Õpetaja töös pole sarnaseid päevi

 

Eelmisel neljapäeval austati Põltsamaa õpetajaid piduliku vastuvõtuga noortekeskuses. Tunnustuse pälvis seitse pedagoogi, peeti meeles ka uusi noori tulijaid ning mõningase pausi järel kooli naasnuid.

Õpetajate ette astunud Põltsamaa linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõuniku Janne Karu sõnul on kõige kohasem iseloomustada õpetajaid vikerkaarevärvide abil, sest just sellist värvipaletti peavad õpetajad omama ja noortele oma igapäevatöös edasi andma. “Õpetajat võib võrrelda vikerkaarega – iga päev uus, särav ja kordumatu,” ütles Janne Karu.

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaotsa sõnul annavad õpetajad lisaks teadmistele noortele edasi ka oma elutarkuse ja -kogemuse. Õpetajatele  on lisaks nende töö materiaalsele hüvitamisele omamoodi tasuks õpilaste rõõm ja rahulolu iga kooliaasta lõpus, kui on lõpetatud edukalt klassikursus või astutud iseseisvasse ellu.  

Aasta õpetaja töötab Põltsamaal ja Tartus

Aasta õpetaja tiitli pälvinud Põltsamaa Muusikakooli plokkflöödi- ja flöödiõpetaja Teele Vihmann tunnistas, et temale tuli aasta õpetaja tiitel üllatusena, kuigi ta teadis, et keegi muusikakooli õpetajatest tavaliselt õpetajate päeval sellise tiitli saab.

“Mul on nii äkki raske sellest tiitlist midagi arvata. Teen ju iga päev oma tavapärast tööd ja ei näe endal erilisi teeneid olevat. Kuid tundub, et kolleegid nii otsustasid.”

Küllap on Teele Vihmann tõesti tubli õpetaja, sest lisaks Põltsamaa lastele õpetab ta flööti veel Tartu 2. Muusikakoolis ja Põltsamaale sõidab kahel korral nädalas. Vihmanni sõnul sattus ta Põltsamaale sõbrannast flöödiõpetaja soovitusel, kes samuti samas koolis töötas. Nüüd õpetavad nad Põltsamaa lastele flöödimängu kahekesi.

Teele Vihmann lausus, et kahtlemata on inimese igapäevatöö tunnustamine vajalik. “Minule osaks saanud tunnustus näitab, et olen teinud vajalikku tööd ja loodetavalt ka hästi. See teadmine annab jõudu ja energiat rõõmuga jätkata.” 

Tööpäevad täis positiivseid emotsioone

Tänavu Jõgevamaa aasta haridusjuhi tiitliga tunnustatud Põltsamaa Muusikakooli direktor Anne Kaus tõdes, et polnud kutset saades kindel, kas just talle see tiitel antakse. “Tänuüritusele Puurmani lossi olid seekord kutsutud kõik sellele tiitlile kandideerinud nominendid ja mul on selle üle siiralt hea meel, et kõik tänatud said, sest ka nominendiks esitamine on tunnustus,” lausus Anne Kaus.

Muusikakooli juht kiitis ka aasta õpetaja tiitli pälvinud Teele Vihmanni, kes on alati rõõmsameelne ja teeb oma tööd pühendunult. “Pealegi sõidab ta tööle Tartust,” toonitas Kaus.

Koolijuhina on Anne Kausil põhjust rahuloluks selleski mõttes, et neil on koolis väga püsiv kaader. Kui keegi vahel mõneks ajaks tööst eemale jääbki, siis enamasti on need  beebiootel naised.

Õpetajate päeva piduliku tähistamise kohta ütles muusikakooli juht, et ka õpetajad tuleb ühel päeval aastas argirutiinist välja tuua ja öelda neile, et nende töö on tähtis ning vajalik.

Anne Kausil täitus Põltsamaa Muusikakoolis 45. tööaasta. “Olen oma kunagi tehtud valikuga rahul. Minu töös ei ole kunagi kahte täpselt samasugust päeva, alati on ees midagi uut ja huvitavat. Muusikakoolis töötada on ju tõeline rõõm – pillid mängivad ja ümberringi on palju positiivseid emotsioone,” kinnitas Kaus.   

Meesõpetaja julgustab õpetajaks õppima

Nagu ikka, moodustavad vähemalt üldhariduskoolides enamiku õpetajatest naised. Seda suurem rõõm oli nende hulgas näha ka mõnda meespedagoogi. Põltsamaa Ametikooli kutseõpetaja Aivar Kalmuse sõnul  suhtuvad õpilased tavaliselt meesõpetajatesse suurema austusega.

Aivar Kalmus sattus õpetajaks mõneti ootamatult. Ajal, mil ta veel ETKVL Põltsamaa Põllumajanduskombinaadi põllumajandusosakonda juhtis, kutsuti teda sealsesse ametikooli tunde andma. “Kui põllumajandusosakonnas töö lõppes, siis tuli ju midagi uut valida. Mina valisin õpetajaameti ja olen tehtud valikuga rahul,” rääkis Kalmus.

Kutseõpetajana on Aivar Kalmusel tulnud väga palju juurde õppida ja ennast erialaselt täiendada. Viimati viibis ta koolitusel möödunud aasta septembris Tamperes, kus täiendas end kivi- ja betoontoodete alal. Aivar Kalmus julgustus kõiki õpetajatööst huvituvaid mehi kooli tööle tulema. Tema kinnitusel maksab meesõpetajate sõna õpilaste seas rohkem. “Kel kutseoskus olemas ja tunneb valmisolekut õpetajana töötada, siis täiendagu end pedagoogikas ning tulgu julgesti kooli tööle,” oli Kalmuse sõnum.

Põltsamaa linna aasta õpetajad 2011

Põltsamaa lasteaia “Tõruke” õppealajuhataja Tiiu Korts

Põltsamaa lasteaia “Mari” vanemõpetaja Inge Toode
Põltsamaa Ühisgümnaasiumi loodusainete õpetaja Kaja Linde
Põltsamaa Ühisgümnaasiumi klassi- ja muusikaõpetaja Lilio Võsu
Põltsamaa Muusikakooli plokkflöödi- ja flöödiõpetaja Teele Vihmann
Põltsamaa Ametikooli autoeriala kutseõpetaja Mati Sula
Põltsamaa Ametikooli muusika ja inglise keele õpetaja Ulvi Jaanson

Alanud õppeaasta uued õpetajad:
Põltsamaa lasteaed “Tõruke”: Merje Tuhkur, Monika Kannelaud
Põltsamaa Kunstikool: Margit Lõhmus
Põltsamaa Ametikool: Ave Timm ja Kaie Mikk
Mõningase pausi  järel on Põltsamaa Muusikakoolis tagasi Kaja Kaus ja Peep Peterson

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus