Noorte suvepäevadel õpiti enesekaitset ja kasulikku aja planeerimist

Jõgevamaa Noortekogu korraldas esmaspäeval ja teisipäeval Kuremaa järve ääres Udu talus suvepäevad Jõgevamaa noortele, et õppida uusi eluks vajalikke oskusi ja saada noored suvel nelja seina vahelt välja tegelema millegi kasulikuga.

 

Jõgevamaa Noortekogu esimees Laura Pint rääkis, et suvepäevad olid mõeldud kõigile Jõgeva maakonna noortele, kes soovisid vahelduseks kodus istumisele paar päeva veeta uusi oskusi õppides ning ka lahedalt aega viites.

Kokku tuli osalejaid veidi alla viiekümne. Laura Pint selgitas, et algul loodeti kokku saada umbes kümmekond osalejat rohkem, kuid paljud loobusid suvepäevadele minekust vihmase ja jaheda ilma tõttu.

Esimene laagripäev oli pühendatud enese kaitsmisele nii füüsiliselt kui ka intiimselt. Jõgeva gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja Viktor Nõmm viis läbi enesekaitse koolituse, kus õpetas selgeks lihtsad nipid, mis võivad vajadusel päästa elu. “Kallaletungi puhul oleks tarvis selgeks saada viis nippi, mis peaksid käe sees olema une pealt. Seega tuleks enesekaitse harjutusi ka vahepeal katsetada ja treenida,” vahendas kursuse muljeid Laura Pint lisades, et laagrilistel pole seni olnud vajadust enese kaitsmiseks jõudu kasutada, kuid iial ei tea, mil seda võib vaja minna.

Maavalitsuse terviseedendamise peaspetsialist Maiu Veltbach rääkis noortele seksuaalkasvatusest, millest iseenesest teatakse palju, kuid mõningad olulised nüansid on siiski jäänud kahe silma vahele või selle kohta pole vajalikku infot saadud. Samuti andis see loeng noortele juurde kindlust, et nad on seni õigesti käitunud ning tuletas meelde riske, mida hooletus põhjustada võib. 

Aja planeerimiseks tuleb aega võtta

Teisel päeval õpetati noortele õiget aja planeerimist, mis kujunes osalejate jaoks üheks põnevamaks koolituseks terve projekti jooksul.

Kuigi loengus väga palju liikumist ja mängimist polnud, saadi sealt kasulikku infot, mis aitab kiiretel aegadel saada oma ülesanded valmis ilma stressi tekitamata. Üheks oluliseks infoks on oma ülesannete ülesmärkimine, millega saab vältida unustamist ning saab järjestada vajalikud tegevused tähtsuse järjekorras.

“Kui ülesanne tundub ebameeldiv, tuleb ennekõike muuta suhtumist, vahetada ülesande lahendamisel keskkonda, kutsuda keegi appi või muuta lahendamine enda jaoks lõbusaks ja meeldivaks,” rääkis koolitaja. Stressirohkel ajal, näiteks eksamiperioodil, ei pruugi sellised iseenesest mõistetavad asjad pähegi torgata.

Huvijuhi ametit pidav Liisi Tegelmann viis noortega läbi erinevad mängud, millest ühes tuli osalejatel mängida läbi probleemne olukord, kuid suhelda tuli üksteisega nii öelda pudikeeles.  Selline harjutus arendab enese väljendamise oskust ning aitab ennast selgeks teha kasvõi umbkeelsele inimesele. “Kui kusagil välismaal olles tekib mingi probleem ning sa keelt ei oska, siis sedamoodi käte ja jalgadega seletades saad mure ära rääkida ning ka abi,” selgitas Tegelmann. 

Puudu oli noori maakonna äärealadelt

Loomulikult ei puudunud suvepäevadelt ka meelelahutuslik pool, kuigi ka kõik koolitused olid osalejate jaoks lõbusad ja huvitavad. Esmapäeva õhtul astus üles fantaasiapillide mängija Silver Sepp, kes muuhulgas on ka ansambli Bombillaz liige ning on kaasa teinud pundis nimega Svjata Vatra.

Muusikat tegi mees näiteks kastiga, millesse oli löödud hulgaliselt naelu ning sellega sai isevärki pillist üllatavalt hea heli kätte. Pärast Silveri esinemist peeti maha ka väike pidu ning nii mõnigi osaleja soovis proovida kesköist suplust. Sellest mõttest siiski loobuti, kui varvas sai järvevette pandud ning veendutud, et veidi üle kümne kraadi õhusooja ja sama kõrge veetemperatuur pole ujumiseks just kõige mõnusam.

Noortekogu esimees Laura Pint kahetses vaid seda, et suvepäevadele ei jõudnud noori maakonna kaugematest kantidest nagu Põltsamaa ja Mustvee.

“Me saatsime küll kirju noortekeskustesse ja omavalitsustesse, kuid tagasisides sealt ei tulnud,” nentis Pint. Samas ei viska Noortekogu esimees sellest väikesest tagasilöögist veel püssi põõsasse ning lubas ka järgmisel suvel suvepäevi korraldada. Lisaks sellele on alates sügisest plaanis läbi viia ka järjekordsed osaluskohvikud, kus eelmistel kordadel oli osalejaid sadades.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus