Õpetaja töös on alati piisavalt glamuuri

Hiljutisel õpetajate päeval tunnustati ja peeti õpetajaid meeles kõikjal, nii ka Põltsamaal. Põltsamaa kultuurikeskuses teoks saanud õpetajatele pühendatud pidulikul õhtul jagati tunnustusi, tutvustati äsja tööle asunud pedagooge ning lahutati meelt.


Märkused, mis jäävad terveks eluks meelde

Õpetajate poole pöördunud Põltsamaa linnapea Jaan Aiaotsa sõnul tunnevad õpetajad pidupäeval kindlasti rõõmu sellest, kui neile vaatab vastu mitukümmend särasilmset noort, aga õpetajatel on põhjust rõõmustada ka siis, kui mõni endine õpilane oma kunagise õpetaja üles otsib ja tunneb huvi selle vastu, kuidas õpetajal on läinud ning räägib sellest kuidas tal endal on läinud.

Aiaots tõdes, et alles väga palju aastaid peale seda kui inimene on kooliukse enda selja taga kinni pannud, jõuab talle n-ö kohale mõni õpetaja öeldud kurjem sõna, õpetaja terane tähelepanek või õpetaja poolne kaasaelamine tema kunagistele tegemistele. Õpetaja öeldud mõtteid, tehtud märkusi ja osutatud tähelepanekuid kannab õpilane endas terve hilisema elu.

Rõõmustavad heade suhete üle õpilastega

Põltsamaa linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik Kadri Suni tõdes, et ega me eestlastena üksteisele kuigi altid tunnustavaid sõnu lausuma olegi. Seda enam väärivad meie õpetajad tunnustamist oma pidupäeval. Õpetamine on inimloomusele omane tegevus ja õpetajatel on võimalus tunda rõõmu sellest, kui nende õpetuste toel saavad nii väiksemad kui suuremad lapsed edusamme teha. Kadri Suni loodab, et õpetajad tunnevad ennast hoituna ja et neil on põhjust rõõmustada heade suhete üle oma õpilastega. Õpetajad võivad rõõmustada sellegi üle, et õpetades on nad samaaegselt ka õppijate rollis.

Õpetajate ette astus nende pidupäeval endine Põltsamaa ühisgümnaasiumi (PÜG) õpilane ning praegune Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja Liisa Tepp. Noore õpetajanna sõnul lõpetas ta PÜG-s üheksanda klassi 2004. aastal. Liisa Tepp märkis, et ehk isegi üllatab mõnda tema endist õpetajat, et ta nüüd nende ees õpetajana seisab, sest tema käitumine põhikooli paaril viimasel õppeaastal ei olnud just kõige eeskujulikum. Ent tema praeguse positsiooni põhjal võib järeldada, et igaühest võib lõpuks asja saada.

Liisa Tepp sõnas, et ta on sage kontsertitel käija ja naudib seal esinevate muusikute etteasteid. Samas mõtleb ta kontserti nautides sellele, et kas ka esinejad ise mõistavad kui tähtsad kuulajad nende jaoks on. Selliste esinejate tegevus on väga sarnane õpetaja tööga, kus õpetaja võib tunnetada kui tähtis on ta laste ja noorte jaoks.

Õpetaja on nagu rokkstaar – ta naudib esinemist

Nüüd tahaks Liisa Tepp öelda oma kunagisele õpetajale Pille Martsikule kui tähtis ta õpetajana Liisa jaoks oli. Just tänu klassijuhataja Pille Martsikule oli Liisa Teppil võimalus olla üks klassikollektiivi liige väga ühtehoidvas klassis. Liisa Teppi eriala ja elukutse valikul on väga olulist rolli mänginud tema eesti keele ja kirjanduse õpetaja Sirje Ääremaa. Liisa Tepp tõdes, et ehk on õpetajal eriala õpetamisest isegi olulisem olla õpilase tunnustajaks rõõmsatel ja lohutajaks rasketel hetketel. Teppi sõnul võib õpetaja samastuda rockstaariga. Nii nagu rokkstaar tajub et ta tahab publiku ees esineda ja et ta on kuulajate jaoks väga oluline, niisamuti tahab ka õpetaja klassi ees seista ja tunnetada kui vajalik ta oma õpilaste jaoks on ja kuidas ta oma tegevust koos õpilastega naudib.

Liisa Tepp võttis oma pidupäevase mõtiskluse kokku tõdemusega, et õpetaja töös on glamuuri ja kindlasti tunnetavad õpetajad seda oma pidupäeval.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus