Nurgakivi uuele ajastule

Teisipäeva pärastlõunal pandi pidulikult nurgakivi Jõgeva põhikooli uuele hoonele. Viimased viis aastat tehti eelmises linnavalitsuses selle nimel tööd, et Jõgevamaa gümnaasium saaks enda kõrvale ka sama kaasaegse ja nägusa põhikooli. Nüüd ollakse järjega sealmaal, et järgmise aasta 1. september algab põhikooli õpilastele juba uues koolihoones.

Ajaloo ilu silmas pidades võiks öelda, et see oli 1969. aasta kordusetendus. Just siis, pea pool sajandit tagasi, läks ehituseks Jõgeva uue keskkoolihoone juures, mis valmis aastal 1970. Eelmisel aastal lammutati aga mitte just väga vana maja, et uuele koolile ruumi teha. Tõsi, mitte täielikult, sest vanast osast jäeti püsti aula ja võimla. Kriitikud heidavad seda nüüdki ette, et nii, nagu maakonna gümnaasium, valmib ka põhikool ilma nüüdisaegse spordihooneta. Aga eks elu nõuab alati valikute tegemist, sageli tuleb valida ka kahe halva vahel ning otsustajatele heidetakse valikut niikuinii ette. Nagu võib vaielda ka uude koolimajja rajatava raamatukogu otstarbekuse üle.

Kuid kindlasti tähendab uue koolihoone ehitamine suurele Jõgeva vallale suurt väljakutset uue ajastu rajamisel. Tulevikus on linna territooriumil kaks heade õpivõimalustega koolimaja, mis mõlemad nõeleasilmast tulnud. Kaugesse Vene aega jäävad kooliseinad saavad sellega lõplikult kas asendatud või siis vähemalt renoveeritud.

Kuid samuti loob see soodsa pinnase kogu valla koolivõrgu korrastamiseks ja ülevaatamiseks. Sest kindlasti ei jäta kahanev elanikkond ning õpilaste arvu vähenemine vallale võimalust mööda vaadata haridusvõrgu ühtlustamisest ajal, mil õpilaskoha maksumus aina kasvab. Seepärast võibki öelda, et uue koolimaja nurgakivi võiks saada nurgakiviks kogu järgnevale ajastule. 

blog comments powered by Disqus