Nutikas ja lihtne, oma ja ehtne

Maailmanäitusel EXPO 2010 Shanghais, mille Eesti paviljonis oli juulis moenäitus pealkirjaga “Olla eestlane”, esines tuntud moekunstnike kõrval ka Põltsamaa lapitöömeister  Katre Arula.

Tema kujundatud ja õmmeldud õhtukleit jäi näituse kuraatorile Anu Hindile silma rahvakunsti ja käsitöö teemalise konkursi kataloogist. Nii jõudsid andeka põltsamaalanna loodud õhtukleit ja ka Põltsamaa Käsiteokoja pidulikuks vormirõivaks mõeldud rahvariidemotiividel disainitud rõivakomplekt oma ala tõeliste asjatundjate ehk EXPO VIP-külaliste ette.

“Nutikas ja lihtne,” öelnud rootslased Katre tööde kohta ja neil on kindlasti õigus. Samas on tekstiilitööd, mille mõlema puhul üht või teist liiki lapitehnikat kasutatud, ka omad ja ehtsad, sest enda kinnitusel jäi Katre Arula nende puhul oma liistude ehk armsaks saanud tehnikate juurde.

Eestlase moenäitus tekitas Shanghais elavat huvi ja seda tahetakse edaspidi näha mujalgi. Nii jõuavad Põltsamaa käsitöötegijad suurde maailma — just sellega, mis töömahukas, kuid omapärane ja ehe.

Katre Arulal ega paljudel teistelgi hea maitse ja osavate kätega käsitöökunstnikel pole ette näidata moekunstniku ega disaineri diplomit. See-eest on neil looduselt saadud anne, mida tark inimene ise täiuslikuks lihvida oskab.

7.august 2010

blog comments powered by Disqus