Oluline info eakatele eriolukorra ajal

Koroonaviiruse suurim riskigrupp on vanemaealised ehk üle 60-aastased ning krooniliste haigustega inimesed. Selles vanuses olevad töötavad inimesed peaksid võimalusel töötama kodukontoris. Kõigil üle 60-aastastel soovitab terviseamet vältida rahvarohkeid kohti, püsida võimalusel kodus ja vältida igal juhul kokkupuuteid haigustunnustega inimestega ning suhelda laste ja lastelastega vaid telefoni või elektrooniliste kanalite kaudu.


Terviseamet on andnud soovitused, mida inimesed peaksid võimaliku nakkusohu kaitseks ette võtma.

1. Pese tihti ja hoolikalt käsi
Pese käsi sooja vee ja seebiga ning avalikes kohtades kasuta alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit. Käte pesemine ja desinfitseerimine tapab kätele sattunud viiruse. Ühistranspordi kasutamisel tuleb lisaks käte desinfitseerimisele puhastada ka kindad ja kotisangad.

2. Järgi hügieeni
Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see kohe prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt. Suu ja nina katmine takistab pisikute ja viiruste levimist. Kui aevastad vastu paljast kätt, võivad pisikud ja viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsud.

3. Väldi füüsilist kontakti haigusnähtudega inimesega
Väldi kontakti või hoia distantsi vähemalt üks meeter inimestega, kellel on välised haigustunnused, näiteks köha või nohu. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid tema aevastamise korral piisknakkuse sisse hingata ja ka ise haigestuda. Kuna praegu on ka külmetushaiguste leviku aeg, ei ole kõiki tuttavaid soovitatav kallistada.

4. Väldi silmade, nina ja suu katsumist
Sinu käed puutuvad avalikes kohtades kokku esemete ja pindadega, mis võivad olla hiljuti viiruste poolt saastatud. Kui puudutad oma silmi, nina või suud mustade kätega, on võimalus, et viirus kandub sinule edasi.

5. Kui sul on palavik, köha ja/või hingamisraskused, otsi varakult abi
Ütle tervishoiutöötajale või perearstile, kui oled olnud lähikontaktis inimesega, kellel on hingamisteede haiguste sümptomid ehk palavik, köha või hingamisraskused. Haigussümptomite (palavik, köha, nohu) leevendamiseks soovitame kodust ravi käsimüügiravimitega. Tugeva hingamisraskuse või õhupuuduse korral helista 112.

 6. Kui sul on kerged hingamisteede haiguste sümptomid, järgi hoolikalt tavapäraseid hügieeninõudeid, sealhulgas kätepesu ning võimalusel püsi kodus, kuni oled tervenenud (minimaalselt 14 päeva).

7. Kas terviseamet teeb kodukülastusi?
Terviseametil kodukülastusi praegu plaanis ei ole. Kui keegi tuleb sind külastama ja väidab, et on ametiisik, peab ta küsimise korral näitama oma töötõendit. Juhul kui on kahtlus, et tegemist pole ametiisikuga, helista häirekeskusesse numbril 112 või häirekeskuse infotelefonil 1247.

8. Ära tarbi tooreid või väheküpsetatud loomseid produkte
Ära tarbi toorest või väheküpsetatud liha ega kuumtöötlemata piima. Samuti ära tarbi pesemata puu- ja köögivilju.

Et muutunud olukorraga paremini hakkama saada, pea kinni järgmistest nõuannetest:
Jälgi igapäevast rutiini
Püüa kodus olles nii palju kui võimalik säilitada oma tavapärane rutiin, järgides tervisliku eluviisi põhimõtteid. Kui võimalik, viibi iga päev värskes õhus.

Ära võta lapselapsi enda juurde hoida
Teadaolevalt ei ole koroonaviirus lastele väga ohtlik, küll võivad lapsed olla viiruse edasi kandjateks. Haigestumise vältimiseks ära kutsu praegu külla või võta hoida lapselapsi või teiste lähedaste lapsi.

Kasuta lähedastega suhtlemiseks telefoni või internetti
Suhtle oma lähedastega iga päev, kuid soovitatavalt telefoni, e-kirja, kiirsõnumite või sotsiaalvõrgustike teel ning väldi võimalusel füüsilist kontakti. 

Väldi kaupluse ja apteegi külastamist
Võimaluse korral ära käi ise poes ja apteegis, selle asemel palu seal käia lähedastel või kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajal. Koosta poe- ja apteeginimekirjad (piisava varuga) ja lase abistajatel kõik asjad ühe korraga tuua ja üle ukse anda. Kui tarvitad retseptiravimeid, palun jälgi, et sul oleks vähemalt ühe kuu varu olemas. Digiretsepte saab välja osta ka teine inimene. Apteegis retseptiravimeid ostes on vaja selle inimese ID-kaarti, kes ostab ning selle inimese isikukoodi, kelle nimele ravimid on välja kirjutatud, kelle jaoks ostetakse.

Vajaduse korral palu abi kohalikult omavalitsuselt
Kui vajad abi toidu, ravimite ja muu vajaliku kättesaamisega, tasub võtta ühendust naabrite ja kogukonnaga ning uurida, kas neil on võimalik toidu või ravimite toomisega aidata. Kui ümbruskonnas pole kedagi, kes saaks abistada, tasub ühendust võtta oma elukohajärgse valla- või linnavalitsuse sotsiaalosakonnaga, kes vajaduse korral aitab.

Muu oluline info
Kui kaugtöö tegemine pole võimalik ja tuleb käia tööl, on oluline järgida hügieeninõudeid ja lihtsaid ettevaatusabinõusid: 
• Võimalusel väldi ühistransporti ja sõida autoga või mine tööle jala; 
• Võimalusel hoia inimestega kahemeetrist vahet; 
• Pese hoolsalt käsi pärast teiste inimeste läheduses olemist, pärast õuest tulekut, pärast tualeti kasutamist, enne sööki, pärast liftiga sõitmist jne; 
• Väldi kätlemist, kallistamist ja kehalist kontakti kõigi inimestega; 
Haigustunnuste ilmnemisel jää koju ja vajaduse korral palu töövõimetuslehte. 
Tervisemure korral küsi nõu tasuta perearsti nõuandeliinilt 1220 (avatud ööpäev läbi).
Alates 16. märtsist on avatud üleriigiline abi- ja infotelefon 1247, mis jagab informatsiooni koroonaviirusega seotud küsimustes, telefon töötab ööpäev läbi ja on helistajale tasuta.

Televisiooni vahendusel edastatakse koroonaviiruse kohta ajakohast infot Eesti Televisioonis (ETV). Alates esmaspäevast, 16. märtsist on „Aktuaalne kaamera“ argipäeviti eetris neljal korral: kell 12, kell 17, kell 18.30 ja kell 21.

Tuludeklaratsioonidega pole vaja kiirustada
Paljud inimesed soovivad tuludeklaratsiooni esitada paberil. Praegu on maksu- ja tolliameti (MTA) bürood suletud. Kuid muretsema ei pea, sest tuludeklaratsiooni esitamise lõpptähtajani (30. aprill) on veel piisavalt aega. Maksu- ja tolliamet jagab jooksvalt uut infot. Küsimuste korral võib helistada MTA infotelefonile 880 0811 ning samuti on võimalus kirjutada e-mailile eraklient@emta.ee.
Politsei- ja piirivalveameti teeninduste töö
Politsei- ja piirivalveameti teenindused on edasilükkamatute toimingute jaoks avatud. Kriitilise vajaduse puudumisel on parem teenindussaali mitte tulla.
Kui dokument hakkab aeguma, palu abi lähedastelt, kes aitavad taotlust esitada iseteeninduses http://iseteenindus.politsei.ee või posti teel „Pärnu mnt 139, Tallinn, 15060“.
Rohkem informatsiooni dokumentide taotlemise kohta leiad politsei kodulehelt https://www.politsei.ee/.
Valminud dokumente hoiab politsei- ja piirivalveamet teeninduses kuus kuud.

Pensionite taotlemine
Kui sa ei ole veel pensionär, siis avalduse pensioni saamiseks võib esitada ka kolm kuud pärast pensioniõiguse tekkimist. Avalduse saab esitada elektrooniliselt, digitaalselt allkirjastatuna e-posti aadressil: info@sotsiaalkindlustusamet.ee, lisainfo sotsiaalkindlustusamet.ee/et/pension-toetused/pensioni-taotlemine.

Pensionit makstakse arvelduskontole iga kuu. Kui saad praegu pensioni kojukandena, aga soovid hakata saama pangakontole, siis palun anna sellest sotsiaalkindlustusametile teada:

· iseteeninduses;

· helista infotelefonile 612 1360;

· või saada e-kiri info@sotsiaalkindlustusamet.ee<mailto:info@sotsiaalkindlustusamet.ee>

Lisainfot eesti- ja vene keeles, mida samuti kajastada. Manuses sotsiaalkindlustusameti soovitused kojukande klientidele ja nende lähedastele karantiini tingimustes.

Seoses Eestis välja kuulutatud eriolukorraga võtsid sotsiaalkindlustusameti töötajad kahel päeval telefoni teel ühendust inimestega, kes saavad hüvitist kojukandega ning küsisid inimeste arvelduskonto numbreid, kuhu saaksime hüvitise eriolukorra ajal välja maksta.
Kuna levima on hakanud ka petuskeemid, siis lõpetasime telefoni teel arvelduskonto numbri küsimise ning palume meie poole ise pöörduda!

Kui sul on olemas arvelduskonto number, siis soovitame Sul kojukande asemel hakata hüvitist arvelduskontole saama, selleks anna sellest sotsiaalkindlustusametile teada:

* iseteeninduses;
* helista infotelefonile 612 1360;
* või saada e-kiri info@sotsiaalkindlustusamet.ee.

 

SOTSIAALOSAKONNA KONTAKTID JÕGEVAL

Aime Meltsas, juhataja – tel 776 6573
Luule Palmiste, sotsiaaltöö peaspetsialist (toetuste valdkond) – tel 776 6585
Eve Viks, sotsiaaltöö peaspetsialist (teenuste valdkond) – tel 776 6523
Marika Kalm, sotsiaaltöö vanemspetsialist (teenuste valdkond) – tel 524 4976
Jaanika Eller, sotsiaaltöö spetsialist (Palamuse) – tel 776 2446
Ainika Zilinski, sotsiaaltöö spetsialist (Torma) – tel 776 2903
Ülle Aduson, sotsiaalhooldustöötaja (Siimusti) – tel 5194 8652
Leina Kreek, sotsiaalhooldustöötaja (Kuremaa, Laiuse) – tel 5194 8653
Tea Kütt, sotsiaalhooldustöötaja (Vaimastvere) – tel 5191 0724
Tiina Plans, sotsiaalhooldustöötaja (Palamuse) – tel 520 5648
Aimi Leino, sotsiaalhooldustöötaja (Jõgeva linn ja alevik) – tel 5326 4624
Anu Hontszar, sotsiaalhooldustöötaja (Saduküla) – tel 5855 7808
Kätlin Ridal, sotsiaalhooldustöötaja (Torma) – tel 5884 8457

SOTSIAALOSAKONNA KONTAKTID MUSTVEES:
Katrin Rosar, sotsiaaltöö spetsialist (Avinurme) – tel 339 7421, 5346 9644
Tiina Tuur, sotsiaaltöö peaspetsialist – tel 5837 8601
Käty Kakko, sotsiaaltöö spetsialist – tel 772 6488, 5196 7640
Gerly Laanemets, sotsiaaltöö spetsialist (Kasepää) – tel 772 7283, 5866 8004
Piret Tomson, sotsiaaltöö spetsialist (Lohusuu) – tel 5302 3870
Anneli Kaasik, sotsiaaltöö spetsialist (Saare) – tel 776 2035, 5886 7679

Koduhooldustöötajad
Maire Vaher (Avinurme piirkond) – tel 5384 0305
Ingrid Kuusik (Kasepää piirkond) – tel 5328 5763
Alla Rutina (Mustvee piirkond) – tel 5345 6023
Aide Kaio (Kasepää piirkond) – tel 5877 2003
Krista Pirk- Birk (Mustvee piirkond) – tel 5308 1287
Tiiu Metsalu (Lohusuu piirkond) – tel 5699 6956 
Pille Kaur (Saare piirkond) – tel 5877 4823
Ille Laumets (Saare piirkond) – tel 5199 2237

SOTSIAALOSAKONNA KONTAKTID PÕLTSAMAAL
Merike Sumla, sotsiaalosakonna juhataja – tel 5332 5015
Tiia Juhkam, sotsiaaltöö peaspetsialist – tel 504 5075
Karmen Allev, sotsiaaltööspetsialist (Puurmani piirkond) – tel 773 7105, 5334 1408
Kerli Vasar, sotsiaaltööspetsialist – tel 5191 6930

blog comments powered by Disqus