Omavalitsuste ebavõrdsus pole kuhugi kadunud

Jurist Kert Kingo kirjutab tänases Vooremaas, et sotsiaalteenuste osutamise raskus lasub kohalikel omavalitsustel. Paraku on nende võime teenust pakkuda erinev ja ebaühtlane. Lisaks on ametnike vähesus tinginud olukorra, kus hoolekandes tegeletakse peamiselt juba tekkinud probleemide lahendamisega, kuid vähem nende ennetusega.


Kuid just haldusreform oli see, mille üks suur eesmärk oli olukorda omavalitsustes ühtlustada ja ebavõrdsus kaotada. Paraku pole haldusreform sealgi soovitud tulemust saavutanud, sest rikkamates omavalitsustes on ikkagi suuremad võimalused kui väiksemates ja vaesemates. Kaks vaest ei anna kokku üht rikast. Sellele tõigale pole haldusreform suutnud imerohtu luua.

Kingo toob oma loos välja nõiaringi, kus piirkonnas, kus on vähem tasuvaid töökohti, väheneb ka elanike arv. Seega minnakse suurematesse keskustesse ja nii tekib omakorda olukord, et omavalitsus ei suuda avalikke teenuseid enam nõutaval tasemel üleval hoida. Sarnane olukord on tekkinud ka meie maakonnas, kus mitmed ettevõtted on sunnitud oma tegevuse lõpetama, sest kliente ei jätku ja suuremad sisseostud tehakse näiteks Tartus. Lisaks on lähedal asuv ülikoolilinn heaks tõmbekeskuseks, kuhu kolis ka nädalapäevad tagasi  Jõgeval suletud Experdi tehnikakauplus. Alles hiljaaegu pidi Põltsamaal apteegile ruumi tegema firma Pizzakiosk.

Ehk tasub viimaks vigade parandus ette võtta ja tõdeda, et nii mõnigi probleem ei saanud haldusreformiga lahendust. Ehk jätkub julgust tunnistada, et saanuks paremini, saanuks teisiti. Teeme vigade paranduse, enne kui on hilja.

blog comments powered by Disqus