Noored jalgpallurid võitlesid Ungaris põrgukuumusega

Jõgeva SK Noorus-96 kuni 14aastaste jalgpallimeeskond käis juulikuu lõpus võistlusreisil Ungaris. Osaleti Kaposváris peetud noorte jalgpallifestivalil, kus Itaalia, Ungari ja Horvaatia eakaaslaste kõrval tuli jõgevalastel rinda pista ka Kesk-Euroopas võimutsenud ligi neljakümnekraadise kuumusega. 


Mullu suvel käisid Jõgeva noored jalgpallurid Soomes Keuruus peetud rahvusvahelisel jalgpalliturniiril ja saavutasid seal kolmanda koha, edukad oldi ka oma vanuseklassi Eesti meistrivõistluste turniiril. Tänavust võistluskalendrit kokku pannes sooviti tublisid jalgpallipoisse ka sel suvel pikema reisiga premeerida. “Ateljee kohvikus oli meil jalgpalliklubi lapsevanemate jõulupidu ning seal tuli jutuks, et sõidame äkki suvel kuskile,” meenutas lapsevanem Diana Truhatševa. “Otsisime internetist võimalikud turniirid välja ning jaanuaris hakkasimegi minekut organiseerima. Suhtlesime ungarlastega, panime kõik plaanid paika ning hakkasime raha koguma.”

Elamusterikas bussireis

Kui algselt kaaluti võimalust Ungarisse lennukiga sõita, siis lõpuks otsustati bussireisi kasuks. “Vaatasime igasuguseid variante, kuidas reis soodsam oleks – koos lapsevanematega läks Jõgevalt teele ju 41 inimest ning meeskonna tugevduseks kutsusime kaasa ka kaks Põltsamaa jalgpallipoissi,” lausus Truhatševa. “Bussisõit oli tõeliselt elamusterikas, sõitsime läbi Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Austria ja Ungari. Väga ilus loodus oli, mina nägin näiteks üldse esimest korda mägesid.”

160 võistkonna osavõtul peetud jalgpallifestivalile lisaks võisteldi Kaposváris samal ajal ka teistes sportmängudes ning kõik linna majutuspaigad olid täidetud noorte pallimänguhuvilistega. Jõgevalaste elupaigaks olnud pansionaadis puututi kokku ka Ungari majanduses valitsevate probleemidega: vahepeal ei olnud seal elektrit ning alati ei tulnud kraanist ka külma vett. Natuke harjumatu oli ka toitlustamine. “Ungarlased armastavad hommikuti süüa ainult suuri magusaid saiu ning ka kõik nende joogid on magusad,” rääkis Diana Truhatševa. “Aga söök ei olnudki kõige tähtsam, Ungaris oli lihtsalt nii palav sel ajal. Kes aga ikkagi toidulisa soovis, sai kohvikutes üsna soodsate hindade eest juurde osta. Poisid said igatahes söönuks.”

Kuumus vastaste sõber

Võistlusmängude ajal näitasid termomeetrid eestlastele harjumatut 39 plusskraadi. “Õhtuti oli küll natuke jahedam, 36 kraadi,” naeris Truhatševa. “Istusime ilma konditsioneerita bussis ning tilkusime, nagu oleksime saunas, Eestis on saunas vaja sadat kraad, et niimoodi higistama hakkaks.” Erinevate rahvaste erinevat kuumataluvust võis näha ka jalgpalliväljakul. “Ungari klubiga mängisime poole kolme ajal päeval. Kõrval asunud koolimajast oli õnneks võimalik pudelitega külma vett võtta ning kui mängus mingi paus tekkis, jooksime ja kallasime poistele vett pähe. Vastaseid aga selline ilm silmnähtavalt ei häirinud.”

“Kuumus oli vastaste sõber ja meie vaenlane,” lisas treener Igor Orlov. “Eestis on juba 25 plusskraadiga mängides mõlemal poolajal üks joogipaus, seal neid ei tehtud ning jooksu pealt tuli veepudeleid visata.”

U14 vanuseklassi turniiril kaotas Jõgeva meeskond Itaalia meeskonnale STB Academy 2:6 ja Kaposvári jalgpalliklubi Rákóczi rohelisele tiimile 0:4, viimases alagrupimängus tegi aga väravateta viigi Horvaatia klubiga NAŠK Našice. Kohamängude avaringis tuli tunnistada Itaalia klubi Pontisola 3:1 paremust.

“Me ei lootnudki, et läheme sinna võitma,” lausus Diana Truhatševa. “Muidugi oleks hea olnud, kui oleksime kasvõi ühe mängu võitnud. Vastas olid meil suurte spordikoolide meeskonnad, meil aga on tavaline väikelinna klubi, kus mängijaid väga palju rohkem ei olegi. Poisid said kindlasti väga palju kogemusi juurde.”

“Natuke jäi see muidugi kripeldama, et võitu ei tulnud, aga müts maha kõigi mängijate ees, jäin nendega väga rahule, ” ütles Igor Orlov. “Mängud olid tasavägised ja me saime ka palju rünnata. Horvaatia klubi vastu mängides me isegi domineerisime. Kui Itaalia klubidega mängida, siis neil on ka varumeeste pingil võrdsed poisid oma mänguvõimalust ootamas. Itaalia treener ütles, et ta ei saanud sugugi kõiki oma poisse kaasa võtta, kaks koosseisu oli väljas, aga kaks sama head tiimi pidi ta koju jätma. Mina võtsin kõik kaasa ning ka teistest kaks aastat nooremad poisid pääsesid platsile, endast suuremate vastu oli neil aga väga raske lõpuni vastu pidada.”

Nii Diana Truhatševa kui ka Igor Orlovi sõnul jäid Jõgeva jalgpallilootused reisiga rahule. “Poistel tekkis muidugi palju uusi tutvusi ning ka mängida said nad täiega, kuumus andis ikka tohutu karastuse,” lausus Orlov. “Juba mõtleme sellele, kuhu minna järgmisel aastal,” kinnitas Truhatševa.

Võistlusreisi kulude katmisel tulid noortele jalgpalluritele appi Jõgeva linnavalitsus, Jõgeva Majandusühistu, Raul Soodla Jõgevamaa Põllumajandustootjate Liidust, Mati Põder M.P. Tootmine OÜ-st ning Kesk-Eesti Ärikeskus. “Suur aitäh neile,” ütles Diana Truhatševa. “Ilma nendeta oleks meil päris raske olnud, sest mitmel vanemal oli mängimas kaks last. Toetajate abil saime reisi teha odavamalt ja säästlikumalt.”

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus