Õpetajad tegid juubeliks näituse

Ülemöödunud laupäeval avati Palamuse veski teisel korrusel vanade mänguasjade ja käsitööde näitus. Selle panid kodanikualgatuse korras kokku elupõlised pedagoogid Lea Isotamm ja Eha Kuuskmäe. Eksponaadid on pärit paljude Palamuse kandis elavate või Palamusega seotud inimeste kodudest. Näitus sai teoks Eesti Vabariigi juubelile pühendatud rahvakultuurinädala raames: sellise suunitlusega nädal oli Palamusel 21.-27. maini.


“See näitus on meie kingitus Eesti Vabariigile – oma nõu, jõu ja vahenditega tehtud,” ütlesid Lea Isotamm ja Eha Kuuskmäe.

Näituse pealkirjaks panid nad “Elu on ilus, kuid siiski valus”. See ütlus on pärit ühelt tikitud dekoratiivlinalt, mis veskis väljas. Selliseid õpetlike fraaside ja ilupiltidega valgeid linu rippus aastakümneid tagasi vaat et iga kodu seinal: näiteks köögis kätepesunurgas või magamistoas voodi kõrval.

Seda, et elu võib ka valus olla, tuletavad meelde nii mõnedki näitusel olevad esemed, näiteks Liidia Männsoni kogust pärinev mängukoer. Selle kinkis talle isa, kes varsti pärast seda suri. Nii ongi koerake naisele elu aeg tema varalahkunud isa meelde tuletanud.

Näituse rikkalikust käsitööosast leiab käterätte, linu ja linikuid, mis on teinud koos nende omanikega kaasa teekonna Siberisse ja tagasi. Siberi-mälestused on üldjuhul valusad, ent neis ei puudu ka helge noot: just käsitöö aitas paljudel külmale maale viidud eestlannadel end ära elatada.

Kui praegu aktsepteerib ühiskond ka vallaliseks jäänud või jääda otsustanud naist, siis aastakümneid tagasi häbeneti vanapiigaseisust. Samas võis vanapiiga olla köögis või tikkimisraami taga hoopis tublim tegija kui abielunaine.

“Siin näituselgi on üsna palju vanapiigade käsitöid,” ütles Lea Isotamm. “Veimevakka täitsid ju kõik neiud, aga pereinimestel kulus kogu sinna varutud kraam ära, vanapiigadel mitte.”

Lea Isotamme sõnul tõstsid eesti naiste käsitöö taset mitmel pool tegutsenud kodumajanduskoolid. See torkab silma näituselgi.

Näitust vaadates jääb üle imestada, kui väärtuslikke ajaloohõngulisi esemeid inimeste kodudes leidub. Ent niisama väärtuslikud nagu kokku toodud esemed on nende juurde räägitud või kirjutatud lood, mida samuti kuulda või lugeda saab. Lea Isotamm ja Eha Kuuskmäe on tänulikud kõigile, kes väljapanekut koostada aitasid. Seda on vaatamas käinud juba üle kolmesaja inimese. Kes seda veel näha soovib, võtku Lea Isotammega telefonil 524 7640 ühendust.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus