Nutika elektritarbija valem: tark planeerimine

Nii nagu tunneme üha rohkem huvi oma tervisenäitajate, päevas käidud sammude ja tarbitud kalorite vastu, nii on tõusnud tarbijate seas huvi ka oma elektritarbimise näitajate ja võimaluste vastu oma energiakulusid vähendada. 

Ainuüksi Jõgevamaal on mobiilist oma elektritarbimist jälgivate tarbijate arv kasvanud aastaga koguni 35 protsenti.

Viimasel ajal tunnevad kliendid rohkem huvi oma elektritarbimise vähendamise vastu ning küsimusi selle kohta laekub nii Eesti Energia nõustamiskeskuse e-postil kui ka klienditelefonile.

Koduseadmete täpset kulu on teenindajal keeruline välja arvutada. Küll aga on kliendi jaoks lihtsam ja tulusam leida see kulu Eesti Energia mobiiliäppi või erinevaid mõõteseadmeid kasutades, mis iga seadme tarbimise täpselt määravad.

Paljude klientide jaoks tuleb üllatusena näiteks isegi see, et seadmed tarbivad ka ooterežiimil elektrit. Kõigi koduste elektriseadmete kogutarbimist kuu või päeva jooksul saavad kliendid jälgida Eesti Energia e-teeninduse tarbimisgraafikult või mobiiliäpist, mille allalaadimiste arv on viimase poolaasta jooksul kasvanud viiendiku võrra 30000-ni. Ainuüksi Jõgevamaal kasvas äpi kasutajate arv võrreldes möödunud aastaga koguni 35 protsendi võrra.

Nii äpp kui ka e-teeninduse tarbimisgraafiku analüüsimine aitavad teha elektriseadmete kasutajal otsuseid, kas vähendada energia säästmiseks oma senist tarbimist või asendada oma energiaseadmed säästlikumatega: Suvel maal puhates võib koduse elektrikulu vähendamiseks näiteks seadmed ooterežiimilt välja lülitada, suurema säästusoovi korral tasub aga analüüsida, ehk oleks abi mõne suure tarbimisega seadme väljavahetamisest uue ja säästlikuma vastu. Toon näiteks küttesüsteemi, mille väljavahetamine maa- või õhksoojuspumba vastu võib kodustesse energiakuludesse olulise kokkuhoiu tuua.

Kokkuhoidlikuma energiatarbimise kõrval on võimalik vähendada elektrikulusid ka nutika planeerimise abil. Näiteks viimase poolaasta jooksul on Eesti Energia Jõgevamaa koduklientide elektritarbimine olnud suurim kella 18-21 ajal. Samas on tihti mõni tund hiljem elektri börsihind märgatavalt madalam, mis tähendab, et kulusid aitaks vähendada tarbimise planeerimine odavama hinnaga kellaajale. Seda, missugune börsihind kehtib teatud kellaajal, saab näha Eesti Energia mobiiliäpist ning veel lihtsam on tellida endale rakenduse kaudu igapäevane automaatteavitus päeva hindade kohta,“ tõi Pungas välja ja kutsus üles äppi järgi proovima.

Eelpool toodule sarnaseks lahenduseks on kahetariifne elektrileping, kus öine elektrihind on soodsam – selleks ajaks on mõistlik ajatada näiteks pesu- või nõudepesumasin, mille töös hoidmise kulu saab nii mõnevõrra alandada. Samas tuleks siinkohal kindlasti arvestada ka oma elustiiliga ning valida kahe hinnaga leping vaid juhul, kui öine tarbimine on praktikas võimalik. Sellisel moel saadud sääst mõjutab vaid elektrikulusid, samas kui kogu elektritarbimise vähendamine kokkuhoidlikumate harjumuste abil aitaks vähendada kogu elektriarvet, sest väheneksid ka kulud võrguteenusele. Kõige odavam elekter on siiski tarbimata jäänud elekter.

TAAVI PUNGAS, Eesti Energia elektritoodete portfelli juht

blog comments powered by Disqus