Noored lauljad tõid Jõgevale kevade

Eile algas Jõgeval Alo Mattiiseni muusikapäevade raames XIX üleriigiline noorte vokaalansamblite konkurss. Eile olid žürii ja publiku eest kolme noorema vanuserühma ansamblid, täna on lava gümnaasiumiealiste ja veidi vanemate lauljate päralt.


Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev ütles konkursi avamisel noori lauljaid tervitades: “Tere tulemast avama Jõgeva kevadet! Jõgeval algabki ju kevad alati Alo Mattiiseni muusikapäevadega.” Maavanem tõdes, et on muusikapäevaliste ees seisnud juba nii palju kordi, et peab neile varsti vist laulma hakkama. Jõgeva abilinnapea Raivo Meitus avaldas heameelt, et korraldustoimkonnal eesotsas muusikaõpetaja Maret Ojaga jätkub endiselt tahtmist muusikapäevi korraldada ja sel viisil Jõgevat n-ö pildil hoida.

Ansambleid hindavasse žüriisse ehk Suurde Kõrva kuuluvad seekord Jõgevalt pärit näitleja ja laulja Hele Kõrve, legendaarne Rapla muusikaõpetaja Thea Paluoja, riigikogu liige Laine Randjärv, näitleja Märt Avandi, muusikud Toomas Lunge ja Kait Tamra, dirigent Raul Talmar, helilooja Pärt Uusberg ja Eesti Rahvusmeeskoori laulja Jaan Krivel. Kolm neist, Thea Paluoja, Pärt Uusberg ja Jaan Krivel, on Suures Kõrva koosseisus esimest korda. Samas on Thea viibinud peaaegu kõigil senistel muusikapäevadel juhendajana ja Pärt päris mitmel konkursil lauljana.

“Enda mäletamist mööda käisin siin Thea Paluoja juhendatavate ansamblite koosseisus neljal aastal,” ütles Pärt Uusberg. “Lisaks sellele käisin päris mitmel aastal Rapla ühisgümnaasiumi trupiga Betti Alverile pühendatud luulepäevadel “Tähetund”. Nii et Jõgeva ja siinne Rohu tänava koolimaja on minu jaoks märgilise tähendusega paigad ning pärast kümneaastast vaheaega taas siia tulles haaras mind tõeline nostalgia. Mul on väga hea meel, et Maret Oja mind siia kutsus.”

Värske kõrvaga

Pärt Uusberg lõpetas möödunud kevadel Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia kompositsiooniosakonna. Praegu tegutseb ta vabakutselise heliloojana ja juhatab enda loodud kammerkoori Head Ööd, Vend. Üleriigilise vokaalansamblite konkursi žürii liikme kohustusi võtab ta väga tõsiselt.

“Ees on kaks põnevat, aga ka rasket päeva,” tõdes Pärt Uusberg. “Vaadates konkursi ülitihedat programmi, hakkasin juba ette muretsema, kuidas me kõike pakutavat värske kõrvaga vastu võtta suudame. Teisiti pole aga võimalik kuulatut objektiivselt hinnata.”

Riigikogu liige Laine Randjärv on Suures Kõrvas juba “vana kala”: ta on žüriis seitsmendat korda.

“Võin öelda, et saabunud on minu nelja aasta kõige helgem hetk: riigikogu valmised on just möödas ja Alo Mattiiseni muusikapäevad algamas. Tänu neile ei järgne kurnavale valimismaratonile mitte pingelangus, vaid rõõmus elevus, sest siin saan olla kaks päeva heade sõprade ja hea muusika seltsis,” ütles Laine Randjärv. “Nelja aasta tagant mäletan just samasugust situatsiooni: ka siis tulin pärast valimisi Jõgevale muusikapäevadele. Suures Kõrvas kaasa tegemine pakub mulle suurt naudingut, sest noored lauljad ja juhendajad on oma esinemist ette valmistades väga suure töö ära teinud.”

Vokaalansamblite konkursil viibivatest juhendajatest on üks teenekamaid saarlane Laine Lehto: ta on siinsetel muusikapäevadel käinud umbes viisteist aastat.

“Saarlased tulevad Jõgevale ikka terve bussitäie lauljatega,” ütles Laine Lehto. “Saarlased armastavad laulda ja meil on ka palju tublisid lauljaid, nii et me suisa peame siin käima.”

Lehto sõnul on mõnikord enne Alo muusikapäevi korraldatud ka maakondlik ettelaulmine, aga žürii eesmärgiks pole sel juhul olnud mitte auhinnasaajate väljavalimine, vaid täpselt bussi ära mahtuva seltskonna komplekteerimine.

“Täna asusime teele 46 laulja ja viie juhendajaga. Tahtjaid oli aga veel rohkem. Kell viis üles tõusta pole muidugi eriti meeldiv, aga siinsetele muusikapäevadele tuleku nimel tasub seda siiski teha,” sõnas Laine Lehto. “Juhendajal on kasulik siin käia juba sellepärast, et siin õpib väga palju, kasvõi seda, kuidas häid seadeid teha. Tihti küsitakse seadet teiselt õpetajalt, aga see, mis sobib ühele koosseisule, ei pruugi teise ansambli esituses üldse hästi kõlada. Nii et parem on oma lauljatele ise seade teha: ise tunned neid ja nende võimeid ju kõige paremini.”

Saarlaste huumor

Laine Lehto tuli seekord Jõgevale kolme ansambliga: poisteansambliga Õunaraks, segaansambliga Sa:rlaine ja vilistlasansambliga Järellainetus. Kõik kolm koosseisu tegutsevad Kuressaare gümnaasiumi huvikooli Inspira juures.

“Järellainetuses teevad kaasa need noored, kes on meie kooli juba lõpetanud, aga tahavad ikka veel ansamblis laulda. Nad on minu kõige kallimad!” kuulutas juhendaja.

Küsimusele, kas nad tulid Jõgevale võidumõtetega, vastas juhendaja eest Järellainetuse laulja Sass Pääsk, et omas kategoorias tahavad nad ikka parimad olla. “See on saarlaste huumor,” kommenteeris Laine Lehto. Nali seisnes nimelt selles, et Järellainetus on oma kategoorias (kuni 26 aastaste hulgas) seekord ainus ansambel. Üleriigilise vokaalansamblite konkursi paremad kuulutatakse välja täna kell 19 Jõgeva põhikooli aulas. Konkurssi korraldab MTÜ Tähetund koostöös Jõgeva põhikooliga.

Nagu ikka, saab Alo Mattiiseni muusikapäevade raames lisaks vokaalansamblite konkursile teoks rida huvitavaid kontserte Jõgeva koolides. Üks esineja — Ukrainast pärit rahvapilliansambel Trio Contemp — külastas Jõgeva põhikooli ja Jõgevamaa gümnaasiumi juba sel nädalal, ent muusikarõõmu jätkub ka järgmisse nädalasse. Esmaspäeval on Jõgeval pianist Mihkel Poll ja Trio Naturale. Viimane esitab kontsertkava “Kas tunned maad”. Teisipäeval toovad James Werts ja Madis Kari siinse publikuni Kariibi mere rütme ning Ooper-kvartett ja Jüri Aarma tutvustavad eri maade hümne. Kolmapäeval näitab ansambel Rüüt, kuidas eesti lõõtsa ja regilauluga “edasi minevikku” minna. Neljapäeval viivad aga Ann Kuut, Jaan Sööt ja Janne Ševtšenko muusikasõbrad kujuteldavale rännakule mustlaste seltsis.

Jõgeva põhikooli Rohu ja Piiri tänava õppehoones ning Jõgevamaa gümnaasiumis toimuvatele kontsertidele on oodatud ka linnarahvas ja sissepääs on tasuta. Kontsertide täpsema ajakava leiab MTÜ Tähetund kodulehelt (tahetund.eu) ning Jõgeva kultuurikeskuse juures väljas olevalt kuulutuselt.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus