Õpibuss peatus Pajusis ja Palamusel

 

Käesolev nädal on Eestis kuulutatud täiskasvanud õppija nädalaks. Sel puhul sõidab mööda Eestimaad ringi õpibuss, mis külastab enamikku maakondi ja valdu ning kus inimestel on võimalik hankida teavet mitmesugustest õppimisvõimalustest.

Õpibussi juhi ja õppimisalase info vahendaja Kalev Kuke sõnul oli täiskasvanud õppija nädala algatajaks Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioon Andras. Kukk kinnitas, et kolme aasta kogemus, mil õpibuss mööda Eestimaad ringi on vuranud, näitab huvi kasvu õppimisvõimaluste vastu.

Õpibussi abiga saab hankida infot Euroopa Sotsiaalfondi kaudu rahastatavate täiskasvanutele mõeldud tasuta kursuste kohta. Samuti saab siit infot muudestki õppimisvõimalustest.  Kukk märkis, et Põltsamaa piirkonna inimestele peaksid kutsealaseks täiend- ja ümberõppeks kõige paremini sobima Põltsamaa Ametikool, Tartu linna koolid ja koolituspaigad.

“Kui kedagi peaksid aga huvitama õppimisvõimalused Tallinnas, siis need me leiame ka kindlasti üles,” lubas õpibussi juht.  Hiiumaal kõnetas Kuke sõnul teda aga meesterahvas,  kes tahtis teada, kus oleks võimalik bajaani mängima õppida. Hiiumaalt ega ka Läänemaalt, mis sellele härrale õppimispaikadena oleksid sobinud, sellist õpetajat paraku ei leitud.  

Mitmesuguseid eluks vajalikke oskusi

Jõgevamaa rahvale organiseeris nii koolitajad kui õpitubade korraldajad maakonna koordinaator Pille Tutt. Möödunud neljapäeval peatus õpibuss Põltsamaa lähistel Pajusi rahvamaja ees. Pajusi külaseltsi juhatuse liikme Aili Soolepa sõnul korraldavad nemad oma vallas täiskasvanud õppija nädalat juba neljandat korda, õpibuss jõudis siia teist korda.

Lisaks õpibussile, kust õppimisalast infot võis hankida, oli Aili Soolepp organiseerinud mitmed õpitoad. Kui eelmisel aastal pöörati õpitubades peatähelepanu ravimtaimedele ning tervislikule toitumisele, siis tänavu oli kohale kutsutud inimene, kes kohalikele prouadele leivaküpsetamist õpetas. Aili Soolepp avaldas lootust, et küllap annavad eakamad prouad leivategemise kohta kuuldud teadmised k edasi ka noorematele, kellel tööpäeval ei olnud võimalik rahvamajja tulla.

Õppimisele pühendatud päeval sai ka teada, kuidas keeta seepi ja teha viltimistöid.   

Huvi on tuntud ka arvutiõppe vastu. Sellealaseid teadmisi jagasid eakamale rahvale kohalikud noormehed. Aili Soolepp peab oluliseks, et inimesed omandaksid töötubade kaudu erinevaid oskusi.

“Ei piisa sellest, kui keegi oskab ainult kududa või keegi ainult leiba küpsetada. Alati tuleb kasuks, kui inimesed mitut tööd oskavad,” kinnitas Aili Soolepp, kes ise möödunud aastal kokanduskursustel käis.

Pajusi rahvas saab täiskasvanud õppija nädalale jätku  neljapäevasel ringreisil maakonna kaunitesse kodudesse.

Õpibussi järgmine peatus oli Palamusel.  

„Täiskasvanud õppija nädala peaeesmärk ongi aidata õppimise juurde tagasi need inimesed, kellel koolitee kunagi pooleli on jäänud ning kes õpinguid jätkates saavad  taas olla väärilised ühiskonna liikmed, kes suudavad konkurentsitihedal tööturul läbi lüüa.

Enamik inimesi õpib ja täiendab oma teadmisi pidevalt, olgu siis kasvõi raamatut lugedes. Samas leidub piisavalt neidki, kes vajavad suunavat kätt, leidmaks õiget eriala ja õiget paika, kus vajalikke oskusi omandada,” rääkis Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus