Omaloomingusaak salves

Betti Alveri muuseumis tehti möödunud reedel kokkuvõtteid traditsioonilisest omaloomingukonkursist “Betti Alveri jälgedes” ning tõdeti rõõmuga, et seekord polnud ettevõtmine enam üksnes Jõgeva-keskne, vaid osalejaid oli ka Põltsamaalt Tartust, Viljandist, Viiratsist, Imaverest, Kohtla-Järvelt ja mujalt.

Teine iseloomulik moment oli täiskasvanud osalejate rohkus. Kui paljudel varasematel konkurssidel on täiskasvanud autoreid olnud vaid mõni, siis seekord pärinesid laekunud 34 tööst tervelt 16 täiskasvanud autoritelt ning nende hulgas oli žüriiliikmete hinnangul päris arvestatava kirjandusliku tasemega tekste.

Konkursitöid hindasid Jõgeva Linnaraamatukogu direktor Sirje Narits, direktori asetäitja Jaana Koppel ja vanemraamatukoguhoidja Ene Sööt (tema oli ka žürii esimees), Betti Alveri muuseumi juhataja Toomas Muru, Jõgeva linnavalitsuse kultuuritöö peaspetsialist Hele Kull,  praktikant Rain Põdra ning ajakirjanik Vaike Käosaar.

Kolmest kirjutajaile ette antud teemast — “Räägi tasa minuga”, “Tänapäev ja Betti Alver” ning “Tere, Betti!” (ehk “Kiri Bettile”) — andis Ene Söödi arvates sisukamaid ja isiklikumat laadi tulemusi viimane.

“Paljud autorid olid kasutanud Betti Alveri loomingust tuntud märksõnu, nagu “tulipunane”, “Emajõgi”, “korallid” jne. Üks autor — Asta Hiiesalu — jäljendas ka päris õnnestunult Betti Alveri stiili. Tea Lalli kiri Betti Alverile lõppes aga omapärase puändiga: selgus, et autor oli seda kirjutades kehastunud Betti Alveri sündimata tütreks,” rääkis Ene Sööt. “Ann Rootsi kiri Betti Alverile paistis muu hulgas silma selle poolest, et oli kirjutatud käsitsi ning kauni käekirjaga. Larissa Gausi luuletus oli aga eriline selles mõttes, et Larissa on Jõgeva gümnaasiumi Saksamaalt pärit vahetusõpilane ning eesti keelt, milles luuletus kirjutatud, hakkas ta õppima vähem kui aasta tagasi. Paar kirjatööd eristusid teistest aga sotsiaalsete teemade valuliku käsitluse poolest.”

Konkursi lõpetamisele olid kutsutud kõik osalenud autorid. Noorimas vanuserühmas tõsteti esile Jõgeva Ühisgümnaasiumi VIIb klassi õpilaste (juhendaja Tiia Malm) kollektiivne töö, keskmises vanuserühmas Jõgeva gümnaasiumi õpilaste Andra Ausi, Viivika Laredei ja Liis Paalitsa ning Jõgeva ühisgümnaasiumi õpilaste Karmen Lepa ja Arno Dubinini töid, täiskasvanute vanuserühmas Asta Hiiesalu, Mari Karilaiu, Tea Lalli, Maire Lepiku, Kristel Mägedi, Ann Rootsi ning Karl ja Tanel Sakritsa töid.

“Osalejate rohkus näitab, et kirjandushuvilised vajavad sellist väljundit,” ütles Ene Sööt omaloomingukonkursi kohta.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus