Novembrikuu algus tõi külma, lõpp osutus aga väga soojaks

Novembri keskmine õhutemperatuur osutus võrreldes viimase 87 aasta keskmisega enam kui kahe kraadi võrra kõrgemaks. Kui tavaliselt muutub ilm hingedekuu kestel korrast külmemaks ja talvisemaks, siis tänavu läks vastupidi. Novembri alguses oli ilm nii külm, nagu tavaliselt on alles sama kuu lõpus.

 

Maksimaalseks lume paksuseks kümme sentimeetrit

Hingedekuu esimestel päevadel mõõdeti õhus 6…7, mulla lähedal 9…10 ja rohu kohal 13…14 kraadi külma. Pikkjärvel võis näha juba hulljulgeid kalamehi jääl  istumas.

Muld külmus künni- ja taliviljapõllul 10…11 sentimeetri sügavuseni, rohukamara all jäi aga samal ajal peaaegu sulaks. Kuu esimesed päevad olid päikesepaistelised, 4. kuupäevast läks aga ilm pilve ja tugev tuul tõi kaasa lumehood. 5…6. novembrist moodustus lumikate, mis jäi ligi kaheks nädalaks maha. Maksimaalseks lume paksuseks mõõdeti kohati maakonnas kuni 10 sentimeetrit.

Kuu keskpaigas ilm soojenes. Lumi läks ära ja muld sulas üles. Õhutemperatuur püsis kuu lõpuni ööpäevaringselt plusspoolel, kusjuures maksimaalsed termomeetrinäidud tõusid 6…9 kraadini. Talivilja võrsumissõlme sügavusel ( kolme sentimeetri sügavusel) mullas mõõdeti sooja 3…7 kraadi. Niisugune temperatuurirežiim esineb tavaliselt oktoobri keskpaigas. Taliviljaorased ja muru hakkasid taas erksalt haljendama ning taimed jätkasid kasvu.

On teateid sinilille teistkordsest õidepuhkemisest. Efektiivset (üle 5 °C) soojust kogunes Jõgeval novembrikuu jooksul 9 kraadi. Siinjuures tuleks mainida, et rekordsooja talve eel kogunes 2006. aastal novembris efektiivset soojust 17 kraadi ja jõulukuul lisandus 23 kraadi.  

Päike näitas end vaid kolmel päeval

Sompus ilm ja must maa muutis päeva lühemaks. Päike tuli Jõgeva ilmajaama andmetel tänavu novembri teisel poolel lühikeseks ajaks pilvede tagant nähtavale ainult kolmel päeval.

Kui kuu esimesel poolel jäi sademeid normist vähemaks, siis kuu teisel poolel tuli vihma rohkesti. Novembri viimase kümmepäevaku sajusummaks mõõdeti maakonnas 30…40 mm, mis on võrreldes sama dekaadi keskmisega enam kui kaks korda rohkem. Kohati võis novembri lõpus näha põldudel ja karjamaadel veeloike.

Milline on olnud jõulukuu ilm Jõgeval viimase 87 aasta andmetel? Detsembris muutub ilm järjest talvisemaks. Kuu alguses on lumikate tavaliselt ebapüsiv ja päeval tõusevad maksimaalsed temperatuurid õhus plusspoolele. Kuu teisel poolel jääb lumikate püsivalt maha, sulailmu esineb harvem. Pühade aegu on keskmisena lund maas olnud ligikaudu 10 sentimeetri paksuselt. Maksimaalsed lume paksused on kuu viimasel nädalal ulatunud 30…40 sentimeetrini 1988. ja 1981. aastal. Absoluutseks minimaalseks õhutemperatuuriks on detsembris Jõgeval mõõdetud –40,2 kraadi (1978. aasta 31. detsembril) ja absoluutseks maksimaalseks õhutemperatuuriks 11,2 kraadi (2006. aasta 6. detsembril).

iii

LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus