Nõva külas mälestati küüditamiste ohvreid

Eile hommikul toimus Pala vallas Nõva külas asuva mälestuskivi juures märtsiküüditamise aastapäevale pühendatud rahvakogunemine, kus meenutati traagilisi ajaloosündmusi, süüdati küünlad ja lauldi isamaalisi laule.

Avasõnad lausus Pala valla kultuurijuht Margit Soieva.

Nõva küla elanik, kauaaegne  kultuuritöötaja Eha Uusen meenutas, et sellest kandist viidi  Siberisse seitse peret. „Mitmed inimesed on seda masendavat sündmust kirjeldanud.  On  räägitud, kuidas koerad taluõuedele ulguma jäid, sest  küllap nad tajusid, et pererahvas ei pruugi enam kunagi tagasi tulla,” rääkis Eha Uusen, meenutades sedagi, et mitmed kohalikud elanikud, keda küüditamise korraldajad oma abilisteks värbasid, hoiatasid taluperesid ja mõned jõudsid kodunt põgeneda. „Nii pääsesid küüditamisest näiteks Mätaste küla elanikud,” ütles Eha Uusen, kelle abikaasa Endel Uusen samuti külmale maale minema pidi.

„Küüditamised 1941. ja 1949. aastal on sündmused, mida eesti rahvas iialgi ei tohi unustada,” rõhutas vallavanem Jozsef Weinrauch oma sõnavõtus.

Nõva külas asub Pala valla ainus mälestuskivi küüditamiste ohvritele. Sobiliku kivi otsis omal ajal Endel Uusen ning paigaldas selle koos Edgar Elkeni, Edgar Vilkmanni ja Priit Koiduga.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus