Osa põllumehi on juba kevadkülviga alustanud

Torma põllumajandusosaühingu suuremad viljapõllud paiknevad  põllumajandusühistu keskuse ümbruses. «Möödunud reedel oli meie firmas esimene külvipäev. Kõige enne alustame varase odra ja kaera külvamist,” lausus põllumajandusosaühingu juhataja Ahto Vili.
Põllumajandusjuht prognoosis, et tänavused külvitööd kestavad orienteeruvalt paar nädalat.  Vili märkis sedagi, et tänavu kevadel võib hakata põllutöid takistama mulla vähene niiskus.
Füüsilisest isikust ettevõtja Margo Miljand, kelle põllud asuvad Põltsamaa vallas Eskus, kavatseb täna alustada odrakülviga. «Külvitööd algavad pärast teise ringi kultiveerimist. Külvan otra 15 hektarile, 70-80 hektarile aga rapsi ja nisu, mida kasvatan müügiks.”

Igaühel oma tarkus
Küsimusele, mille järgi otsustada, kas külviks on õige aeg, vastas Miljand: «Põllumehele ei saa kevad tulla kunagi ootamatult. Usun, et iga arukas põllumees tabab ära, millal on õige aeg külviga alustada.»
Palamuse vallas Ängkülas asuva Aasa talu peremehel on üle 30 hektari haritavat maad. «Pean viit lüpsilehma ja kümmet mullikat, seetõttu kasvatan peamiselt karjale sööta. Neljale hektarile külvan loomasöödaks teravilja. Praegu pole maa aga veel külviks valmis. Vanarahva tarkus ütleb, et kui saad maas istuda, ilma et tagumik külma saaks, ongi õige aeg külvata,» lausus huumorimeelega talumees.

Kasutakse vanemaid masinaid
«Masinaid, millega me kevadisi põllutöid teeme, pole just uued. Tööde käigus on vaja mõndagi parandada, kuid rikete tõttu pole vajalikud tööd tegemata jäänud,» lausus osaühingu Sadala Agro peainsener Ants Soodla.
Margo Miljand kasutab külvitöödeks Juko külvikut ja on masinaga senini rahule jäänud.
Aktsiaseltsi A. Tammel nõukogu esimees Arvi Tammel märkis, et põllutöömasinate ostmine on tänavu pisut veninud, sest alles täna hakkab PRIA vastu võtma taotlusi rahade saamiseks Euroopa Liidu investeeringute programmist.»
Arvi Tammelil oli  põllumeestele ja põllumajandushuvilistele teatada ka huvitav uudis. «Täna kell 11 demonstreerime Jõgeval Mustvee maantee ääres paikneval põllul, kuidas töötab Saksamaal toodetud tippkülvik Acord MSC. Mõningaid nüüdisaegseid põllutöömasinaid  demonstreerime ka tänavusel Kesk- Eesti Messil.”
Praegu on kiired päevad ka põllumeestel, kes tegelevad alternatiivtootmisega. Elupõline vaarikakasvataja Heino Kruuleht Linnamäe talust ütles: «Praegu on käsil vanade vaarikavarte väljalõikamine ja vahede harimine. Ees ootab ka väetamine ja kahjuritõrje. Kui ilm viperusi ei tee, võib oodata üsnagi keskmist vaarika-aastat.»
 
JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus