Omniva mõtted pigistasid korraks hinge kinni

See nädal on möödunud lehekande ja selle kahjumlikkuse üle arutledes. See aga muudab murelikuks väiksemate lehtede toimetused, sest nii kahaneb lehtede tiraaž veelgi.


Kolmapäevases Vikerraadio saates „Uudis+“ ütles Omniva juhatuse liige Andre Veskimeister, et Omniva liigub suunas, et iga talu postkasti enam kirju ja lehti ei tooda, vaid need saadaks kätte lähedalasuvast pakiautomaadist. Ehk mängitakse mõttega, just kui muutuks igahommikune käik postkasti juurde pikemaks ettevõtmiseks lähedalasuvasse pakiautomaati.

Ajalehed pakiautomaati

Omniva hinnangul on perioodika kojukanne kahjumlik ning flirditud on ka mõttega kojukanne laupäeviti üldse lõpetada. See tähendaks seda, et laupäeviti ilmuvad tavapärasemast paksemad lehed jõuaksid postkasti esmaspäeval. Kui muidu on laupäevaste lehtede ülesandeks pakkuda pikemat ja sisukamat lugemist, millesse on nädalavahetusel rohkem aega süveneda, siis laupäevase lehe esmaspäeval postkasti saabumine ei täida toimetuse suuremat eesmärki.

Kuid ka praegu on raskusi lehtede õigel ajal postkasti jõudmisega. Nii võib juhtuda, et päevaleht potsatab postkasti päev hiljem. Kuid see tähendab, et seal olevad uudised on vananenud või lugejad on need ammu mujalt kätte saanud. Nii kirjutas ka Vooremaa läinud aastal Põltsamaal olevast olukorrast, kus lehed jõudsid lugejate postkastidesse liiga hilja. Siis kohtusid Põltsamaa vallajuhid Omniva esindajatega, et selgitada, miks selline olukord juhtuda sai.

Tookord oli põhjuseks Põltsamaa jaotuspunkti sulgemine, mis tähendas kanderingi muudatust. Siis lubas Omniva teha kõik selleks, et segadused paki- ja kojukandeteenuste osutamisega laheneksid võimalikult kiiresti.

See aga paneb lugejaid mõtlema, miks lehte üldse tellida. Ja nii mõnedki on otsustanud paberlehe tellimisest loobuda. Maakonnalehtede tiraažid on erinevatel põhjustel löögi all niigi. Kuigi läinud kuul püsisid tiraažid enam-vähem samal tasemel nagu eelmiselgi kuul.

Elu maal sureks välja

Peaminister Jüri Ratas ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et Omniva peab kojukande tagama. „Meil on uus minister, kes on lubanud nendega lähiajal kohtuda. Minu positsioon on see, et Omniva peab tagama kojukande ja seda ka nädalavahetusel,“ ütles Ratas.

Ka Eesti Meediaettevõtete Liit toetas selles otsuses peaministrit. „Kui me asendaksime kojukande pakiautomaatidega, siis kaotaksid sellega kõige enam maaelanikud,“ ütles Eesti Meediaettevõtete Liidu tegevjuht Mart Raudsaar.

Maaelukomisjoni esimees Tarmo Tamm ütles neljapäeval ERR-ile, et enim kaotaksid otsusest vähendada kojukannet seniselt kuuelt päevalt viiele ning pakiautomaatidest lehe võtmisele just maal elavad inimesed. „Ühtpidi räägime, et tuleb maaelu säilitada, siis aga talitab riigile kuuluv ettevõte risti vastupidi,“ ütles Tamm Rahvusringhäälingule.

Sama meelt on ka Jõgevamaalt pärit riigikogu liige Aivar Kokk. „Hakata maapiirkondades posti läbi pakiautomaatide kohale toimetama ei ole loogiline. Kui kiri tuleb sealtkaudu, siis veel on loogiline, sest nende saatmine on nii palju vähenenud, aga mitte ajalehti. See paneb kindlasti suurema põntsu maakonnalehtedele, inimesed loobuvad tellimustest,“ ütles Kokk ERR-ile.

Tiraaž kukuks olematuks

See tähendaks, et niigi väheneva lugejatearvuga maakonnalehed kuivaksid viimseni kokku ning maakondlikku identiteeti kandev leht jääks sootuks ilmumata. Ühtlasi annaks see maal elavatele inimestele signaali linna kolida, sest seal on kõik käe ja jala juures ning ei pea muretsema, kuhu leht või kiri tuleb. Rääkimata tõsiasjast, et mitte kõik maal elavad inimesed ei sõida autodega, et lähedalasuvasse pakiautomaati lehe järele minna. Ning vanu uudised ei taha lugeda keegi, elagu ta linnas või maapiirkonnas.

Kuid neljapäeva õhtul kinnitas Omniva juhatuse liige ja postivaldkonna juht Kaida Kauler, et Omniva jätkab kojukandega ja seda ka nädalavahetusel. „Oleme peaministri seisukohaga täiesti nõus – Eesti Post peab ja tagabki kojukande, seda ka nädalavahetusel. Kinnitame taaskord, et jätkame laupäevase kojukandega ka edaspidi, nii nagu seadus meilt seda nõuab.

Ka Vikerraadio intervjuus mainitud idee, et tulevikus võiks kirju ja lehti muuhulgas kätte saada ka pakiautomaadist, kui klient nii soovib, oli vaid mõte tulevikuvõimaluste osas. Eesti Post toob lehed ja kirjad endiselt inimeste postkastidesse.

Selge on ka see, et postivaldkond vajab jätkusuutlikuna püsimiseks muutusi, mistõttu on koostöös majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja Konkurentsiametiga loodud töögrupp lahenduste leidmiseks,“ ütles Kauler.

Loodetavasti saavad lugejad ka edaspidi siiski lehed õigel ajal postkastist kätte ega pea selleks ebamõistlikku retke ette võtma. See annaks võimaluse elu maal ja lehetoimetustes. Sest ilmselt ei tahaks keegi, et elu maakonnas lehe hääbumise tõttu päris välja sureks.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus