Noored võistlesid ennetustegevuses

Teisipäeval ja kolmapäeval toimus Kuremaal lastelaager “Kaitse end ja aita teist”, kus 6.-8. klasside õpilased võistlesid matkatarkuste tundmises, esmaabi osutamises, liikluse tundmises ja tegutsemises eriolukorras.

Laager algas orienteerumisvõistluse stardiga Kuremaa terviseradadel, kus võistkonnad läksid rajale viieminutiste vaheaegadega.

Võistlusest võtsid osa Voore Põhikooli, Maarja Põhikooli, Jõgeva Ühisgümnaasiumi, Palamuse Gümnaasiumi, Torma Põhikooli, Jõgeva Gümnaasiumi, Puurmani Gümnaasiumi ja Pala Põhikooli võistkonnad, igasse võistkonda kuulus neli poissi ja neli tüdrukut.

Pärast orienteerumisvõistlust, mille võitis Torma Põhikooli võistkond, liikusid kõik võistkonnad laagriplatsile, sättisid ennast mõnusasti sisse ja sõid kõhud täis. Laagri avas kell 14 pidulikult Kaitseliidu Jõgeva maleva pealik Janno Rosenberg. 

Kaitseliit kaasatud esmakordselt

Laagri korraldaja, Lõuna-Eesti Päästekeskuse Ennetustöö büroo peaspetsialisti Eha Anslani sõnul peeti niisugune laager  Jõgevamaal juba 14. korda. 

Siit on samasugune idee edasi levinud veel viide Eesti maakonda, kus edaspidi hakkavad toimuma samasugused laagrid, samuti laagritele eelnevad koolitused.

Anslani sõnul hakatakse “Kaitse end ja aita teist” korraldama üle Eesti, kuid Tallinnas ja Harjumaal on võistlus esialgu teise nime all.

“Tänavu oli Jõgevamaal teistmoodi see, et esmakordselt oli meie tegevusse kaasatud ka Kaitseliit,” rääkis Anslan, kes on selle laagri korraldamisega ise seitse aastat seotud olnud. Varasematel aastatel on tehtud koostööd Maanteeameti, Punase risti ja Tuletõrjega.

Seekordses laagris said võistkonnad peale metsas orienteerumise mõõtu võtta veel mitmel  alal. Eriolukorras tegutsemise võistlusel osutus parimaks Palamuse Gümnaasiumi võistkond, liiklust tundsid kõige paremini Jõgeva Ühisgümnaasiumi noored, matkatarkustega hiilgasid Voore põhikooli lapsed ja esmaabi andmises olid kõige tublimad Pala Kooli võistlejad. 

Ühtemoodi harjutusi ei olnud

Anslani sõnul on varasematel aastatel osalevaid võistkondi olnud rohkemgi, kuid sisu poolest on ettevõtmine täienenud igal aastal. Laager on kokkuvõtete tegemine varem koolides õpitust.

Esmaabivõistluse puhul oli näiteks oluline, et kõikide koolide meeskonnad said üksteise esinemist jälgida, sest võistlus toimus erinevate piletitega ja ühtemoodi harjutusi ei olnud. Nii said noored võistlemise ajal ka juurde õppida.

Kõik koolid, kes soovisid, said eelnevalt tellida koolitusi väga erinevatel aladel. Näiteks  esmaabi-, evakuatsiooni-, liikluse- või matkatarkustekoolitusi. Neid korraldasid Lõuna-Eesti Päästekeskus, Punane Rist, Maanteeamet, Vetelpääste ja Kaitseliit, kuid koolitused polnud ühelegi koolile kohustuslikud.  

Rändkarikas läks Palamusele tagasi

Võitjatele jagati auhindu ja üheks auhinnaks kõigile osavõtjatele oli muidugi ilus ilm. Kõige tublimateks osutusid Palamuse Gümnaasiumi õpilased Matti Kärmas, Urmo Kiis, Taavi Soodla, Ain Saar, Märt Sessman, Kadri-Liis Elblaus, Karin Haagen, Andra Kaasik, Kärol Lille ja Marleen Kalavus, kes koos juhendaja Katrina Tammistuga viisid rändkarika taas Palamusele tagasi.

Võistlus oli aga üsna tasavägine, sest Palamuse 69 punktile järgnesid Jõgeva Ühisgümnaasium 68 ja Torma Põhikool 67 punktiga.

Laagri sekretär Aimur Säärits rääkis, et Kaitseliidu korraldatud matkatarkuste ala seekord veel üldarvestusse ei läinud, vaid toimis esmakordselt näidisalana. “Järgmisel aastal läheb see aga kindlasti kavva,” kinnitas Säärits. Samuti on oodata, et mõned alad elavad üle väikese muutuse.

“Korraldajate soov on kindlasti edaspidi saavutada suurem võistkondade arv, samuti liigutakse selles suunas, et anda veelgi enam praktilist õpet kohapeal, et laagrist oleks noortele veelgi rohkem tulu,” kinnitas Säärits.  

Kohtumine narkopolitseinikega

Põnevateks kujunesid ka teisipäevaõhtune kohtumine kolme noore kriminaalpolitseiniku Jarek Pavlihhini, Janar Saarniidu ja Rauno Võsastega, kes rääkisid narkoennetustööst. Kolmapäeval oli võimalus osaleda tuletõrjeolümpial ning jälgida MTÜ Järva-Jaani Tuletõrje Selts demonstratsioonesinemist.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus