Peaaegu kogu oktoobrikuu vältel püsis ilm ööpäeva keskmise õhutemperatuuri järgi tavapärasest külmemana. Ainult üksikuid normist soojemaid päevi esines kuu alguses ja lõpus.
Veel 1. oktoobril mõõdeti veel õhus 15,9 °C sooja ja ööpäeva keskmine ületas 11 kraadi. Järgnes järsk jahenemine. 10. oktoobrist alates jäi ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsivalt viiest kraadist madalamaks, mis tähistab taimekasvuperioodi lõppu.
Vaatlusaastate keskmisena on lõppenud taimekasvuperiood Jõgeval 11 päeva hiljem ehk 21. oktoobril. Efektiivseid (üle 5 °C) õhutemperatuure kogunes kuu jooksul ainult 26 °C, mis on keskmisest 35 kraadi võrra vähem.
Väga tugevaid öökülmi polnud
Kuigi temperatuurirežiim püsis oktoobris harilikust madalamana, väga tugevaid öökülmi ei esinenud. Tänu eelnenud soojale septembrile registreeriti käesoleval sügisel esimene öökülm õhus alles 12. oktoobril, mis on vaatlusaastate keskmisest 19 päeva hiljem. Tänavuse oktoobri minimaalseks õhutemperatuuriks Jõgeval jäi 19. kuupäeval mõõdetud -3,3 °C.
Külmakraade esines õhus 11 ööl, kusjuures tugevaid öökülmi (s.o <=-2 °C) kolmel korral. Siinjuures võiks võrdluseks meenutada, et eelmisel ehk 2015. aasta sügisel esines öökülmi oktoobris 22 ööl, neist tugevaid 14 korral.
Oktoober oli tänavu väga kuiv
Esialgu oli oktoober kuiv. Kuu alguses veidi sadas, kuid seda jäi kuiva septembri järel napiks taimedele normaalseks kasvuks. Kruusateed tolmasid ja küntud põllud muutusid tuhakarva halliks. Kuni 23. oktoobrini kogunes sademete hulgaks Jõgeval ainult 9 mm, mis on võrreldes keskmisega viis korda vähem. Keskmisena on sadanud oktoobri esimesel ja teisel dekaadil kokku 45 mm.
Oktoobri viimane dekaad oli pilves ja peaaegu päikesepaisteta. 24. kuupäevast kuni kuu lõpuni sadas igal päeval. Kõige sajusem oli ilm 28. oktoobril, kui Jõgeval mõõdeti ööpäevaseks sajuhulgaks 15 mm. Kokku tuli kuu viimasel kümmepäevakul Jõgeval vihma 41 mm. Kogu kuu sademete summaks kogunes 52 mm, mis moodustab vaatlusaastate keskmisest oktoobri sajusummast ligikaudu 80 protsenti. Maakonnas sadas esialgsetel andmetel tänavu oktoobris 30-60 mm.
Esimene lumi tuli 25. oktoobril
Esimest korda oli sel sügisel Jõgeval lumi maas 25. oktoobri hommikul. Lume paksuseks mõõdeti siis hommikuse seisuga kolm sentimeetrit. Sulalumi oli kleepunud puude okstele ja lehtedele.
Päeval jätkunud sadudest muutus lumikate korrast paksemaks. Lapsed tundsid suurt rõõmu talvisest ilmast. Siin-seal tehti lumememmesid, rohu peal prooviti juba ka suusatada, kelguga künkast alla lasta.
Lumi sulas ära järgmise päeva õhtupoolikuks. Aegajalt sadas vihma sekka tahkeid sademeid ka järgmistel päevadel ja kohati moodustus siin-seal maakonnas uuesti lühiajaline lumikate.
Lilled õitsesid aedades kaua
Tänu tavalisest hiljemaks jäänud öökülmadele ja külmakraadide vähesusele õitsesid lilled tänavu aedades kaua. Kuu alguse päikesepaisteliste ilmadega muutusid puude lehed värvikirevaks ja püsisid tavalisest kauem puudel. Enne lumist perioodi võis siin-seal leida veel lehes kaski, remmelgaid, õunapuid, haabasid ja isegi üksikuid vahtraid, rääkimata tammedest.
Kuu lõpus liikusid Jõgeva ümbruses ringi kuldnokkade ja rästaste parved, kuna pihlakaid ja teisi marju oli põõsastel rohkesti. Samuti oli siia kanti jäänud pikemalt peatuma ja toituma hulgaliselt siidisabasid. Mitmel pool aedades oli veel puude otsas õunu, mida siidisabad ja teised linnud nokkisid. Kuu viimasel nädalal lendasid siin kandis ringi veel kiivitajad, Vaimastvere ja Vägeva ümbruse põldudel nähti hanesid, laglesid ja luiki.
Lumi novembris püsivalt maha ei jää
Milline on olnud novembri ilm Jõgeval 1922-2015. aastate andmetel? Novembris muutub ilm harilikult korrast talvisemaks. Sagedamini tuleb vihma hulka lund või lörtsi. Viimasel dekaadil on ööpäeva keskmine õhutemperatuur olnud juba harilikult null kraadist madalam. Muld hakkab külmuma.
Lumikate enamasti selles kuus veel püsivalt maha ei jää. Äärmustemperatuurideks on novembris mõõdetud ‑26 °C 1951. aastal ja 12,7 °C 1967.aastal. Viimase 94 aasta kuu keskmiseks õhutemperatuuriks on olnud 0,3 °C.
Novembrikuu sademete hulk on kõikunud Jõgeval kümnest millimeetrist 1998. aastal kuni 153 millimeetrini 1923. aastal. Keskmisena on sadanud kuu jooksul 56 mm.
LAINE KEPPART, Eesti Taimekasvatuse Instituut