Oh, kallis kooliaeg!

Samadele tähtpäevadele oli pühendatud ka Palamuse kooli vilistlaste ja endiste töötajate kokkutulek, millest osavõtjad näituseavamise publiku moodustasidki. Väljapanek pakkus rohkesti äratundmisrõõmu, sest välja on pandud just Palamuse kooliga seotud esemed: koolitunnistused, koolikotid, pinalid, õpilaspäevikud, pioneerirühma- ja matkapäevikud, fotoalbumid jne. Väljas on ka eri aegade koolivormid.

?Kui enamiku näituseeksponaate tõid vallalehes avaldatud üleskutse peale kokku kooli vilistlased ja endised õpetajad, siis koolivormid tuli laenata Eesti Rahva Muuseumist,? ütles Palamuse Gümnaasiumi huvijuhile Tiina Luigele näituse koostamisel abiks olnud Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi pedagoog Aili Kalavus. ?Osa uuemaid koolivorme on veel kasutamatagi: neil on suisa hinnalipikud küljes. Suurusnumbri poolest olid vormirõivad paraku nii väikesed, et olime hädas nende muuseumis olevatele mannekeenidele selga mahutamisega.?

Ka Tootsi ja Teele vahakuju, mida rahvas harjunud allkorrusel nägema, viidi kooliajaloo näituse ajaks ärklisaali, et näidata, missuguste rõivastega lapsed siis koolis käisid, kui koolivormi veel polnudki. Tootsi ja Teele ?saladuslik kadumine? tekitanudki näituse avamispäeval allkorrusel natuke segadust. Kuni üles jõuti ja selgust saadi, et kujud ikka alles, ainult et ajutiselt teises kohas.

Kui tihtipeale on näituseeksponaadid ainult eemalt vaatamiseks, siis kõnealuse väljapaneku puhul ei panda pahaks ka käega katsumist ja lehitsemist.

?Panimegi välja ainult sellised asjad, mida käega katsuda ja lähemalt uurida võib,? ütles Aili Kalavus. ?Klassipäevikuid oleks meil ju näiteks ka võtta olnud, aga nende avalikult eksponeerimine oleks läinud vastuollu andmekaitseseadusega.?

Näituse koostajad on tänulikud kõigile, kes oma koolipõlvest säilinud esemeid näitusel kasutada lubasid. Väljapanek jääb avatuks 29. juunini.

RIINA MÄGI

Vanad koolivormid ja koolikotid pakuvad näitusekülastajatele rohkesti äratundmisrõõmu.   FOTO: ANATOLI MAKAREVIT?

           

           

           

 

blog comments powered by Disqus