Olga Sokolskaja õpib eesti keelt lehes ilmunud materjalide abil

Narvalanna Olga Sokolskaja osutus üheks “Kaasmaalaste” projektis läbi viidud konkursi “Viga lipsas sisse” võitjaks. Möödunud kolmapäeval anti talle Viru Prospekti toimetuses üle auhind – suur märkmik.

“Väga läheb vaja,” rõõmustas Olga Sokolskaja. “Eesti keele harjutuste jaoks.”

Olga saatis Viru Prospekti toimetusse suure ümbrikutäie väljalõikeid 1990. aasta aprilli ja mai ajalehest Molodjož Estonii (ME). Olga kirjutas, et ME oli üks esimesi, kes hakkas oma lehekülgedel ilmutama eesti keele õppematerjale. Kirjavead pugesid ka nendesse testidesse. Tähelepanelikud lugejad andsid sellest toimetusele teada, mõned lugejad pidasid aga vigadeks mõningaid eesti keele filoloogilisi peensusi. Õpetaja Žurakovskaja selgitas leheveergudel tunnist tundi, miks see või teine sõnaühend pole viga.

“Uskuge, need tunnid on aktuaalsed ka praegu,” rääkis Olga Sokolskaja, kes töötab giidina. Eesti keelt õpib Olga 1992. aastast saadik. Eksamil B1 kategooria saamiseks tuli läbida palju kursusi. Tänavu püüdis Olga jõuda tasemeni B2, kuid see ei õnnestunud. Et Sokolskaja õpib keelt iseseisvalt, kogub ta palju erinevaid õppematerjale, sealhulgas ka ajalehetunde.

Keelekursused on tänapäeval kallis lõbu. Näiteks B2 taseme keeleeksamiks valmistumiseks tuleb kulutada 480 eurot. Õppetöö toimub septembrist maini kaks korda nädalas. “Varem oli keelefirmadel taoline praktika, et kui sa lõpetasid nende juures mõne kursuse, siis said hea hinnaalanduse järgmist alustades. Kahjuks seda praegu enam ei praktiseerita või on soodustused minimaalsed. Keegi ei garanteeri, et sind ka tõepooleks eksamiks ette valmistatakse. Varem näiteks jäid õpetajad pärast tunde, andsid üksikasjalikke konsultatsioone. Nüüd on asi teisiti – kaks tundi õppetööd, ei minutitki rohkem. Ja nii tulebki oma küsimustele ise vastuseid otsida.”

Küsisin Olgalt, kas ta veel B 2 saavutada püüab.

“Kindlasti. Ma olen nii palju jõudu ja aega ja raha kulutanud, et selleni jõuda. Nüüd tuleb see lõpuks ära teha.”

SVETLANA ZAITSEVA

blog comments powered by Disqus