Noored ettevõtjad Vana-Praosti talust

Umbusi külas asuvas Vana-Praosti talus elavad kaks noort ettevõtjat. Peremees Kristjan Kanter restaureerib mööblit, perenaine Jane Pajupuu-Kanter on vitraazikunstnik.

Tartu Kunstikoolis restaureerimise erialal lõpetanud Kristjan Kanter ja sama kooli nahakunstnikuna lõpetanud Jane Pajupuu-Kanter elasid ja töötasid varem Tallinnas.

Kaasadel tekkis mõte maakodu rajada. ?Internetist leidsime, et Umbusis pakutakse müügiks Vana-Praosti talu. Üsna korras taluhooned ja ümbrus hakkas meeldima ja otsustasimegi siia kolida,? lausus Kristjan.

Töökoda vanasse aita

Restaureerimistöökoja on peremees sisustanud aita. Siin annab ta korrektse väljanägemise tagasi vanaaegsetele toolidele, laudadele, diivanitele, kappidele, millest mitmed on valminud 19. sajandil.

?Restaureerimist alustan mööbliga tutvumisest ja kõige enne on tarvis peatada selle edasine lagunemine. Siis tuleb eemaldada vana viimistlus ja asendada puuduvad detailid. Järgneb mööbli värvimine või lakkimine. Ühe mööblieseme jõuab vahel restaureerida nädalaga, vahel kulub selleks ka kuid,? kinnitas Kristjan.

Praegu on meister Kanteril restaureerida kümmekond mööblieset, millest ta kõige huvitavamaks peab kunagise Lutheri vabriku toolide taastamist.

?Restauraatorile pakub iga töö omajagu elamusi. Eriliseks kordaminekus pean aga seda, kui algul tundub mööbel lootusetult lagunenud, kuid hiljem selgub, et seda on võimalik piisavalt nägusaks muuta,? nentis Vana-Praosti talu peremees.

Restaureeris Eliel Saarinenile kuulunud mööbli

Kristjan Kanter on käinud mööblit restaureerimas ka mõnes Eesti välissaatkonnas. Ta on töötanud ka Soomes, kus restaureeris Helsingi raudteejaama disaininud Teise maailmasõja eel tegutsenud arhitektile Eliel Saarinenile kuulunud elutoamööbli komplekti. ?Üks soomlane oli selle mööbli oksjonilt ostnud ja laskis selle taastada,? rääkis Kristjan Kanter.

Vana-Prosti talu perenaise Jane Pajupuu-Kanteri tööks ja harrastuseks on vitraazide valmistamine. ?Värvilist klaasi selle kunsti viljelemiseks ostab ta Tallinna kauplustest. Möödunud nädalal käis vitraazikunstnik Umbusist oma loomingut müümas Helsingi mardilaadal.

?Elu üle Umbusi külas me ei nurise. Lähedal on Põltsamaa, kus meie poeg Remi koolis käib ja ega Tartugi kaugel pole. Kliendid leiavad meid üles Umbusistki, kusjuures vahel on tööd üsna palju,? rääkisid Kristjan ja Jane.

Perenaine ja peremees on ka teineteise meistrioskused selgeks õppinud. Suure töökoorumuse korral abistab Jane Kristjanit restaureerimises ja tema omakorda kaasat virtaazide valmistamisels.

Ka pojale meeldib meisterdamine

Meisterdada meeldib ka koolipoiss Remile, tema lemmikud on puust mõõgad ja autod. Kanterite kodus käivad mitut laadi meisterdamist harjutamas teisedki Umbusi küla lapsed. Suvel korraldas pererahvas siin lastelaagri, kus oli külas ka keraamik Erko-Rasmus Servet Tallinnast.

?Ta õpetas keraamikat, mida Eestimaal muistsetel aegadel viljeleti. Kaugete esivanemate oskusi tasub ju ka tänapäeval tunda,? märkis Kristjan Kanter.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus