Nagu kevadlaadale kohane, pakuti Nurme laadal laias valikus ilu- ning viljapuude ja -põõsaste istikuid.
“Esimese korra kohta läheb päris kenasti,? ütles Viljandimaal tegutseva Päidre puukooli toodangut müünud Lauri Nassar. “Hea on see, et laadaplats on kohe suure tee ääres ning et erinevalt suurematest laatadest saab inimene auto kohe laadaplatsi serva jätta: siis pole tal vaja ostetut käe otsas kaugele tassida.?
Tartu külje all tegutsev OÜ Vesneri Aed oli toonud laadale sellise koguse võõrasemasid, et nendega oleks vist pool pronkssõduri platsi katta saanud.
?Punastele õitele tegi külm täna öösel natuke liiga, teistel pole häda midagi,? ütles võõrasemasid müünud Riina Rattik.
Pool laadaõnnest sõltub tema sõnul ilusast ilmast. Laupäeval, kui Vooremaa esindus Nurme laadal käis, oli ilm väga ilus, reede, esimene laadapäev, oli aga üsna külm ja sajune.
“Päris veider oli, kasukas seljas, lilletaimi müüa, ent teisiti ka ei saanud,? ütles Riina Rattik.
Toidupoolisest sai Nurme laadal osta näiteks Kihnu väina kala ja Võrumaa maasikaid.
?Ikka tõesti Võrumaa maasikad või?? sai Mustangi talu perenaise Loori Mustingu käest küsitud.
?On tõesti,? kinnitas perenaine. ?Kasvatame maasikaid ka avamaal, aga see saak on saadud 250 ruutmeetrisest kasvuhoonest. Meie kogemused näitavad, et enam-vähem magusa maitse omandavad seal ainult ühe sordi ? Darselecti ? marjad. Et mais saaki saada, tuleb kasvuhoonet juba veebruaris kütma hakata.?
Laadal oli Loori Mustingul peale marjade kaasas ka maasikataimed, aga need olid laupäeva lõunaks juba otsa saanud. Kohe juhtus sama ka marjadega.
Kihnust ja Võrumaalt
?Nord-osti tuult oleks vaja, et suits kogu aeg silma ei tuleks,? kurtis Kihnu väina kala müünud Pärnumaa ettevõtja Peeter Raja, kes omatehtud suitsuahju päeva jooksul mitu korda täita ja tühjendada jõudis. ?Aga Neptunit ei tohi kiruda, vaid valada lonks viina talle, võtta lonks endale ? ja siis saab hea suitsukala.?
Peeter Raja sõnul olnud nende firmal valida, kas minna nädalavahetusel Kuressaare, Paide või Nurme laadale. Nemad valisid viimase.
?Mõtlesime, et noored mehed innuga teevad ja vaja ikka toetada,? ütles Peeter Raja. ?Ja näe ? ongi tore laat: ei ole igasugust tillamölla kaupa, vaid ehtne eesti käsitöö ja muu looduslik värk.?
Osa laadalisi sai laadaplatsi ja lähiümbrust ka pilvepiirilt kaeda: kollast kiili meenutav Pakker Avio kopter viis soovijaid ühekaupa viieminutilisele lõbusõidule. Kui veel mõni aeg tagasi peletanuks poole tuhande kroonine pilet tavalise Eestimaa inimese eemale, siis nüüd seisti suisa sabas.
?Koptereid on Eestis suhteliselt vähe ja ega neid kohti palju ole, kus sellega sõita saab,? põhjendas Pakker Avio kvaliteedijuht Kaie Peerna rahva suurt huvi. ?Ja kui veel õhust suisa oma kodupaigale pilku saab heita, annab see ikka tugeva emotsionaalse laengu.?
?Äge oli,? kiitis Siimustist pärit 14-aastane Rein Pluum elu esimeselt õhusõidult naastes ja hakkas kohe telefoniklahve sõrmitsema, et vaadata, kas õhus üles võetud videolõigust ka asja sai.
Kasu ei lootnudki
Nurme laada korraldaja Meelis Kasemaa ise laadaplatsil palju ringi ei liikunud, vaid toimetas pisut eemal, tulevase puhkekeskuse ehitusplatsil.
?Laada korraldamise idee sündis siis, kui selle kinnistu ostsin,? ütles metsakorraldaja ametit pidav Meelis Kasemaa. ?Üks sõber, kes mul siin abiks käis ja kes istikutega kaupleb, arvas, et see on igavesti hea laadaplats. Ja nii saigi juba eelmise aasta lõpus laadakorraldusvanker käima lükatud.?
Mõte, et nn kaltsumüüjaid laadale ei kutsuta, vaid ainult istikute, käsitöö ja loodustoodete müüjad ning igat sorti meelelahutajad, oli kohe selge. Samuti see, et laat peaks kestma kolm päeva. Kuna pool päeva kulub nii või naa kauba väljapanemiseks ja veidi vähem asjade kokkupakkimiseks, siis jääb ühepäevase laada puhul puhast müügiaega üsna väheks.
Esimesest laadast Kasemaa mingit kasu lõigata ei lootnudki. Küll aga tahtis jõuda arusaamisele, kas sellist üritust üldse teha tasub, ja kui tasub, siis kuidas selles valguses kinnistut edasi arendada.
?Kui laadamüüjad mind homme maha ei löö, siis toimub laat ka tuleval aastal,? ütles Kasemaa muiates.
RIINA MÄGI