Neljapäeval algavad Tartus Hansapäevad

 Sel ajal on kõikjal Tartus näha stiilselt riietatud uhkeid kaupmehi ja linnaisandaid, aupaklikke  rüütleid  ning kütkestavaid daame.
Hansapäevade külaliste  ette astuvad  tsirkuseartistid, rollimängijad,  moosekandid, rändnäitlejad ja  käsitöömeistrid.
Etendused  ja kontserdid toimuvad nii päeval kui öösel.  Hansapäevadel  näeb ehedal kujul, kuidas eesti maarahvas keskajal põldu haris,  loomi kasvatas ja rahvalauluga hinge kosutas..
Toimuvad  avastusretked Tartu ajalukku, Jaani kirikus  toimuvad  kesköised kontserdid,  samuti saab osaleda seminaridel ning suhelda eri maade inimestega. 
Hansapäevadel on avatud mitmed näitused, tegutsevad mitmesugused töö-, õpi- ja mängutoad, samuti saab elada kaasa Hansalinnade vahelisele sõudevõistlusele ning jälgida filmiprogrammi.
Reedest pühapäevani pakutakse Hansalaadal kesklinnas  linaseid, villaseid ja  puuvillaseid kudumeid, tikitud  kindaid, heegeldatud linikuid, käsitsi  maalitud  siidsalle,  siidimaali, tekstiilist mänguasju,  lapitehnikas tekke  ja patju ning mitmesugust muud käsitööd.
Käsitöömeistrid  tutvustavad traditsioonilist valmistamisviisi viltimisel, klaasimaalimisel,  tikkimisel, heegeldamisel ja kudumisel, savipottide valmistamisel,  rahvariidevöö valmistamisel, maalimisel, toomingavitstest korvide  punumisel, pisikeraamika  valmistamisel ja värvimisel, kasetohust  korvide punumisel ja kalavõrgu  sõlmimisel.
Pakutakse traditsioonilist toitu  eesti talurahvaköögist: mulgiputru,  oasuppi,  kama, odrakruubiputru, panniliha ubadega, küpsetatud kaalikaid,  suitsuribi, suitsupõrsast, küpsetatud kooti, suitsukala, küpsetatud  lõhet ja  palju muud.
Hansapäevadel on mõeldud ka noortele. Noortehansa  2005 programm sisaldab mitmeid üksteist täiendavaid tegevusi.
Noorte karnevalil on  ühendatud ideed  hansakultuuri ning ajaloo tundmaõppimisest,  noorte kunsti- ja loometegevuse  arendamisest ning meeldivast peomeeleolust.  Karneval algab  rongkäiguga,  mis viib keskaegseks laadaplatsiks  kujundatud hoovi. Väraval tervitavad timukad,  pidu lõbustavad  tolad ning narrid, õpetatakse vanu seltskonnatantse, juuakse  kalja  ja mõdu ning kõhutäiteks pakutakse tulel küpsevat põrsast. 
Noorteklubis on noortel  võimalik omavahel kokku saada. Seal kinnitatakse keha, hangitakse informatsiooni, kohtutakse  sõpradega ning sõlmitakse  uusi tutvusi.
EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus