Novembrikuu ilmast

Alates 4. novembrist öised külmad lõppesid. Ilm muutus sajuseks ja sombuseks. Päikest ei olnud näha ning päev tundus uduse ilma tõttu lühike ja pime. Öised ja päevased termomeetrinäidud erinesid üksteisest ainult mõne kraadi võrra. Tavalisest 4?7 kraadi kõrgem keskmine õhutemperatuur püsis kuni kuu keskpaigani.

Uus ilmamuutus algas tormiga. Juba 14. kuupäeval hakkas puhuma tugev tuul, mis andis märku lähenevast järsust külmenemisest. Tuuleiilide maksimaalne kiirus ulatus 14?15. novembril Jõgeva ilmajaamas 18?20 m/s. 16. novembril ei tõusnud temperatuur päeval enam üle 3 kraadi ja õhtupoole hakkas tulema sadava vihma sekka lörtsi. Järgmiseks hommikuks oli Jõgeval 3 cm paksune lumekiht maas. Siit alates jäigi ilm valdavalt talviseks. 19. kuupäevast alates langes ööpäeva keskmine õhutemperatuur miinuspoolele. Kõige külmematel 22. ja 23. novembri öödel mõõdeti maakonnas külma 7?8 kraadi. Suurim lume paksus saadi Jõgeval kirja 27. kuupäeval ? 9 cm. Järgmisel päeval aga läks soojaks, sadas vihma ja lumi sulas ära. Maa ei jäänud kauaks mustaks. Juba päeva pärast kattis põlde uuesti värske mõne sentimeetrise paksusega kohev lumevaip. Kogu kuu sademete summaks mõõdeti tänavu novembris Jõgeval 49 mm, mis jääb tavalisest 7 mm väiksemaks. Kuu keskmine õhutemperatuur kujunes kokkuvõttes harilikust 2,5 kraadi kõrgemaks.

Üldine vegetatsiooniperiood lõppes 24. oktoobril. Tugeva soojalainega novembri esimesel poolel kogunes efektiivset (üle 5 kraadi) soojust ligi 23 kraadi. Valgust oli aga taimede kasvuks ja arenguks vähe. Lehtede langemise aeg oli tänavu nii pikk ja osa puid langetas lehti alles novembri alguses, s o keskmisest kaks nädalat hiljem.

Milline on tavalisena detsembri ilm? Jõulukuul on keskmisena kuu alguses öised temperatuurid -4?-5 kraadi ja kuu lõpus -8?-9 kraadi. Päeval on harilikult kuu alguses temperatuur 0 kraadi piirimail, kuu lõpus aga ?3?-4 kraadi. Detsembri kõige kõrgemaks temperatuuriks on Jõgeval mõõdetud 9,9 kraadi (4.12.1953.) ja kõige madalamaks ?40,2 kraadi (31.12.1978.). Kuu keskpaigast alates jääb harilikult lumi püsivalt maha ja kuu lõpus on mõõdetud keskmiseks lume paksuseks 9 cm, kõige rohkem on aga olnud lund 1981. aastal ? 32 cm. Muld jõuab kuu jooksul külmuda keskmiselt 21 sentimeetrini, 2002. aastal külmus aga õhukese lume all juba 55 sentimeetrini.

Laine Keppart

blog comments powered by Disqus