Esialgu oli lund vähe, 6. novembril sadas seda suure tuisuga lisaks. Lund tuli nii rohkesti, et liiklus oli häiritud. Maksimaalne lume paksus ulatus maakonnas 8?10 sentimeetrini, Põhja-Eestis paiguti aga juba ligi 30 sentimeetrini. Ilm oli talvine ja maa jäi valgeks kuu keskpaigani. Lumi tuli sulale maale. Lume all jäigi muld vähe külmunuks, kuigi minimaalsed õhutemperatuurid langesid -12?-16 kraadini, lume pinnal mõne kraadi võrra veelgi madalamale. Ainult tuule poolt paljaks puhutud põlluosades jõudis pinnas külmuda 10 sentimeetrini ja lumest välja ulatunud taliviljaorase lehti näpistas paiguti külm.
Alates 15. novembrist oleks nagu kevad saabunud. Lumi sulas, veetase tõusis jõgedes, mitmel pool täitusid põuase suvega kuivaks jäänud kaevud veega. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur tõusis üle 5 kraadi ja orased ning murud hakkasid haljendama. Erinevalt kevadest jäi päikest väheseks ja päev oli lühike. Novembri viimase kümmepäevaku keskmine õhutemperatuur kujunes tavapärasest 8 kraadi kõrgemaks ja andis uue rekordi Jõgeva viimase 85 aasta vaatluste ritta. Ilm püsis ööpäevaringselt soe ja sombune. Tänavused kuu viimase kolmandiku päevased temperatuurimaksimumid uusi äärmusnäite ei andnud, küll aga öised miinimumid.
Sademeid oli novembris keskmisest veidi enam. Maakonnas sadas esialgsetel andmetel 61?71 mm, mis ületab normi 5?15 mm. Sadas sageli, kuid ööpäevased sademete hulgad olid enamasti väikesed. Suuremad sajud olid kuu esimestel päevadel, tihti esines udu.
Milline on olnud detsembrikuu ilm? Jõulukuu alguses on öösiti keskmiselt külma -4?-6 kraadi ja päeval nullilähedane temperatuur. Püsiv lumikate moodustus vaatlusaastate keskmisena kuu keskpaiku. Kuu lõpus on harilikult öösel külma -8?-9 kraadi ja päeval -3?-4 kraadi. Enam pakub inimetele huvi ning paremini on meeles pühadeaegne ilm. Jõululaupäeval on Jõgeval viimase 40 aasta jooksul lumi maas olnud 88% aastatest, selle keskmiseks paksuseks on mõõdetud 8 cm, maksimaalseks paksuseks 34 cm (1981. aastal). Kelgutamiseks (üle 5 cm) jätkus jõululaupäeval lund ligikaudu 65% ja jõuluvanale saaniteeks (üle 10 cm) ligikaudu 35% talvedest. Erakordselt külm oli aastavahetus 1978/79, kui detsembri kahel viimasel päeval mõõdeti külma -40,0 ja -40,2 kraadi, jõululaupäeval on registreeritud kõige tugevam pakane 1967. aastal ? -30,9 kraadi. Kõige kõrgemateks temperatuurideks on pühade aegu mõõdetud +6?+7 kraadi.
LAINE KEPPART,
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert