Nostalgiline kooliteatrite suvekool Rannal

Kui varasematel aastatel on kooliteatrite suvekoolis osalejate arv küündinud 500?600ni, siis sel aastal osales laagris kümme korda vähem noori ehk siis umbes 50. Kooliteatritegijad tulid Viimsist, Jõgevalt ja Saaremaalt. ?Saaremaa noored kutsusime sellepärast, et nemad on osalenud Ranna kooliteatrite suvekoolis selle algusaastatest,? märkis kooliteatrite eestvedaja Lianne Saage-Vahur. ?Algselt polnud plaanis tänavu kooliteatrite suvekooli korraldada, aga mõtlesime, et võiks siiski väikese nostalgilise ettevõtmise teha.?

?Tänavune suvekool võib olla viimane, aga never say never,? sedastas Lianne Saage-Vahur, ?Iga aastaga läheb korraldamine keerulisemaks. Saaremaa kooliteatri juhendaja Rita Ilves tõdes, et inimlikult saab aru, miks see võib viimane olla. ?Kooliteatrite jaoks on see kindlasti suur kaotus.?

Tänavu osalesid laagris 1.-12. klassi noored.?Noorimad on minu juhendatavad esimese klassi õpilased, kes tunnistati algklasside kooliteatrifestivalil laureaaditiitli vääriliseks,? sõnas Lianne Saage-Vahur, lisades, et see annab kindlasti kogemusi nii suurtele kui ka väikestele.

?Kapitalism on jõudnud kõikjale,? sõnas Lianne, ?suveetenduste vahel ei ole võimalik leida juhendajaid, kes saaksid olla kohal kõikidel päevadel.? Kulukaks läheb ka juhendajate edasi-tagasi solgutamine.

?Kooliteatrite juhendajale on see palju juurde andnud, kuna lapsi on koolitanud mitmed õppejõud, näiteks Mihhail T?umat?enko, kes tegi õpikodasid ka õpetajatele ning Andrus Vaarik ja Thea Paluoja,? sõnas Saaremaa kooliteatri juhendaja Rita Ilves.Tänavu olid juhendajatena kohal Rain Mikser, kes on Rannal olnud varem ka rühmajuhina, ning Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja vilistlased Priit Põdra ja Maarius Pärn. Viimane õpib Viljandi kultuuriakadeemias näitlejaks. Toomas Lõhmuste viis laagrilistele läbi lavakõne individuaaltunde.

Kolmel päeval toimusid mitmed workshopid, mille käigus saadi uusi ideid ja kogemusi etenduste jaoks. Nagu tavaks, etendasid suvekoolis osalenud viimasel päeval pisikese lavatüki pealkirjaga ?Kord rannapoiss ja rannapiiga…?. Tänavu oli erandiks see, et kõike tegid noored ise, juhendajad andsid vaid nõu, kui seda küsiti. Varasematel aastatel on etendused kokku pannud juhendajad.

Lisaks teatritegemisele olid kavas ka mitmed humoristlikud ja sportlikud mängud, traditsiooniliselt valiti rannapoiss ja -piiga. Õhtuti toimusid diskod ning viimasel, kolmapäeva õhtul oli kohal ka ansambel.

?Meie (saarlaste-B.K) näitetrupid on öelnud, et ilma Ranna suvekoolita ei ole õiget suve,? sõnas Rita Ilves.

Kolmapäeval toimus Rannal töögrupi koosolek, mille teemaks oli Tallinna Ülikooli plaan hakata koolitama kõrgharidusega draamapedagooge. Koosolek toimus Toomas Lõhmuste juhendamisel ning arutelul osalesid praegu koolis töötavad draamapedagoogid.

Esimene kooliteatrite suvekool toimus 1990ndate keskel. Päris täpset aastaarvu ei suuda meeskond ? Kalev Pärtelpoeg, Ivar Vinkman, Lianne Saage-Vahur ja Toomas Vahur ? kiirelt välja mõelda. ?Esimeses suvekoolis osales põhikooliõpilasena Hele Kõre, kes praeguseks on linnateatri näitleja,? meenutas Lianne.

BIRGIT KASTEPÕLD

blog comments powered by Disqus