Noortemalev on aasta-aastalt populaarsem

Pühapäevani on Jõgeva valla noored taas malevas ja sellega on suur töösuvi alanud. Olgugi et vaid nädal kestev töölaager ei anna tööelust päris õiget aimu, on see suur samm edasi iseseisvuse poole. Muidugi on malevas suur osa sõprade leidmisel ja uute tutvuste sobitamisel. Sest just malevast leitud sõbrad võivad edasises elus marjaks ära kuluda. Ka kandideerimine – tööintervjuu ja elulookirjelduse koostamine – on märksõnaks, kuidas noori tulevase eluga harjutada. Saavad paljud ju esimese kandideerimise kogemuse just malevast.
Üks on aga kindel: igasuvine töölaager muutub noorte seas järjest populaarsemaks, ent vallas on tööandjaid vähe, kellel noortele midagi pakkuda oleks. Sellest, et noored tahavad tööd teha, annab märku juba tõsiasi, et tänavu kandideeris malevasse 65 noort inimest.
Ettevõtjate kimbatus on osalt mõistetav. Ühelt poolt vajavad noored palju juhendamist, jälgimist ja nendega seotud seadusandlus pole kergemate killast. Teiselt poolt on nende energia, mõtted ja ideed midagi, mille nimel tasub noorte palkamist kaaluda. Lisaks ei ole ju välistatud, et mõnest usinamast võib ka päristöötaja saada.
Kui eelarve kindlaid piire ei seaks, võiks unistada ööbimisega malevast ja pikemast planeerimisest. Ilmselt tahaksid nooredki oma töösuve pikendada ja kogukonnaellu rohkem panustada. Kuid nii nagu ikka, on noored enamasti need, kelle puhul on kitsast eelarvest ja piiratud võimalustest rääkimine palju valusam. On ju nemad need, kes piirkonda tegelikult edasi peavad viima. Seega võiks nende tegemistesse ka rohkem panustada.

blog comments powered by Disqus