Õhtu Kuremaal Anu Röömeli ja tema lauludega

Traditsiooniks saanud Vooremaa vokaalansamblite päev Kuremaal peeti tänavu teisiti kui varasemad. Pühapäeva õhtul koguneti Kuremaa lossi Anu Röömeli laulude õhtule — tema laule laulma ja kuulama ning ka autoriga kohtuma.

Nagu ikka, oli ettevõtmise mõtte algataja Vello Pütsep, kes 1987. aastal Kuremaal ka vokaalansamblite päevade traditsioonile aluse pani. Autoriõhtuid kellegi loomingust ei tule just sageli ette. Aastate jooksul on Kuremaal vahest vaid Raimond Valgre, Kustas Kikerpuu ja Aarne Oidi laulud selleks põhjust andnud. Seekord täitsid õhtut aga Anu Röömeli laulud, mida esitaid nii ansamblid Adaverest, Palamuselt ja Kuremaalt kui ka Jõgevamaa noored solistid ning laulude autori enda tütred. Etteasted sidus muhedalt ühtseks kavaks õhtu juht Vahur Kukk.

Südamlik, kodune ja helge

Viljandist pärit muusikaõpetaja ja kontsertmeistri Anu Röömeli loodud laulud on viimasel ajal kogumas järjest enam populaarsust. Neid laulavad nii suured kui ka väikesed. Tundub, et Jõgevamaal on Anu Röömeli loodu eriti armastatud. Hiljuti andis sellele kinnitust ka laste Laulukarusselli Jõgevamaa voor, kus kokku kanti ette 27 Anu Röömeli laulu. Täiskasvanute ansamblid on samuti hakanud aina enam Anu Röömeli laule laulma. Nende sõnum ja helikeel meeldivad nii lauljatele kui ka kuulajatele väga. Et need laulud Vello Pütsepale ja tema käe all laulvate ansamblite liikmetele hingelähedasteks said, võeti neid võimalikult palju ka enda repertuaari, kuni tekkiski mõte nendega terve õhtu täitev kava kokku panna. Et kohtuti ka Adavere ansambliga, kes samuti Anu Röömeli laule laulis, otsustatigi koos lauludeõhtul üles astuda.

Enne, kui pühapäeva õhtul laulmiseks läks, palus õhtu juht külalisel rääkida oma lauludest ja nende saamisloost. „Lastelauludele on raskem sõnu leida, seal peab olema eriline sõnum, mingi mudel olgu ikka peas enne valmis, kui kirjutama hakata. Suurtele võib ju udutada armastusest ja muustki,“ tunnistas Anu Röömel. Nõndasama lihtne, südamlik ja soe nagu ta laulude sõnumgi, tundus olevat ka nende looja.

Talv, kevad, suvi…

Et paljud Anu Röömeli loodud laulud kõnelevad kodust, loodusest ja tunnetest, annavad need võimaluse kokku seada ilmselt erinevaid kavasid. Seekordne lauludeõhtu jaotati neljaks osaks, kus läbivaks teemaks olid aastaajad. Hinge liigutavad laulud kõlasid vaheldumisi Kuremaa seenioride ning Palamuse ja Kuremaa ühendatud ansambli esituses, mida juhatas Vello Pütsep, ning Adavere ansamblilt Nele Kaevu juhatusel. Omapära lisas väikeste solistide esinemine igas osas. Üles astusid Madleen Vapper, Kätri-Avelin Säärits, Janis Vaht ja kolmeaastane Oskar Säärits. Üllatusesinejana esines Laulukarusselli maakonnavooru 10-12-aastaste vanusegrupi võitja Artur Aunap, kelle helisev hääl kuulajad eriti heldima pani. Õhtu lõpuks laulsid oma ema loodud kõige armsamaid laule ning mängisid neljal käel klaverit Anu Röömeli tütred Leila ja Liisi. Jõgevamaalaste poolt tänas külalist rahvakultuurispetsialist Pille Tutt, kes ka ise Viljandis sündinud, kasvanud ja koolis käinud.  

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus