Neljas külade päev sai teoks ilmataadi tusatujus

Möödunud laupäeval sai Põltsamaa vallas teoks järjekorras neljas külade päev ning valla teine laulu- ja tantsupidu. Seekordne suvine suursündmus sai teoks valla suurimas keskuses Adaveres.

Neljas Põltsamaa valla külade päev möödus jaheduses ja  kohatiste vihmahoogude saatel. Küllap oli see ka üks põhjusi, miks osavõtt seekord võrdlemisi tagasihoidlikuks jäi.

Külade päev oli jagatud kahte ossa. Ennelõunasel ajal võisid kohaletulnud uudistada, mida on pakkuda kauplejatel, osa võtta sportlikest mängudest, proovida, mis tunne on sõita seitsmekilomeetrise tunnikiirusega ja kinnitatud turvavööga vastu “seina” ja teada saada, milline on kehamass sajakilomeetrise tunnikiiruse juures laupkokkupõrkel. Esinesid ka Põltsamaa valla külade isetegevuslased. 

Külade päev on vallale ringi peale teinud

Adaveres teoks saanud külade päeva peakorraldaja Evi Rohtla sõnul tuli ettevalmistustega alustada peaaegu aasta tagasi. Sündmuse korraldamiseks saadi Leader-programmist 4650 eurot. Eelmisel aastal pidanuks Adaveres toimuma Põltsamaa valla laste laulu- ja tantsupidu ning sellel aastal külade päev. Läks aga nii, et need kaks üritust viidi läbi tänavu ja samal päeval. “Raha saamine niisuguste ürituste korraldamiseks muutub järjest keerulisemaks ja seetõttu tuleb nüüd “külaliigutajatel” pead kokku panna ning läbi arutada, kuidas suviste suurüritustega edasi minna,” lausus peaorganisaator.

Rohtla sõnul on nüüd kõik Põltsamaa valla suuremad keskused külade päeva korraldanud ja tema hinnangul on viienda keskuse Võisiku külaselts liiga väike, et nii mastaapset üritust läbi viia.

“Võib-olla tuleb meie vallas külade päeva korraldamises hoopis paus teha,” nentis ta.

Enamik kauplejatest olid kohalikud ja mõned neist jäi kohale tulematagi. “Eks nad vaatasid hommikul aknast õue ja muutsid oma esialgse plaani ära,” tõdes Rohtla. Tema sõnul on neil järgitud põhimõtet, et külade päev peetakse ilmast hoolimata  vabas õhus. Pole ju selliseid ruume, kuhu nii suur üritus saaks kolida.  

Suurem keskus, vähem osalejaid

Peopaigal Adavere staadionil ringi liikunud Põltsamaa vallavolikogu esimees Liia Lust kinnitas, et ürituse läbiviimine lasub suuresti külaseltside liikmete õlul ja rahastuse poole pealt saab neid läbi viia ainult tänu projektidele.

Külade päeval saavad vallaelanikud teada, mida teistes külades tehakse ja kuidas elatakse. “Küllap aitab selline üritus Põltsamaa valla vaimu  hoida ja identiteeti säilitada,” ütles  Lust. Põltsamaa vallavolikogu esimehe sõnul on selle üritusega Põltsamaa vallale ring peale tehtud ja nüüd tuleb hoolega mõelda, kuidas edasi minna. 

Tugev vihmahoog pidu ei katkestanud

Põltsamaa valla haridus- ja kultuurinõuniku Silja Petersi sõnul algas tõsisem ettevalmistus laste laulu- ja tantsupeoks jaanuaris ja sellega oli seotud üheksa õpetajat.

Peol esines kümmekond tantsurühma ja laulukoori.  Laste laulu- ja tantsupidu juhtinud Merle Karuks lausus, et pidu läks korda vaatamata vahepeal pidulisi kimbutanud tugevale sajuhoole. Ühtekokku oli Põltsamaa valla koolidest ja lasteaedadest esindatud 144 last, lisaks 10 last külalisesinejatena naabervallast Imaverest. “Kui ma jooksin saju ajal laste telki ja küsisin, kas jätame lasteaialaste esinemised kavast välja, ei tahetud sellest ettepanekust midagi kuulda. Pidu jätkus. Ainult ma ise jätsin alguses plaanitud vahelugemised ära, et lapsi säästa,” rääkis Karuks. 

Käsitöömeister tuli peost osa saama

Üks kauplejatest Põltsamaa piirkonna suvistel üritustel on Pajusi käsitöömeister Taimi Puus. “Mul on kohustus Adavere inimeste ees, ma käin siin käsitööringi juhendamas,” lausus ta.

Puusi sõnul ei tulnud tema Adaverre eriliste müügiplaanidega, vaid naabrite rahvapeost osa saama. Põltsamaa valla külade päevi tuleks tema arvates edaspidigi korraldada, sest muidu ei paista külad silma. Tema nägemusel võiks järgmine valla külade päev teoks saada Võisikul, sest kõigis teistes valla suuremates keskustes on see suvine suurüritus juba toimunud.

Pisipõnniga peole tulnud Pauastvere küla elanikud Kristi ja Tarmo Romm rääkisid, et nemad proovivad nii Põltsamaa valla kui kaugematestki üritustest  alati osa saada. Kristi Romm tõdes, et rahvast on seekordsel Põltsamaa valla külade päeval tõesti napilt.

Tema sõnul on Adavere selline keskus, kus rahvas pole nii ühtne nagu mujal Põltsamaa vallas. Kristi Romm oli seda meelt, et Põltsamaa valla küladepäeva traditsiooni tuleks jätkata, sest see aitab valla rahval ühte hoida ja erinevates valla piirkondades elavad inimesed saavad üksteist paremini tundma õppida.

Kindel on, et kui vähegi võimalik, tahetakse ka edaspidi korraldada nii Põltsamaa valla külade päeva kui laste laulu- ja tantsupidu.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus