejad pidid käskima filmimise lõpetada ning pärast telemehele kommentaare andes ei tohtinud nad avalikustada asjaosaliste isikuandmeid.

Kokkuvõttes kogusid Jõgeva politseinikud Alar Sadam ja Mikk Tehvan seitsmelt alalt kolm võitu. Viimase ülesande kohtunikud otsustasid neid hea meeskonnatöö eest veel eraldi premeerida. Enne võistlustulemuste teadasaamist olid Sadam ja Tehvan oma esinemise suhtes üsna kriitilised.

“No kui ma peaks hinnangu andma viie palli süsteemis, siis ehk kaks punkti annaksin,” hindas ennast Alar Sadam. Ka Tehvan lisas, et oleks võinud nii mõndagi paremini teha. Samas jäid noormehed rahule ülesannete ülesehitusega, sest kõik oli üsna reaalne ning keegi ei pingutanud näitlemisega kuidagimoodi üle. Jõgeva politseinike võidu üle tundis erilist uhkust ka kohal viibinud jaoskonnaülem Ivar Dubolazov.

“Täna sai ajalugu tehtud, Jõgeva võistkond polegi Lõuna prefektuuri kutsevõistlust pikka aega võitnud,” ütles ta. Eriti uhke oli ta poiste võidu üle vigursõidus, sest on ka ise sellel alal mitmekordne Eesti meister.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus