Teisel dekaadil muutusid ööd külmemaks ja talve tulekust hakkas märku andma hommikuti rohul esinev hall. Ka päevasooja jäi järjest vähemaks. Viimased väga soojad, aga rohke sajuga ilmad olid tänavu 22. ja 23. oktoobril, kui päeval oli veel 11?12 kraadi ja öösel ligi 8 kraadi sooja. Vihma tuli kahe päevaga 25 mm, see tähendab, et maapinda oleks katnud ilma sademetevee äravalgumiseta ja mulda imendumiseta 2,5 cm paksune veekiht.
Pärast sadu läks ilm järsult külmaks. 25. oktoobri öösel mõõdeti Jõgeva ilmajaamas õhus ?7,5 kraadi ja rohu kohal langes termomeetri näit ligi ?11 kraadini. Muld külmus kuni 5 cm sügavuseni. Järgmisel ööl sadas lumi maha, lumevaiba paksus ulatus kohati Jõgevamaal enam kui 10 sentimeetrini. Kuna mitmed puud olid veel lehes, siis kleepus sula lumi lehtedele ja tugev tuul murdis raskeks muutunud oksi, põhjustades mitmel pool elektrikatkestusi. Vesine lumekiht tekitas libedust autoteedel, raskendas jalakäijate liikumist. Läänemerel põhjustas järsk ilmamuutus tormi ja seiskas osaliselt laevaliikluse. 26. ja 27. oktoobril sadas lume, lörtsi ja vihmana Jõgeval maha kokku 33 millimeetrit sademeid. See oli juba teine rohke sadu oktoobri viimasel dekaadil ja kümne päeva sademete hulk oli nii suur, et kordas senist suurimat summat Jõgeval 1922. aastast algavas ilmavaatluste reas. Kuna kuu esimesel poolel tuli vihma väga vähe, siis kogu kuu sajusumma jäi keskmisele lähedaseks.
Vaatamata sellele, et oktoobri viimastel päevadel tõusis päevasel ajal temperatuur plusskraadidesse, ei jõudnud kuu lõpuks kõikjal lumi ära sulada. Valge vaip jäi kauemaks püsima rohumaadele ja kadus kiiremini künnipõldudelt. Parajad külmakraadid öösel ja päikesepaisteline mõõdukalt soe ilm päeval lõi soodsad tingimused taliviljaoraste ja teiste taimede karastumiseks talveks. Oktoobri lõpus võis kohata juba meile saabunud talikülalisi ? siidisabasid, kes suurte parvedena puudel ja põõsastel toitu otsides askeldasid.
Milline on tavaliselt novembri ilm? Novembris sajab harilikult korduvalt lumi maha, kuid enamasti sulab see uuesti ära. Püsivaks jääb lumikate siinkandis alles detsembri keskpaiku. Kuu teisel poolel langeb ööpäeva keskmine õhutemperatuur harilikult püsivalt alla 0 kraadi ja muld külmub kuu lõpuks keskmiselt 10 cm sügavuseni. Kõige madalamaks õhutemperatuuriks on novembris mõõdetud ?26,0 kraadi (16. 11. 1951.) ja kõige kõrgemaks 12,7 kraadi (03. 11. 1967.). Eelmisel aastal olid novembrikuu äärmustemperatuurideks Jõgeva SAI automaatilmajaama järgi ?18,7 ja 8,5 kraadi, suurimaks lume paksuseks mõõdeti 16 cm.
Laine Keppart,
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert