Õpilasi huvitasid teenimisvõimalused ja riigimetsasüsteemi reformi sisu

Teisipäeval tutvustas RMK juhatuse esimees Aigar Kallas Luua Metsanduskooli õpilastele RMK kavandatavat reformi ning vastas õpilaste küsimustele. Õpilasi huvitasid teenimisvõimalused riigimetsasüsteemis, mis näiteks noorendike hooldajatel ulatuvad 20 000 kroonini kuus. Selle raha teenimiseks tuleb puhastada päevas üleliigsest võsast 0,5 hektarit metsanoorendikku.

Riigimetsas saab tööd ainult inimene, kel on selleks vastav nõuetekohane erialane kvalifikatsioon. Taolise nõude kehtestamine on küll tööandja seisukohalt keeruline, kuid metsa ei saa lubada inimesi, kes  seda tööd ei tunne.

Veel huvitas metsanduskooli õpilasi, miks on RMK reformi vastu Eestis kogutud umbes 50 000 allkirja. RMK juhatuse esimehe sõnul on reformiteema ümber tekitatud olukord, kus väga paljud inimesed ei teagi, mille vastu nad konkreetselt protestivad. “Kui keegi tuleks minu juurde ja ütleks, et päästame Eesti metsad ja küsimus on minu allkirjas, siis annaksin oma allkirja kahtluseta. Kui küsida, mille vastu seistakse, siis millegi teistsuguse vastu,” ütles Kallas.

Parematel päevadel on Eestis metsasektoris olnud töökohti 35 000 inimesele, praegu umbes 10 000 võrra vähem. Reaalsus on, et meie lageraietest tehakse 91 ja harvendusraietest 55 protsenti harvesteridega. Ei ole mõistlik, kui kaks metsnikku korraldavad ühe harvesteri tööd. Piisab, kui üks tööjuht korraldab kolme harvesteri tööd.

Kallas soovitas noortel hoolega läbi mõelda, mida nad tulevikus teha tahavad, milles tugevad. Ta pani noortele südamele, et kooliaega kasutataks oma huvide ja eesmärkide väljaselgitamiseks. “Tööjõuturg saab olema väga karm ja pole mõtet maalida endale pilti, et igal juhul olen väga hea ja pingutada polegi vaja,” rääkis Kallas. Loomulik on seegi, et osa õppuritest läheb mõne aja pärast välismaale tööle või edasi õppima.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus