Omedu külarahvas tuli riigi sünnipäeva puhul kokku

Omedu külaselts oli väga ettenägelik, kui pidas vabariigi 97. aastapäevapeo juba 22. veebruaril ära: siis oli ilus päikseline ilm, sai trepi peal riigi ja küla hümni laulda. Ja lipp tõusis selge taeva taustale, heiskajateks kaks meest: et sujuks perfektselt. Õigel päeval poleks välitoimingud läbi udu ja rõske niiskuse nii hästi mõjunud.

Pidulik snäkilaud oli koolitoas, kus alaline majaelanik Leida Jõgi oli rõõmus, et majas jälle rohkem inimesi, ta oli selleks ka eelkütmist teinud. Laual ei olnud küll peedimaitselisi jänese (või oli küüliku?) suupisteid nagu presidendi vastuvõtul, aga see-eest omapäraseid kringleid ja hitiks oli Maie Paju hästi välja kukkunud tort tatrajahulisandiga. Aga enne lauarõõme viis meid vaimsele rännakule külavanem Lembit Mangulson. Ta pöördus kõigi kui kaasteeliste poole, tuletades meelde oma lemmikkirjaniku Albert Uustulndi väljendit tuulte tallermaast, mis meie väike maalapp olnud on. Oleme sitke ja vintske rahvakild. Tal oli olnud kõnelus suure kodumaa ajal ühe liiduvabariigi professoriga, kes küsis, miks tahtsime liidust lahkuda. Külavanem vastas: sest tahtsime säilida rahvana, riigina on seda kindlasti parem saavutada. Ja et meie riik on meie omaenda laps, siis peame temaga rahul olema ja püüdma paremaks saada.

Diana Hintsu juhatusel kuulsime ansamblilt mitu laulu. Üks Peipsi-teemaline laul oli ansambli liikme Juta Nõmme sõnadele, mis kõlas hästi. Lea Mangulson kehastus modelliks ja riietus väga kaunisse rahvusornamentikaga beežipõhjalisse kleiti. Selle kohta oleks Arne Niit ainult häid sõnu öelnud; on plaanis niisugused õmmelda kõigile ansambli liikmetele. Arutati, kuhu suvel ekskursioonile minna ja kuhu asetada uhke pink, ikka rahvusliku väljanägemisega. Selle oli riigikogu liige Aivar Kokk külale kinkinud. Otsustati Kuusiku talu maale, kus olnud varem kuur, mille juures külarahvas armastaski istuda. Praegune omanik Hillar Sooniste oli nõus hooldamagi vastse pingi ümbrust. Kuidas nüüd istumisekomme taastub?

Eks või möödasõitjad ka proovida, kuidas on.

Lõpuks tegi Kasepää rahvamaja juhataja Õnnela Väits väikesi kingitusi vaevanägijatele ja ulatas lilled külaseltsi eestvedajale Hele Ellermaale, kel oli ka sünnipäev. Et ansambel omast käest võtta, sai tallegi sünnipäevaks lauldud.

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus