Omad “tited” ja leidlapsed

 

Elistvere loomapargi asukate read täienevad põhiliselt kahel viisil: kas saab mõni siinne “loomaemme” “titega” maha või tuuakse siia mõni looduses hätta sattunud neljajalgne või tiivuline.

““Leidlapsi” võtame vastu ainult juhul, kui oleme huvitatud nende loomaparki jätmisest ja saame selleks ka loa,” ütles loomapargi juhataja Sirje Saul. “Tagasi loodusse laskmiseks me neid ette valmistada ei suuda. Siis tuleks neid pidada nii, et nad inimesega praktiliselt kokku ei puutukski.”

Tänavustest leidlastest on külastajate lemmikuks kujunenud rebasepoiss Riks, kes oskab, nagu nüüdseks juba taevastele jahimaadele läinud rebane Rekski, saba liputada. Kui Riks veidi vigasaanuna ühelt Kärkna taluõuelt leiti, oli ta must nagu tont ega vastanud ühegi tuntud loomaliigi tunnustele.

Nagu paljud teisedki saatusekaaslased, elas Riks esialgu loomapargi majandusköögis. Sealt viis toitja Villem ta aeg-ajalt välja muru peale, et ta joosta saaks: köögis polnud selleks ju ruumi. Sirje Sauli sõnul olnud vahva vaadata, kuidas Villem murul pikutas ja rebasekutsikas tema ümber ringi jooksis.

Nüüd on Riks juba igapidi rebase tegu ja nägu ning teeb koerustki. Näiteks näppas ta toitja Pille kinda ja peitis selle ära. Külastajatega suhtleb Riks meelsasti. Sama ei saa öelda tänavu Hiiumaalt leitud ja Elistverre toodud metsnugise Ülo kohta. Eriti tagasihoidlik tundub ta võrreldes liigikaaslasest naabrinaise Nukiga, kes publikule vahel lausa tsirkusetrikke teeb. Samas loodetakse, et Ülost ja Nukist tore paar saab: siis pole kummalgi igav.

Veel on tänavu loomaparki toodud Võnnust tee äärest leitud tuhkrupoeg, kelle ema oli sealsamas auto alla jäänud, ning Tartu linna piirilt leitud metskitsetall. Esimene sai nimeks Tuki, teine Täpi. Kohalikest loomaperedest on juurdekasvu olnud metssigadel, metskitsedel ja kabehirvedel. Metssigadel oli kolm põrsast, kitsedel ja hirvedel kummalgi kaks talle.

Kui uustulnukad toovad loomaparki alati elevust, siis pargi esimestele asukatele, Tallinna loomaaiast toodud piisonitele Viljale ja Villule võiks välja anda juba teenetemedali: neil saab septembris täis viisteist aastat l“tööstaaži” Elistveres.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus