Noored tegid kaasa Eesti osavõturohkeimal maadlusvõistlusel

Põltsamaa SK Nipi vabamaadlejad ja Jõgeva Raskejõustikuklubi Ramm kreeka-rooma maadlejad osalesid märtsi viimastel päevadel Tallinnas TTÜ spordihoones toimunud Kristjan Palusalu mälestusvõistlustel noortele. Kahepäevastel võistlustel, kus kreeka-rooma, vaba- ja naistemaadluses tegi erinevate vanuseklasside ja kehakaalude peale kaasa koguni 879 maadlejat, võitsid põltsamaalased kolm esikohta. Oma kehakaalus jõudis kuue parema hulka kokku 14 põltsamaalast ja kolm jõgevalast.

Võistlesid ka noored vabamaadlejad

Varem vaid kreeka-rooma maadlejatele toimunud võistlustel said esmakordselt kaasa teha ka noored vabamaadlejad. “Kristjan Palusalule ei oleks see kindlasti meeldinud, kui ta oleks kuulnud, et tema auks peetavatel võistlustel vabamaadlust üldse kavas ei ole,” ütles Põltsamaa SK Nipi treener Arved Külanurm. “Palusalu oli ju mõlemas maadlusviisis kõva mees, tema jaoks ei olnud vahet, kas kreeka-rooma või vabamaadlus. Nüüd on siis see lünk ka täidetud,” oli Külanurm rahulolev.

Palusalu mälestusvõistlustel noortele jäi napilt ületamata Euroopa maadlusvõistluste osavõturekord: teadaolevalt kuulub see Taanis toimunud võistlustele, kus tegi kaasa täpselt 900 maadlejat. Eelregistreerimisel laekunud andmete kohaselt oleks rekord kindlasti ületatud, kuid kahjuks jätsid mitme lähiriigi esindused Tallinna tulemata ja mõnest riigist olid kohal vaid üksikud maadlejad. Võistlustel osalesid lisaks Eesti klubidele ka maadlejad Lätist, Leedust, Soomest, Rootsist, Norrast, Taanist, Saksamaalt ja Venemaalt.

“Venemaalt oli ainult neli Pihkva oblasti maadlejat ja ka Leedu oli kesiselt esindatud,” lausus Külanurm. “Võistluste reklaam jäi kahjuks natuke nõrgaks, võistlema tullakse siiski isiklike kontaktide alusel, mitte internetti pandud reklaami tõttu.”

Eesti mõistes olid Palusalu mälestusvõistlused Arved Külanurme sõnul siiski grandioossed. “Kokku võisteldi kümnel maadlusmatil, kõige selle organiseerimine on ikka väga tõsine töö. Müts maha kõigi nende meeste ees, kes võistluste eesotsas olid.” Võistluste mastaapsuse tõttu juhtus siiski ka mõningaid apse, neist ei pääsenud ka põltsamaalased. “Ühel meie poisil seisis ees kolmanda koha matš, me ei leidnud teda aga õigeks ajaks suure maja pealt üles,” kahetses treener.

Põltsamaa võistlejad olid tublid

Põltsamaa SK Nipi oli väljas kokku 16 maadlejaga, kõigi vanuseklasside ja kehakaalude peale võideti kokku kolm esikohta, lisaks pälviti kolm teist ja kaks kolmandat kohta ning 45 vabamaadluses osalenud klubi hulgas saadi kuues koht. “Alati tahad paremat saada,” kahetses Arved Külanurm esikolmikust väljajäämist. “Oleks me kõik poisid kaasa võtnud, oleks ka tulemus parem olnud, vahed olid küllalt väikesed.” Klubide arvestuses Soome HPM-i järel teise koha saanud Viljandi Tulevikule kaotasid põltsamaalased vaid seitsme punktiga (kehakaalu esikoht andis kuus punkti), samas jäi näiteks haiguse tõttu üldse võistlemata Põltsamaa ühel parimal maadlejal Kaimo Aljasel.

Kõige ilusamaks kordaminekuks nimetas Arved Külanurm kehakaalus kuni 66 kg (1995.–1996. aastal sündinud) esikoha saanud Aimar Andruse võitu Eesti koondisse kuuluva Gleb Belokurovi üle. “Aimar võitis oma treeningkaaslast punktidega 5:4, võit tuli üle noatera, aga samas kontrollis ta kindlalt olukorda,” meenutas Külanurm. “Gleb on Eesti koondises, Aimar jääb hetkel välja, kuna nad on samas kehakaalus. Võit on ilus ka seetõttu, et ta ei olnud varem Belokurovit võitnud. Paari nädala pärast on tulemas Eesti juunioride meistrivõistlused ning see võit peaks olema heaks hüppelauaks Eesti koondise esinumbriks saamiseks.”

Põltsamaalastest võitsid esikoha veel Marek Kütt kehakaalus kuni 54 kg (1997–1998) ja Mario Sild kehakaalus kuni 85 kg (1999–2000). Teise kohaga lõpetasid Kristen Oja (kuni 84 kg, 1995–1996), Egert Ast (kuni 29 kg, 2003–2004) ja Oliver Siilbek (kuni 50 kg, 2003–2004), kolmanda koha said Elev-Ermo Kask (kuni 66 kg, 1995–1996) ja Jako Kivimägi (kuni 59 kg, 1999–2000). Viieteistkümnest maadlusmatil käinud põltsamaalasest jäid matšivõiduta vaid kolm.

Jõgeva Rammu esindajatest olid edukaimad kolm matši võitnud Mattias Säärits, kes sai kehakaalus kuni 47 kg (2001–2002) kuuenda koha ning kahte vastast võitnud Roomet Külm, kes oli kehakaalus kuni 23 kg (2005 ja hiljem sündinud) seitsmes. Kuue hulgas lõpetasid jõgevalastest võistluse ka Kristo Kreek ja Oskar Säärits, kuid nemad jäid võiduta.

Kolleegidega suhelnud Arved Külanurme sõnul lubasid ka lätlased tulevikus midagi sarnast organiseerida. “Neile meeldis nii võistluste korraldus kui ka kõik muu: võistluseelne bankett, koolitused treeneritele ja kohtunike jne.”

Järgmisel aastal toimuvad Kristjan Palusalu mälestusvõistlused noortele Saku Suurhallis.

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus