Noored pered tunnevad end kõrvalejäetuna

Põltsamaa on juba mõnda aega tuntud arvukate apteekide poolest. Nüüd siis mõne aasta pärast jõuab see väikelinn ka hooldekodu kohtade arvukuse poolest Eestis suhteliselt esirinda.


Iseenesest pole sellest mitte midagi halba, sest kõik jäävad vanaks. Eesti elanikkond vananeb ja iseäranis Jõgevamaal on eakate osakaal elanikkonnast üks suuremaid riigis. Aga vesteldes sellest rahulikus väikelinnas elavate nooremate inimestega, selgus, et just lastega pered tunnevad end kõigest kõrvale jäetuna. Uut, või siis ka täielikult renoveeritud lasteaeda annab veel mitu aastat oodata. Võib-olla pole veel täielikult lõppenud vaidlused selle asukohagi üle. Edasi pole nihkunud ujula ehituse plaanid, loodetud perespaad ei paista ka kuskilt. Õnneks on aktiivsete kodanike eestvõtmisel olemas pisematele pereliikmetele Perepesa ja Trolli mängutuba, kuid kõigest sellest tundub lastega peredele praegu vähe olevat. On hetkel veel soojad ja avatud lasteaiad, aga… Midagi on siiski puudu.

„Isegi kui tuleb mõni noor pere siia linna või valda elama, siis kus saavad tööd siinsed noored naised,“ paisati minu suunas tõsine küsimus. Tõesti, aga kus? „Kõik ei taha kurke purki panna, kassas istuda või puidutööstuses liini taga klotse ritta laduda,“ nentis noor ema.

Ega oskagi sellele küsimusele vasta. Ja ega minusugune tegelikult ei peagi. Samas tahaks loota, et omavalitsuses on selliste küsimustele juba ammu mõeldud ja neile mingidki vastused varsti välja pakkuda. Meie ainult ei tea seda. Või pole osanud õigetelt inimestelt õigel ajal küsida.

Praeguseks on kaks aastat uute omavalitsuste moodustamisest mööda saanud ja sihid peaksid selginenud olema. Ja kui ongi eesmärgiks muuta Põltsamaa eakatele võimalikult meeldivaks ja mugavaks vanaduspõlve möödasaatmise kohaks, siis võiks selle selgelt välja öelda. Et kellelgi ei teki valesid ootusi ja lootusi. Või kui sellist suunda eesmärgiks pole, selgitada kodanikele, miks ühed või teised tegemised-ehitamised-rajamised  just nüüd ja sellises järjekorras ette on võetud või millal muude tegemisteni jõutakse. Inimesed on arusaajad ja mõistvad, kui neile asju ausalt selgitada. Võib-olla jääks siis nii mõnelgi perel otsus oma praegune kodukoht mõne suurema linna vastu vahetada tegemata.

MERIKE KASK, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus