Noortekambad ja vali muusika häirivad Pae tänava kandis elanikke

 

Toimetuseni jõudnud kahes kirjas kurdavad Jõgeval Pae tänava kaupluse lähedal elavad inimesed, et noortekampade kogunemine õhtuti kaupluse parklas ning sealt kostev vali tümpsuv muusika häirivad nende öörahu.

 

Samuti kahtlustavad sealsed elanikud, et Jõgeva noored korraldavad Aia tänaval oma autodega kiiruskatseid.

Kontrolljalutuskäigul Jõgeval Pae tänava kandis ja hiljem ka kesklinnas ühel täiesti tavalisel tööpäeva õhtul midagi eriti hullu silma ei hakanud. Muusika oli küll vali, olid paar-kolm rohelise vahtralehega BMWd, motoroller, mõned noored jalgratastega. Alkoholi pruukimist, möödujate tülitamist ja lihtsalt lärmamist silma ei hakanud.

Selle peaaegu kahe tunni jooksul, mil me Jõgeval ringi jalutasime, nägime kaks korda ka politseipatrulli, esimest korda Pae kaupluse lähedal, hiljem kesklinnas. Võidu kihutavaid autosid polnud näha. 

Poole aasta jooksul kolm teadet

Lõuna Politseiprefektuuri Jõgeva politseijaoskonna komissari Valentin Kekiševi sõnul on Pae tänava kandi inimestelt tulnud ainult kolm teadet rahurikkumise kohta, kusjuures üks neist kauplusest. “Väljakutseid Pae tänava parklasse pole olnud. Varasemast kogemusest, kui töötasin ise patrullis, võin öelda, et tegemist on ühe kontrollitavama kohaga Jõgeva linnas — tänu sellele, et kauplus on avatud kella 24ni,” rääkis piirkonna konstaabel Annika Riisalu.

Riisalu on paljude inimestega Pae tänava parkla olukorrast vestelnud. “Et politsei saaks midagi teha, tuleks avaldada oma andmed, anda teada sedagi, millised autod olid, kui palju seal inimesi oli, millised nad välja nägid jne. Inimesed peaksid ise infot andma, politsei ei saa midagi teha, kui pole teada, kas on kedagi häiritud või mitte. Inimesed ei taha avaldada, kes nad on ja mis neid häirib. Anonüümselt on väga lihtne kirjutada, et seal parklas on mingid noored,” tõdes Riisalu. Tema sõnul pole noored rumalad – patrullautot nähes peidavad alkoholi kohe ära ning ei pane tümpsu käimagi. 

Koostöö turvatöötajatega

Valentin Kekiševi kinnitusel saab politseipatrull reageerida ikkagi ainult väljakutsele ja nii kiiresti kui võimalik. Kannatanu tunnistused on tema sõnul hädavajalikud, muidu pole midagi teha. “Anonüümkirjadele me ei saa muud moodi reageerida, kui võtame olukorra lihtsalt teatavaks, me ei saa neid lahendada,” lisas ta.

Pae tänava kaupluse juures asuv parkla kuulub Jõgeva Majandusühistule. Majandusühistust on Vooremaale varem teatatud, et kauplus on avatud kella 24-ni, nemad oma klientuuri paraku valida ei saa.

Jõgeva politseijaoskonna komissari sõnul peaksid kaupluse turvatöötajad hoidma silma peal ka parklal ning teavitama kohe politseid toimuvast.

Jõgeva abilinnapea Aare Olgo sõnul on probleem olemas, kuid üle tähtsustada seda ka ei maksa. “Et kaebusi on olnud, on mul viimasel aastal saanud harjumuseks õhtuti aeg-ajalt Pae poe juurest läbi sõita. Tõsisemaid korrarikkumisi ei ole mina küll kordagi märganud. Noored kogunevad ka teistes kohtades, näiteks kesklinnas. Kui me nad igalt poolt ära ajame ja saavutame täieliku vaikuse ja rahu, siis sellises linnas ei taha vist keegi elada. Kõik me oleme kunagi noored olnud. Politseiga on linnavalitsus kokku leppinud, et nad hoiavad Pae parklat kõrgendatud tähelepanu all,” märkis Olgo.

Annika Riisalu sõnul käib patrull Pae kaupluse parkla juures tihti just siis, kui linnas toimuvad suuremad üritused. Inimesi ei saa lihtsalt ära ajada, aga kui mingi seltskond tahab alkoholi tarbida ja ülbitseda, tuleb nad laiali saata. 24 tundi ööpäevas politsei Pae tänava parklas olla ei saa.

Noorte kogunemisi politsei takistada ei saa. Kui pole rikkumisi ega kannatanuid, ei saa kellelegi midagi ette heita. Kolmandat aastat järjest liigub Jõgeva linnas ringi jalgrattapatrull. Jalgrattaga saab kohale vaikselt ja nii on võimalik korrarikkumistele piiri panna. Politseil on inimestele palve: ärge olge häbelikud, püüame koos teha nii, et meie linna tänavad oleksid puhtamad. Kui teie rahu on häiritud, siis raisake veel nii palju aega, et oodake patrull ära ning andke oma ütlused. Siis on politseil võimalik toimuvale ka adekvaatselt reageerida.

Noorte jaoks jääb küsimus – kus õhtuti ikka kokku võiks tulla, ilma et see lähiümbruse elanikke häiriks?

Kui Riigikogu aga üle Eesti alkoholimüügi aja ühtlustab, siis ilmselt kaob Jõgeval ka Pae parkla probleem.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus