Õigeusklikud ja vanausulised tähistavad jõulusid ja aastavahetust

Laupäeva õhtul Mustvee kultuurikeskuses toimuva traditsioonilise koosviibimisega tähistatakse jõulusid ja aastavahetust vanausu ja õigeusu kommete järgi ehk nagu rahvapäraselt öeldakse, vana kalendri järgi.

Mustvee kultuurikeskuse kunstilise juhi Valentina Jazõkova sõnul tutvustatakse peol vanausuliste ja õigeusklike jõulude ja aastavahetuse tähistamise kombeid.

“Kokku on pandud teemakohane etendus, kus teevad kaasa nii lapsed kui täiskasvanud isetegevuslased. Juhendajaks on Jelena Putškova. Saab näha, kuidas pühade ajal üksteisel külas käiakse ja õnne soovitakse, samuti tutvustatakse etendusega  ennustamiskombeid. Näiteks toodi vanasti kukk tuppa, iga meheleminekueas tüdruku ette pandi kuhjake viljateri, ja kelle eest kukk kõige enne teri nokkis, see pidi ennustuse kohaselt  uuel aastal mehele saama. Peoõhtul pakutakse samovariteed barankadega, paljud võtavad  kaasa ka koduseid suupisteid,” rääkis Jazõkova.

Ta kinnitas, et jõulude tähistamine vana kalendri järgi on Mustvee kultuurikeskuses pikaajaline traditsioon. “Kohale tulevad nii eakamad kui noored inimesed. Paljud osalejad on sel koosviibimisel alalised külalised,” lausus kultuuritöötaja.  

Pean oluliseks, et jõulude ajal ka tõsisematele teemadele mõeldaks,” lausus Mustvee õigeusu koguduse vaimulik isa Ilja. Tema ja riigikogu liige Urbo Vaarmann korraldasid teisipäeval Mustvee kultuurikeskuses heategevusliku kontserdi, kus esinesid Diana Klas, noor lauljatar Enni Vaarmann ning lapsed Mustveest ja Narvast.

“Mulle meeldib väga Mustvee aura ja siinsete erinevate koguduste inimeste väärikas ja tõsine suhtumine oma kultuuripärandisse,” lausus Diana Klas.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus