Õpetajate Georg ja Taimi Filippovi töö väärtustati nimelise pingiga

Pühapäeval peetud tseremoonial paigaldati Kääpale kunagise Saare põhikooli ja nüüdse Kalevipoja muuseumi hoone ette kauaaegsetele õpetajatele ja piirkonna kultuurielu edendajatele Georg ja Taimi Filippovile pühendatud nimeline pink.

Idee paigaldada omaaegse Saare koolimaja ette Georg ja Taimi Filippovile pühendatud pink algatas selle kooli 1953. aasta lennu vilistlane Ants Kask. “Mäletan, et Georg Filippov tuli meie kooli vene keele õpetajaks nii noore mehena, et teda võinuks ka vanema klassi noormeheks pidada. Pedagoogina pälvis ta aga kiiresti õpilaste silmis austuse ja autoriteedi. Viiskümmend aastat kooliõpetajana töötanud Georg Filippov juhendas kodukandis külakapelli “Peoleo”, Halliku Maanaiste Seltsi ansamblit ja teisigi kultuurikollektiive.” 

Filippov hoidis rahvakultuuritavasid

Ants Kask meenutas, et Kääpal toimusid Georg Filippovi poolt rahvaliku pillimängu ja lauluga sisustatud tantsuõhtud ka ajal, mil ametlike ettekirjutuste järgi peeti rahvamajades esmatähtsaks nõukogude propagandat, näiteks patriootlike sõjafilmide näitamist, komöödiafilmides olid aga ülekaalus niinimetatud vettekukkumise naljad.

“Rohkesti pealehakkamist ja energiat andis Georgile ka perekondlik tugi abikaasa Taimilt. Nii otsustasime ka tema nime pingile jäädvustada,” ütles Kask. Esimesena kutsuski ta pingi juurde teeneka pedagoogi lese Taimi, kes ka ise Saare koolis õpetajana töötas, algklassides tunde andis ja muu hulgas ka saksa keelt õpetas.

“Sooviksin, et kõik kohale tulnud sel pingil täna istuda prooviks,” lausus Taimi Filippov. Ta püüdis juttu ajada iga kunagise õpilasega, kes oli tseremooniale tulnud. Georg ja Taimi Filippovi panusest paikkonna ellu rääkis ka Saare vallas elav näitleja ja kultuuripärandi hoidja Linda Olmaru, kes on samuti Saare kooli vilistlane.

Sama kooli kunagistest õpilastest tuletasid Georg ja Taimi Filippovit meelde veel Maie Malt, Ene Ruubel, Milvi Kink ja Maria Drenkhan, kes Taimi Filippovit ka koosolijate ees usutles. Omaaegsete kolleegide nimel võttis sõna Maie Sepp, kes töötanud õpetajana ka Järvselja koolis. Georg Filippovist kui kapelli “Peoleo” juhist rääkis muusikakollektiivi liige Vaike Hein.

“Mu isale ja emale nimelise pingi paigaldamine on meeldivaks ja ühtlasi erutavaks sündmuseks. Kui isa meenutada, siis kodus õpetajalik ta polnud ja mind liigselt kantseldama ei kippunud. Küllap temalt olen aga pärinud huvi metsas käia, seeni ja marju korjata,” ütles Georg ja Taimi Filippovi tütar Merike Vahtramäe, kes töötas Saare põhikooli direktorina kuni selle sulgemiseni ja on praegu õpetaja Voore põhikoolis. 

Tõeline “maa sool”

“Õpetajad Filippovid olid tõelised “maa soolad”, kes kodupaiga vaimsuse märkimisväärselt rammusamaks muutsid,” ütles Saare vallavolikogu liige ning kohaliku külaliikumise eestvedaja Rita Kivisaar, kelle lapsed Saare koolis õppisid.

Pingi paigaldamisest ajendatud pidulikul kogunemisel laulis Halliku Maanaiste Seltsi ansambel “Hallikad”.

“Georg Filippovi entusiastlikust juhendamisest alguse saanud tugev lauluarmastus on siiani püsima jäänud ja veelgi jõudsamaks muutunud,” märkis muusikakollektiivi praegune juhendaja Heino Sulger. Samuti kõlasid laulud kolmest Nõva külast võrsunud naisest koosnevalt ansamblilt “Õed Elkenid”, keda juhendab muusikaõpetaja ja koorijuht Ave-Maria Sild.

Tammepuust pink, millel on plaat tekstiga “Taimi ja Georg Filippov Saare koolmeistrid ja seltsielu edendajad” meisterdati ja paigaldati annetuste eest, mida ennekõike tegid Saare kooli vilistlased.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus