Omaalgatust enam kui varem

Nädal tagasi toimunud konkursil võistles üheksa lavastust, mida hindas kümmekonnast abituriendist koosnev ?ürii: XII klass ise konkursil ei osalenud. Noored lavastajad ja luulelugejad olid proovides kõvasti vaeva näinud ning tulemus oli saanud tükati päris nauditav. Küllap oli Betti Alveri luule ka inspireerivam teema kui nii mõnigi teine.

Kahele paremale lavastusele ette nähtud auhinnad läksid X klassi lavastusele “Mõtete laegas? ning IXa klassi lavastusele ?Elad elu jaoks?. Esimeses osalenuid autasustati Betti Alverile pühendatud luulepäevade Tähetund osalejakaartidega, teist kirjandusõpetaja Helge Maripuu poolt välja pandud rändauhinnaga ? raamatuga ?Tuhandeaastane tarkus?.

Lavastajatest tõstis ?ürii esile Nastja Andrejevat ja Amita Kulinat VIIIb klassist. Parima meesosatäitja preemia sai nende klassivend Ragnar Kriiska, parima naisosatäitja au langes Sigrid Mõisavaldile X klassist.

Varjuteater

Lavastuses ?Mõtete laegas? kaasa löönud Liina Laumets, Kerli Kerb, Sigrid Kuusk, Maarja Paulus ja Alar Dubinin arvasid, et neile tõi edu nende lavastuse omanäolisus. Otse publiku ette nad nimelt ei astunudki, vaid tegid endaehitatud sirmi taga varjuteatrit. See nipp oli Liina idee, üldiselt sündis aga lavastus kõigi koostöös: mitmel järjestikusel aastal koolisisesel luuleetenduste konkursil osalemine on andnud juba kenakese kogemuse. Ja Betti Alveri luule kümnendikele meeldib.

Luuleetenduste konkurss ka. See läheb nende meelest iga aastaga huvitavamaks, sest lavastused lähevad paremaks.

?Tänavu üllatasid kõik,? kinnitasid kümnendikud, lisades, et luuletekstidega süvitsi töötamine avardab silmaringi ja aitab kinnistada kirjandustundides omandatut.

Kaks kava, kahed proovid

Õigupoolest polnud võidupreemia saanud ?Mõtete laegas? ainus kümnendat klassi esindanud lavastus. Selles klassis töötas nimelt lausa kaks lavastusgruppi.

?Meie teisest kavast osa võtta ei tahtnud, esineda seevastu jälle tahtsime. Nii otsustasimegi oma lavastuse teha,? ütlesid ?Mõtete laeka? osalised.

Maarjal, Kerlil ja Alaril tuli oma aega jagada koguni kahtede proovide vahel: nad käivad ka kooli näiteringis ja see seltskond osales lavastusega “Loojad? üleriigilistel koolinoorte luulepäevadel Tähetund.

?Kogesime koos kolleeg Tiia Malmiga, et õpilaste endi algatust oli luulelavastuste loomisel seekord rohkem kui varasematel aastatel,? ütles Jõgeva Ühisgümnaasiumi emakeele ja kirjanduse õpetaja Inga Reinumägi. “Vahel on tulnud õpetajatel rohkem tagant torkida. Küllap on traditsioon juba piisavalt hästi juurdunud ja konkursil osalemist peetakse juba loomulikuks.?

Heal asjal on õpetaja sõnul ka halb külg: paremate selgitamine läheb iga aastaga üha raskemaks. Vaidlustamata küll ?ürii otsust, nimetas Inga Reinumägi oma lemmikuteks XIa ja IXa klassi kava.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus