Nobenäpp Silja Sopp ja teised aasta tegijad

Neid, kes midagi kiiresti ja hästi teha oskavad, on ikka nobenäppudeks nimetatud. 18-aastane Luualt pärit Tartu Kutsehariduskeskuse õpilane Silja Sopp kannab aga suisa ametlikult tiitlit Nobenäpp 2011. Selle pälvis ta Eesti kutseõppeasutuste vahelisel õmblejate kutsemeistrivõistlusel.

Võistlus peeti 10. märtsil Narva Kutseõppekeskuses. Teooriaosas tuli üheksal võistlejal vastata 45 küsimusele, mis hõlmasid eritehnoloogiat, materjaliõpetust ja seadmete tundmist. Test toimus Interneti  õpikeskkonnas Moodle ja küsimustele vastamiseks oli aega 45 minutit. Praktilises osas tuli töörõivafirmas valmis lõigatud detailidest kahe tunni jooksul valmis õmmelda püksid.

Kui teooriatestis oli ka Silja Sopist edukamaid, siis pükste õmblemisel talle vastast polnud: ta sai säärekatted valmis täpselt ettenähtud ajaga ja nende kvaliteet oli laitmatu. Nii kuuluski tänavune Nobenäpu tiitel talle. Auhinnaks sai ta päris korraliku õmblusmasina. Lisaks üleriigilisele on ta nüüdseks aga võitnud ka koolisisese kutsevõistluse ning tunnistatud oma erialal Tartu Kutsehariduskeskuse aasta tegijaks.

Õmblemist õppima läks Silja pärast Palamuse Gümnaasiumi põhikooliosa lõpetamist. Õmblemine meeldis talle juba põhikooli päevil ning huvi selle ala vastu pole kadunud ka Tartu Kutsehariduskeskuses õppides.

“Pigem läheb ikka kogu aeg huvitavamaks,” ütles Silja. “Ja kui võistlustel ka veel hästi läheb, siis tuleb õppimisindu kogu aeg juurde.”

Kolmas katse

Üleriigilistel kutsevõistlustel käis Silja juba esimesel kursusel. Siis ta veel paremate hulka ei pääsenud. Möödunud aastal jõudis ta juba esikolmiku piirimaile ning nüüd, kolmandal ehk viimasel kooliaastal tuli võit.

Kooli lõpetamiseni jäänud kahe ja poole kuu jooksul tuleb Siljal teha lõputöö ja sooritada riiklik kutseeksam. Temasugusele kiire ja kvaliteetse õmblustöö tegijale leiduks kindlasti koht mõnes õmblusettevõttes, ent ta pole veel otsustanud, kas läheb tööle või üritab hoopis edasi õppida. Kutsehariduskeskuses valmistatakse ju ette eelkõige nn masstöö tegijaid, individuaalõmblustöö tegemiseks tuleks end veel täiendada.

“Ma olen alles 18-aastane, nii et võiksin küll veel õppida,” arvas Silja.

Oma praeguse kooli kohta oskas ta leida vaid kiidusõnu. Tartu Kutsehariduskeskuses on tema meelest väga toredad õpetajad ja õpiõhkkond. Plussiks on seegi, et erialade valik on lai ning nende hulgas on nii tüdrukutele kui ka poistele sobivaid. Mõni ime siis, et Silja Sopp on selles koolis taaskohtunud nii mõnegi Palamuse aegse koolikaaslasega.

Viiendik Jõgevamaalt

Tundub, et Tartu Kutsehariduskeskus on Jõgevamaa noorte hulgas üldse populaarne ning et ameti õppimine läheb neist paljudel väga edukalt. Koolist Vooremaale saadetud pressiteates on öeldud, et kutsehariduskeskuse tänavuste kutsevõistluste (neid peetakse 31 erialal) võitjatest ehk aasta tegijatest on Jõgevamaalt tervelt viiendik. Lisaks Silja Sopile tunnustati selle tiitliga infotehnoloogia erialal õppivat Revo Liiast Saare vallast, ehituspuusepaks õppivat Allar Rähni Puurmani vallast, treialiks õppivat Ivo Kaset Jõgevalt, müügikorraldajaks õppivat Kristiina Viirat Põltsamaa vallast, müürsepaks õppivat Henry Utsarit Torma vallast ja keevitajaks õppivat Mihkel Volki Tabivere vallast.

Teise koha vääriliseks tunnistati kutsevõistlusel treialiks õppiv Kristjan Juhkam Põltsamaalt ning kolmanda koha vääriliseks mehhatroonikat õppiv Mattias Pilv Jõgevalt, rekreatsioonikorraldust õppiv Markus Soomets Tabivere vallast ning müügikorraldust õppiv Aili Komp Jõgevalt.

Koolisisestel kutsemeistrivõistlusel osales üle 450 õpilase. Ühtekokku 3500 õppuri ja 200 õpetajaga Tartu Kutsehariduskeskus on Eesti suurim ametikool, kus on
võimalik õppida 56 erialal.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus