Ööraamatukogu „Öö on öö on öö on võrratu“

Kutsuvalt särasid maikuu viimase neljapäeva õhtul salapärased tuled Jõgeva Linnaraamatukogu akendes: juba kolmandat aastat avas oma uksed Ööraamatukogu — ainult üheks ööks aastas…

Jõgevlastele oli see päev täis mitmeid toredaid valikuid. Betti Alveri Muuseumis tänati kõiki kirjanduslikul omaloomingukonkursil „Betti Alveri jälgedes 2009: Väikelinna meeleolud“ osalenuid. Jõgeva  staadionil särasid meie sporditähed. Kõige selle juures on aga heameel tõdeda, et  kirjandushuvilised ka raamatukogu üles leidsid ja päeva õhtust öösse saata aitasid.

Nii nagu välja oli kuulutatud, said kõik soovijad raamatuid laenutada ja täiesti viivisevabalt tagastada. Raamatukogu sumises nagu mesitaru. Sõna said kõik, kes soovisid.  

Mõtlikud ja humoorikad laulud

Kell üheksa alustas meie ööd sel suvel Viljandi Kultuuriakadeemiat lõpetav noor näitleja, endine Liblikapüüdja Maarius Pärn. Kuremaalt pärit noormees suutis oma vahetu ja sooja esinemisega  kuulajate südamed võita. Tema esitatud mõtlikud ja samas humoorikad laulud olid loodud Ott Arderi, Virve Osila ja kursusekaaslaste sõnadele.

Maariuse säravad silmad ja lahke lauluhääl saatis öölised raamatukogu teisele korrusele, lugemissaali. Seal avasime meie raamatukogu lasteosakonna töötaja Piret Kiisleri fotonäituse „Öös on nähtud ehk õhtust hommikuni“ eesti luulega.  Pireti juba kolmandat näitust ette valmistades tuli mõte siduda see meie luuletajate öiste luuleridadega.

Valik oli põnev ja haarav. Nii mõnigi foto sai tänu luuletusele hoopis uue tunnetuse. Ja vastupidi ka. Vaatajatel on võimalus ka ise kaasa mõelda, kes on valitud luuletuste autorid, sest fotode juures nende nimesid kirjas ei ole. Tähelepanelik luulesõber leiab tekstid koos loojate nimedega laste lugemissaali näituseriiulilt.

Osa näitusest ongi üles pandud lasteosakonna akendele. Nii mõjuvad pildid  valguse muutudes erinevalt. Näitust saab vaadata juuli lõpuni.  

Palju üllatusi

Öö aga edenes… Kuum kohvitass ja kringel saatsid öised rändajad Reine Koppeli ja allakirjutanuga taas teele. Algas muusikaline luuleõhtu, kus sai kuulata öiseid näituseluuletusi ja meeleoluga haakuvaid laule.

Lisaks Reine õrnale häälele helisesid öös ka Angela Rehi südamlikud laulud. Kui Reine on juba aastaid kuulajaid oma lauludega rõõmustanud, siis Angela oli paljudele väga meeldivaks üllatuseks.

Mõlemad lauljad saatsid end kitarril, põimides oma laulud siduvalt luulemaailmaga. Luulet luges ka kultuuriseltsi Vanaveski vaimne liider Margus Ess, kes esitas humoorikamaid tekste. Päeval omaloomingukonkursil „Betti Alveri jälgedes“ luuletuse eest preemia saanud Merli Kirsimäe esituses sai kuulata tema valikut suvisest ööluulest.

Öö aga edenes…

 Nüüd said sõna mehised hääled Jõgeva alevikust. Näitemängusõbrad Gunnar Vasemägi ja Indrek Uusmaa esitasid killukesi mitmetest tekstidest, pannes vaatajaid mõnusalt kaasa muhelema. Äratundmisrõõm on rõõm, mis ka enese üle naerda  laseb ja meeli puhastab. Sellega aga ei piirdutud. Üks omaloomingukonkursil pärjatud kirjatöö jõudis Gunnari ja Indreku haarava pantomiimi ja allakirjutanu häälega südaöiste külalisteni, kes seejärel tõepoolest öösse sukeldusid.

Keset ööd sai üks õnnelik  ööline kingiks päris uue lugejapileti ja raamatu „Imeflööt“.

Leelo Tungal  on kirjutanud: „Raamatukogu on raamatu kodu –/seal ta on rahul, kui tolmu ei kogu,/ kui teda loetakse rõõmuga taas/ ja voodisse võetakse vahel ehk kaasa…“   Loodame, et Ööraamatukogu külalised on end ööst  üles leidnud ja valmis järgmisel aastal taas koos meiega teele asuma. Sest : Öö on öö on öö on võrratu!

JAANA KOPPEL

blog comments powered by Disqus