Teisipäeval ja kolmapäeval oli Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumi klassituba päev otsa elevil lapsi täis: Jõgevamaa koolide esimeste klasside õpilased käisid seal traditsioonilist vana aja koolitundi pidamas.
Kahe päeva jooksul toimus kaheksa koolitundi ning klassitoast käis nende jooksul läbi 311 õpilast. Muuseumipedagoog Aili Kalavuse suu läbi said lapsed teada, mismoodi nägi laste koolipõlv välja siis, kui Oskar Lutsu “Kevade” tegelased koolis käisid, ning milliseid õppevahendeid tollal kasutati. Vaid mõned nädalad koolis käinud lastel oli võimalik ka näidata, kui hästi nad lugema, kirjutama ja arvutama on õppinud. Vähemasti teisipäeva hommikul koolitunnis olnud Põltsamaa ühisgümnaasiumi lastel läks töölehtedele trükitud luuletuse lugemine ja rehkendusülesannete lahendamine ladusalt.
Erilise üllatuse serveerisid nad aga siis, kui laulmiseks läks. Kui tavaliselt tuleb ühislauluna kõne alla vaid lõpmatuseni leierdatud “Põdra maja”, sest muud lihtsalt ei osata, siis Põltsama lapsed esitasid ilma igasuguse utsitamise, dirigeerimise ja saateta Külliki Levini vahva laulu “Vallatu tee”. Sõnadki olid kõigil peas.
“Tervitage minu poolt oma muusikaõpetajat,” ütles Aili Kalavus laulu lõppedes tunnustavalt. Küsisin järele ja sain vastuse, mida ootasin: Põltsamaa kooli esimestele klassidele annab muusikaõpetust Meeli Nõmme.
Sule ja tindiga
Kui töölehe ülesanded täidetud olid, palus muuseumipedagoog lastel need ümber pöörata ja täita ära pöördele trükitud kihelkonnakooli tunnistus. Täitmiseks tuli kasutada tinti ja tavalist sulge, millega lapsed kunagi varem kokku polnud puutunud. Nii tuligi õpetajatel ühele ja teisele väikesele kirjatargale seletada, et sulge tuleb õigetpidi käes hoida ja aeg-ajalt tindipotti torgata, et see kuivaks ei jääks. Eriti ettevaatlikud pidid olema vasakukäelised: neil on oht tindiga kirjutatud kiri varrukaga laiali tõmmata.
Pärast tundi mindi muuseumi ärklisaali, kus maavanem Viktor Svjatõšev ja vastava omavalitsuse juht igale lapsele oma autogrammiga raamatu kinkisid. Nagu mullugi, said lapsed ka tänavu kingituseks kirjanik Heiki Vilepi raamatu “Jõksi rännakud Jõgevamaal”, milles fantaasiaolend Jõks ja lapsed Jõgevamaad avastavad.
Vana aja koolitunnis käisid Jõgevama esimeste klasside lapsed juba kaheteistkümnendat korda: tore traditsioon sai alguse 2004. aastal.
Mitmendal ringil
Põltsamaa ühisgümnaasiumi 1 a klassi juhataja Pille Martsik ütles, et tema on vana aja koolitunnis käinud juba õige mitme esimese klassiga, aga lastele on kihelkonnakoolimuuseumi omapärane õhustik alati uus ja huvitav.
“Siin näed kohe ära, kes on koos vanematega juba varem mõnes muuseumis käinud ja kes mitte. Esimestele on situatsioon tuttav ja nad teavad, kuidas käituda, teised tunnevad end esialgu veidi ebalevalt,” ütles Pille Martsik. “Tore, et nüüd on vana aja koolitunnile lisandunud ka Elistvere loomapargi külastus. Kõik loomadega seotu läheb lastele alati peale.”
Juba kuuel sügisel on esimeste klasside lapsed tõepoolest Palamuselt otse Elistverre sõitnud, et seal õuesõppetundi pidada.
Palamuse kihelkonnakooli ärklisaalis ootas lapsi, õpetajaid ja omavalitsusjuhte seekord aga üllatus fotonäituse näol, mis kannab pealkirja “Ajaretk esivanemate koolipõlve”. Vooremaa endine fotograaf Anatoli Makarevitš leidis just nüüd, mil esimesel aastal vana aja koolitunnis käinud abituuriumi jõudnud, olevat paraja aja üle vaadata üheteistkümnel sügisel vana aja koolitundides tehtud pildid ning paremad neist muuseumi ärklisaali üles riputada. Nii mõnelgi oli huvitav vanu pilte vaadata, neilt tuttavaid nägusid otsida ja olnud aegu meenutada.
Jõgevamaa esimeste klasside õpilaste käigud kihelkonnakoolimuuseumi ja loomaparki saavad teoks maavalitsuse, linna- ja vallavalitsuste, maakonna omavalitsuste liidu ja loomaparki haldava Riigimetsa Majandamise Keskuse koostöös. Igasügisene sündmus muudab Jõgevamaa laste koolitee alguse meeldejäävamaks.
RIINA MÄGI