Ootamatu külmalaine tõttu esineb häireid liikluses ning lapsed peavad külmapühi

Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi teatel on Jõgevamaal ja Peipsi ääres ööd vastu pühapäeva ja esmaspäeva jätkuvalt karmid, st minimaalne õhutemperatuur enamasti alla -30. Üksikutes kohtades koguni -34…-35.

Esmaspäeva jooksul annab pakane järele. Tavaline külm talveilm ja ka võimalik mõningane lumesadu kestavad paar päeva, nädala teisel poolel läheb uuesti külmemaks.

Pakase tõttu esineb häireid bussi- ja rongiliikluses. Eile hommikul hilines tankimisprobleemide tõttu Tartu-Tallinna tavarongi väljumine Tartust ning Tallinna jõudis rong enam kui tund hiljem. Edelaraudtee teatas, et seoses pakasega esineb häireid reisirongiliikluses veelgi.

Tallinn-Tartu-Tallinn kiirrongid hilinevad orienteeruvalt pool tundi, sest madala õhutemperatuuri tõttu on teatud lõikudel kehtestatud täiendavad kiirusepiirangud, mis jäävad kestma kuni külmade leevenemiseni. Infot muutuste kohta sõidugraafikutes saab infotelefonilt 1447.

Jõgevamaad peamiselt teenindav bussiettevõtte AS ATKO Liinid teatab samuti, et seoses jätkuvate külmadega on bussiliiklus häiritud. Esineb tehnilisi probleeme ja bussid  võivad hilineda ja mitte  liinidele väljuda. Infot väljuvate busside kohta saab telefonil 776 0321 tööpäevadel kella 6?18. Ettevõtte juhataja Ülo Beilmanni sõnul nädalavahetusel infotelefon ei tööta, kuid kui bussi õigel ajal ei tule, saab selle saabumise kohta infot mobiiltelefonilt 534 03 528.

Külmade ilmadega koolitöö häiritud

Maakoolides tohib seaduse järgi algklasside tunnid ära jätta, kui õues on 20 kraadi külma, linnakoolides 24 külmakraadi korral. Põhikoolilapsed võivad koju jääda siis, kui termomeeter näitab – 28.

Maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna alushariduse peaspetsialist Kaire Kampus andis ülevaate olukorrast koolides eile ja üleeile.

Neljapäeval oli koolides kokku 917 õpilast ehk napp kuuendik maakonna kooliõpilastest. Enim õpilasi oli Jõgeva Ühisgümnaasiumis. Paljud koolibussid ei sõitnud. Adavere põhikoolis toimusid lühendatud tunnid.

Eile võisid maavanema loal koju jääda kõik Jõgevamaa kooliõpilased, ka linnakoolide gümnasistid, kuigi seadus gümnaasiumiõpilastele külmapühi ette ei näe.

Koolid pidid kohaletulnud õpilased siiski vastu võtma. Eile läks kooli kokku 258 õpilast, neist 72 Jõgeva Gümnaasiumi ja 64 Ühisgümnaasiumi. Voore Põhikoolis oli 30 last, Laiuse Põhikoolis 24, Vaimastvere Lasteaed-Põhikoolis 20, mujal vähem. Õppetööd ei toimunud enam kui pooltes maakonna õppeasutustes: 16 koolis.

Näiteks Põltsamaa Ühisgümnaasiumis ja Puurmani Gümnaasiumis jäeti eile tunnid ära kõigil õpilastel.

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi direktor Aimar Arula ütles ajalehele Vali Uudised, et neljapäeval tuli kooli 105 gümnaasiumiõpilast, mis on kolmandik õpilaste üldarvust, põhikooli õpilastest oli kohal 111.

“Põhikooli õpilastest saatsime neljapäeval kohe koju kõik, kes olid linnast ja kellel vähegi oli võimalik koju minna. Gümnaasiumiõpilastel toimus kolm esimest tundi,” ütles Arula

“Esmaspäeva hommikul sõltub kõik ilmast, kas koolipäeva on või mitte,” ütles Arula, kelle sõnul on õpetajad ilmast hoolimata kohal.

Saduküla ja Puurmani põhikooli direktor Raivo Põldaru ütles, et neljapäeval olid koolis üksikud õpilased. Otsustati, et reedel kogu koolis tunde ei toimu, sest kõige olulisem on siiski õpilaste tervis.

Põltsamaa Kodu- ja Põllutöökooli direktor Viive Kibena ütles, et eile saadeti neil õpilased koju ning jäeti tunnid ära. “Muretseme koolide juurde lisakütteks saepurubriketti, et katlamaja ja trassid vastu peaksid,” ütles Kibena.

Öömajad ja haiglad on kõrgendatud valmisolekus

Kõik öömajad ja varjupaigad üle Eesti hoitakse lahti ööpäev läbi, nii ka maakonna ainuke kodutute öömaja Jõgeva Sotsiaalmajas aadressil Jaama tänav 2. Komandant Endel Puusta ütles, et kuigi maja on kogu aeg avatud, ei ole abivajajaid palju juurde tulnud, öömajas on olnud pidevalt 2-3 inimest. Puusta sõnul on kodutute öömaja mõeldud eelkõige neile Jõgeva elanikele, kellel ei ole üldse kodu või kes on kehvas olukorras tänavalt leitud. Vabade kohtade olemasolul võetakse külmade ilmadega vastu ka teisi abivajajaid, kes ei saa näiteks mingil põhjusel kodus ööbida. Võivad tulla ka need, kes ei ela Jõgeval. Kokku on öömajas 12 kohta. Öömajalistele pakutakse kuuma teed ja suppi.

Põltsamaa valla sotsiaalnõuniku Anne Veirami sõnul on politseile ja kiirabile antud sotsiaaltöötajate telefoninumbrid. Abivajaja paigutatakse Lustiveres asuvasse hooldekodusse. Seal on toad küll vaid alalistele elanikele, kuid külalistetuppa madratsitele saab siiski ajutiselt inimesi paigutada.

Maavanem Aivar Kokk palus kolmapäeval omavalitsusjuhtidel oma vallas-linnas sisse seada ruumid, kuhu vajaduse korral inimesi evakueerida saaks. ?Selleks sobivad näiteks mõned soojad kooli- või lasteaiaruumid,? ütles maavalitsuse pressiesindaja Taavi Linnamäe, kelle sõnul polnud eile lõunaks temani teateid külma põhjustatud suurematest õnnetusjuhtumitest jõudnud.

Esialgu pole veel kogunenud ka maavanema juhitav kriisikomisjon, kuhu kuuluvad elutähtsaid teenuseid osutavate institutsioonide juhid. Pressiesindaja kinnitusel ollakse aga pidevas tegutsemisvalmiduses.

Kõrgendatud valmisolekus on ka päästeteenistus, kus vajaduse korral tulevad kohe tööle ka kõik hetkel puhkusel olijad.

Sihtasutuse Jõgeva Haigla ravijuht Kalle Piiskoppel ütles, et seoses pakasega on haiglas pidevalt valmis ravimid, et külmunud patsientidele esmaabi anda. “Reede hommikupoolse seisuga polnud ühtegi alajahtudud inimest haiglasse toodud, mis näitab, et Jõgevamaa sotsiaaltöötajad on teinud head tööd ja riskigruppi kuulujad on saanud soojas viibida, “ütles Piiskoppel.

EVA KLAAS
ANDRES LOORAND
JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus